پیگیری مشکلات شهروندان در توسعه پارکینگ مسجد جامع , پروژه مجتمع ۴ طبقه مجوز کمیسیون ندارد

 

4آزاده مهدیار/ مدتی است حاشیه اطراف پارکینگ مسجد جامع حدود دو متر فنس کشی شده و علاوه بر کاهش عرض معبر این خیابان پُر تردد، سوالاتی در رابطه با چیستی  پروژه در حال اجرا و نحوه اجرا و رعایت طرح تفصیلی شهر در طرح توسعه پارکینگ در ذهن عابران و ساکنان این محل شکل گرفته است.

خبرنگار ما در پی تماس ها و شکایات مکرر اهالی کوچه های اطراف مسجد جامع و دیگر شهروندان به محل اجرای پروژه توسعه پارکینگ و ایجاد مجتمع تجاری جدید در این مکان رفته تا در بازدیدی میدانی، مشکلات اهالی را منتقل نماید.

یکی از اهالی می گوید: با کاهش عرض این کوچه (ضلع غرب و جنوب پارکینگ)  تردد وسایل نقلیه با مشکل مواجه شده و به خصوص در ساعات نماز ترافیک سنگینی ایجاد می شود ضمن این که امکان عبور آمبولانس بیمارستان قمر بنی هاشم هم نیست.

مرد جوانی که از همسایه های پارکینگ است، توضیح می دهد: می خواهند پارکینگ مسجد را توسعه دهند اما باید عقب نشینی کنند نه این که عرض کوچه را کم کنند، با این فنس کشی اگر در این محل آتش سوزی رخ دهد امکان عبور خودرو آتش نشانی نیست.

یکی دیگر از اهالی می گوید: این کوچه یک طرفه است ولی متاسفانه برخی رانندگان بسیاری مواقع خلاف می کنند، مامور راهنمایی رانندگی هم نیست که لااقل در ساعات نماز این قسمت را کنترل کند، با این فنس کشی اوضاع بدتر هم شده است و بیشتر از سه هفته است که وضعیت به همین منوال است؛ ما به شهرداری و فرمانداری شکواییه ارسال کرده ایم اما هنوز پاسخی دریافت نکردیم.

نگرانی اهالی از تصرف معبر عمومی در آینده و نیز دردسرهایی که هم اکنون بابت فنس کشی محوطه، خارج از حدود زمین پارکینگ صورت گرفته، مهم ترین مشکلاتی است که چند تن دیگر از همسایگان هم در مواجهه با خبرنگار خیام نامه با ما در میان گذاشته و از «خیام نامه» خواستند این موضوع را به طور جدی پیگیری کنند.

به گفته یک از همسایگان، مگر نشریات وارد موضوع شوند، وگر نه مسئولان شهرداری به ما که پاسخ نمی دهند!!

نیرآبادی، معاون شهرسازی شهرداری در این خصوص به خبرنگار ما گفت: مطالعات اولیه طرح توسعه پارکینگ مسجد جامع انجام شده است و قرار است مجتمعی ۴ طبقه که شامل پارکینگ هم کف و سه طبقه تجاری است ساخته شود، اما اجرای پروژه منوط به مجوز میراث فرهنگی است و هنوز هیچ پروانه ای مبنی بر اجرای آن صادر نشده است. صدور مجوز هم منوط به مصوبه کمیسیون ماده ۵ است.

وی در باره گودبرداری صورت گرفته پیش از کسب مجوز گفت: گود برداری و آغاز عملیات نیاز به مطالعات دارد. به همین دلیل مالکین معبر اطراف را یک ماهه از سازمان پسماند اجاره کرده اند و این فنس کشی برای مطالعات شان صورت گرفته است و پس از آن باید جمع آوری شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی در این خصوص به خیام نامه اظهار داشت: بخشی از این زمین در حریم درجه یک و بخشی دیگر در حریم درجه دو مسجد جامع است و همچنین برای تغییر کاربری این زمین از پارکینگ به مجتمع تجاری موانعی بر سر گود برداری و اجرای پروژه وجود دارد به همین دلایل کمیسیون ماده ۵ متشکل از نماینده مسکن و شهرسازی، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی در این مورد تصمیم می گیرند که من فکر می کنم به دلیل در حریم بودن، شرایط اجرای پروژه پیچیده خواهد بود.

خیام نامه درپایان مهلت داده شده از سوی شهرداری برای مطالعات پیمانکار، باز هم به سراغ مسئولان اجرای پروژه و نیز شهرداری خواهد رفت تا آن گونه که مردم خواسته اند، این موضوع را پیگیری نماید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.