پیـکرنوشیـن شعـر نیشابـور تـشییع شد

پیـکرنوشیـن شعـر نیشابـور تـشییع شد

علمدار/ پیکرنوشین شعر نیشابور زنده یاد نوشین گنجی شاعره پیشکسوت غزل‌سرا و محلی‌سرای معاصرنیشابوری و خالق رمان «خانم کوچیک» بردوش مردم فرهنگ دوست نیشابور تشییع شد.

سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور با اعلام این خبر اظهار کرد: پیکرنوشین شعر نیشابور زنده یادنوشین گنجی شاعره پیشکسوت غزل‌سرا و محلی‌سرای معاصرنیشابوری و خالق رمان «خانم کوچیک» بردوش مردم فرهنگ دوست نیشابور از مقابل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور  به سمت مسجد جامع این شهر با حضور مسوولین ، هنرمندان ، شاعران ومردم فرهنگ دوست نیشابورتشییع شد.

   خلیل اله عراقی گفت:شاعره پیشکسوت غزل‌سرا و محلی‌سرای معاصرنیشابوری  زنده یادنوشین گنجی، فرزند اقبال گنجی، متولد ۱۳۱۹ در مشهد است که بیشتر زندگی خود را درنیشابور و مدتی را نیز در مشهد گذرانده است. وی از شانزده سالگی شعر می سروده اما به گفته ی خودش خصوصی بوده و برای دلش می سروده و خالق رمان «خانم کوچیک» است که  قبل از فوت چند روزی را در حالت کما در بیمارستان در مشهد بستری بود وسرانجام سوم فروردین ۹۳ دار فانی را وداع گفت و به بهار جاودانگی پیوست که امروزچهارشنبه ۶ فروردین ۹۳ از مقابل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور به سمت مسجد جامع این شهر  تشییع و در گلزار فضل بن شاذان نیشابور با حضور مسوولین ، هنرمندان ، شاعران ومردم فرهنگ دوست نیشابور خاکسپاری  شد.

وی در خصوص این شاعر خاطرنشان کرد: زنده یادنوشین گنجی همیشه حال را بر قال و کنج عزلت و درویشی را بر همه چیزترجیح می دادوه مسرایشان اقبال افشار، یاری دهنده و مشوقش در تمام عمرپربرکتش  بود و در سال های ۴۷-۴۸ با همکاری خانم صدیقه فاضل رضوی (متخلص به سحر) شب های شعری در منزل همشهریان داشتند که بعد از رفتن خانم سحر تا مدت ها ادامه داده اندونقطه ی عطف زندگی هنری بانو نوشین گنجی را می توان آشنایی اش با زنده یاد حیدر یغما شاعر خشتمال نیشابوری دانست که  در آن سالها، شب شعرهایی که درتابستان و با دعوت از اساتید برپا می شده، بسیار عالی و با استقبال خوبی روبرو بوده است. یکی از اولین شعرای مشهوری که در این جلسات شرکت کرد، حسین آهی بود و زنده یاد دکتر قاسم غنی ملک الشعرای آستان قدس نیز حضوری پررنگ داشته است.

عراقی یادآورشد: بعدها رومان «خانم کوچیک» را با ویرایش ایشان در نشر پاژ منتشر شد که مورد استقبال و تشویق خوانندگان واقع شد. چرا که از نظر روحی ارتباط بسیار نزدیکی داشته و در سرودن شعر الهام بخش یکدیگر بوده اندو در آخرین سالهای عمر مشغول جمع آوری اشعارش برای چاپ وتهیه ی لوح فشرده ی اشعار محلی بود.

وی تصریح کرد: زنده یادنوشین گنجی هم چنین خدمات اجتماعی زیادی نیز انجام داده است که به گفته ی خودش به رسم عبادت و به پاس عشق و سپاس از پروردگار بوده است که یکی از آخرین دستاوردهای ایشان، تلاش و پیگیری در راضی نمودن وراث باغ نشاط متعلق به پدربزرگشان سالار معتمد بوده که آن را به تملک اداره ی میراث فرهنگی شهر فیروزه در آورده است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.