چاره حسادت فرزندان

 

حسد میل درونی انسان به حذف و نابودی امتیازهای دیگران است و اگر میل به حذف و نابودی امتیازهای دیگران نباشد و فرد درصدد کسب امتیاز متشابه برای خود باشد رقابت مثبت(یا غبطه)نامیده می شود.حسادت گاه میان برادر و خواهر و گاه با دیگران است و در کودکان در ۳ الی ۴ سالگی به اوج خود می رسد.فرد حسود دائماً در حال اشفتگی درونی است و چون ارزویش که سلب امتیاز دیگران است براورده نمیشود مرتب دچار ناکامی می شود.

توصیه هایی به والدین

۱-بین فرزندانتان تبعیض قائل نشوید و در حضور و جلو چشمان سایر برادران و خواهران یکی را بیش از دیگران مورد لطف و محبت خود قرار ندهید.

۲-هرگز فرزندان خود را با هم و با دیگری مقایسه نکنید هر کس قالب شخصیتی خاص خود را دارد.توقع و انتظارتان متناسب با توانایی،هوش ،استعداد و علاقمندی فرزندتان باشد.

۳-به فرزندان خود بفهمانید که با وجود نواقصشان دوستشان دارید و به انها محبت و توجه کافی داشته باشید.

۴-با تأیید رفتار درست و تقویت نقاط مثبت در فرزندانتان اعتماد به نفس بوجود اورید و امکاناتی جهت کسب تجارب مفید و تازه فراهم کنید تا قابلیتهای فرزندانتان پرورش یافته و احساس کنند که با ارزشند.

۵-با رفتار پسندیده خود سرمشق و الگوی خوبی برای فرزندتان باشید و بدانید که در برابر هر کلمه ای که در حضور فرزندتان ادا می کنید مسئولید.

۶-به فرزندانتان شیوه های صحیحی برای رفع نقاط ضعف و پذیرش واقعیتهای وجودی خود بیاموزید.

۷-هنر دوست داشتن را از فرزندانتان دریغ نکنید. وجود رفتار احترام امیز بین پدر و مادر باعث می شود کودک به دیگران احترام بگذارد و انها را دوست داشته باشد.

۸-در اصلاح رفتار فرزندتان شکیبا باشید. حسادت حسی نیست که یک روزه در فرزندتان بوجود آمده باشد که انتظارداشته باشد در زمان کوتاهی از بین برود.

۹-با این وجود تا حدودی حسادت در کودکان طبیعی است. این رفتار ماست که آن را تشدید می کند.اگر در رفتارماندقت کنیم و توصیه های بالا را مد نظر قرار دهیم از شدت این احساس می توان کاست.

نوشته شده توسط : علیرضا حدادی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.