چاووشی برای کاروان قربانی هزاران نیشابوری حجاج جان باخته خود را استقبال و بدرقه کردند

 

16آزاده مهدیار/ بار غم آنقدر سنگین و حجم فاجعه آنقدر عمیق بود که تمام مردم را صبح روز دوشنبه سیزدهم مهر ماه مقابل مسجد صاحب الزمانی بکشاند. شاید شرکت در مراسم تشییع پیکرهای همشهریان نازنین مان مصیبت را قابل باور کرد. همه آمدند، مردم و نیز مسئولین استان  وشهرستان  از جمله محمدحسن واحدی معاون هماهنگی امور زائران استاندار، فرماندار ویژه نیشابور و تربت حیدریه و نیز نمایندگان مردم در مجلس و شورای اسلامی، تا چشم کار می کرد جمعیتی بود که با اندوه فراوان و اذهان پر از سوال از زوایای پنهان رویدادی بس ناگوار آمده بودند تا شاید بار غم خانواده های این پرکشیدگان را سبک کنند.

مراسم تشییع ۳۰ تن از جانباختگان فاجعه منا طی دو روز دوشنبه و چهارشنبه  گذشته، از مسجد صاحب الزمانی (عج) تا مسجد جامع با حضور هزاران تن از مردم عزادار شهرستان برگزار شد. نیشابور روز دوشنبه شاهد تشییع  ۱۶ پیکر بود و چهارشنبه ۱۵ مهرماه نیز پیکر ۱۴ تن ازحجاج نیشابوراستقبال و تا آرامگاه ابدی مورد بدرقه قرار گرفت.

معاون استاندارخراسان رضوی وفرماندارویژه شهرستان نیشابور با تسلیت مجدد به مردم نیشابور وبه ویژه خانواده بازماندگان گفت:این فاجعه تکان دهنده تمامی مردم را درشهرستان نیشابور عزادار کرده است.

مظفری در ادامه با بیان این که طی این مدت، با خانواده های جان باختگان این حادثه نیز ارتباط برقرار شده و ضمن حضور در کنار آنها، مراتب تسلیت مردم و مسئولین شهرستان به آنان ابلاغ شده است ادامه داد، تعدادی از مجروحان این حادثه نیز از شهر نیشابور بوده اند که به حمد الهی وضعیت جسمانی آنان رو به بهبودی است و به مجرد آن که اطمینان کامل از سلامت آنان حاصل شود، به نیشابور منتقل خواهند شد.

‌وی افزود: ‌روز دوشنبه در مراسم تشییعی که انجام شد، پیکر ۶ نفر از جانباختگان منا در گلزار شهدا خاکسپاری شد و باقی تشییع‌شدگان به روستاهای شان فرستاده شدند.

هنوز تعدادی از پیکرهای جانباختگان منا در عربستان است و به نیشابور نیامده است.

به گزارش خبرنگار خیام نامه، پیکرهای حجاج بر روی کامیونی با احترام جلو جمعیت مشایعت و مردم از پی آنها روانه شدند و این نحوه مدیریت مراسم از سوی مسئولین که تفاوت روشنی با بسیاری از شهرهای دیگر داشت با توجه به هشدارهای وزارت بهداشت برای پیشگیری از فاجعه ای بزرگ تر و انتشار ویروسی کشنده، ضمن رعایت احترام پیکرها  بسیار ارزشنمد بود.

در میان خیل جمعیت صدای حزن انگیز خانمی میان سال به گوش می رسید که با گریه می گفت: مردم! خوش آمدید به استقبال حاجیان مان! و توصیف سخنران از لب تشنگی و مظلومیت این حاجیان چه درد آور بود.

جمعیت به آرامی و مراعات حال یکدیگر در مقابل تیغ آفتاب به سمت مسجد جامع حرکت کردند و تا مسافت زیادی از خیابان امام مقابل مسجد به نماز ایستادند و در انتها پیکرها طبق خواسته خانواده های شان به روستاهای خرو، درود، قدمگاه و عشق آباد منتقل شدند و باقی در مکانی مشخص در بهشت فضل چهره در نقاب خاک کشیدند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.