پیشگیری؛ از کمردرد تا سرطان!

پیشگیری؛ از کمردرد تا سرطان!

توصیه های ایمنی برای «خانه تکانی»

خانه تکانی یکی از آدابی است که در روزهای پایانی سال در بین خانواده های ایرانی مرسوم و یکی ازسنت های نیکوی ایرانیان است که چنان چه با رعایت ایمنی همراه باشد از مشکلاتی مانند درد کتف، درد گردن، کمردرد، مسمومیت، خارش پوست، دررفتگی و شکستگی ها پیشگیری می گردد.

مهمترین مواردی که در خانه تکانی که این روزها خانوارهای ایرانی معمولا درگیر آن هستند، بایستی توجه کنند عبارتند از:

– خانواده ها باید خانه تکانی را موکول به روزهای آخر اسفند ننمایند و بهتر است خانه تکانی با فرصت مناسب و بدون استرس و عجله انجام شود و چند هفته قبل از عید شروع به خانه تکانی نمایند.

– مراقب باشیم که مواد شوینده وسفید کننده در دسترس کودکان قرار نگیرد و خانه تکانی را در زمانی انجام دهیم که کودکان نیستند و یا کودکان را به محل دیگری منتقل نماییم.

– از بلند کردن اجسام سنگین به تنهایی خودداری و از دیگران کمک بگیریم تا دچار دیسک کمر یا عوارض ناشی از آن نشویم. در بلند کردن اجسام اصول ایمنی رعایت گردد و هرچه اجسام به بدن نزدیکتر باشد و آهسته تر بلند شود، آسیب کمری کمتر می باشد.

– هنگام بلند کردن و جابجایی اجسام بایستی پشت صاف، زانوها خم و برای تحمل وزن جسم، از عضلات پای خود استفاده نماییم. چنان چه جسمی را از زمین بلند نموده ایم توصیه می گردد بجای چرخش کمر تمام بدن را از محل پاها به آن سمت بگردانیم، در زمانی که جسمی را توسط یک دست بلند کرده ایم حتی الامکان تلاش برای بلند کردن جسم دیگری ننماییم و اگر قصد بلند کردن هردو جسم را داریم بطور همزمان بار را از روی زمین با هم بلند کنیم.

– از ترکیب جوهرنمک و وایتکس به دلیل متصاعد شدن بخار خطرناک که باعث سوزش چشم و ایجاد آلرژی و حتی سرطان می نماید خودداری نمایید.

– از مصرف زیاد مواد شوینده و جرم گیر (حجم زیاد) و همچنین از مصرف در فضای بسته به همراه آب داغ خودداری شده و حتما هنگام کار با مواد شوینده از ماسک و دستکش استفاده شود و حتی الامکان هود روشن و پنجره ها باز گذاشته شود. در صورت بروز مسمومیت ریوی فرد مصدوم را سریع از محل خارج و در معرض هوای تازه قرار داده و با اورژانس تماس حاصل نمایید.

– برای پیشگیری از مشکل فیزیکی زنان خانه دار (نشانگان مچ دست) که با علائم گزگز و بی حسی انگشتان دست در نیمه شب بروز می کند، از فعالیت شدید و کار زیاد با دست در یک روز و در زمان کوتاه خودداری نموده و زمانی را به استراحت و نرمش دست ها اختصاص دهیم.

– معمولا مواد شوینده دارای «پی اچ» استاندارد نیست و کار با مواد شوینده باعث تحریکات پوستی شده که بهتر است برای پیشگیری از آسیب به دست ها از دستکش استفاده نموده و زیر دستکش لاستیکی از دستکش نخی استفاده گردد.

– در هنگام نظافت پنجره ها و سقف ها از نردبان های استاندارد و چهارپایه هایی که سطح اتکاء مناسبی دارند استفاده گردد. برای نظافت پنجره ها از بالا رفتن روی نرده یا لبه پنجره ها و قرنیز خودداری گردد.

– از لباس های نخی و راحتی که با پوست بدن تناسب دارد استفاده نموده و برای جریان تعریق بدن مایعات فراوان بنوشید.

– در هنگام شستشو و تمیز کردن لوازم برقی مانند لوستر، چراغ روشنایی و مهتابی توصیه می گردد برای رفع برق گرفتگی، برق منزل در آن مدت قطع گردد.

– در هنگام تمیز کردن اجاق گاز و و سایل گازسوز از قطع بودن جریان گاز مطمئن باشیم و هنگام وصل مجدد تمام اتصالات مربوط به گاز اعم از شهری و سیلندر گاز را با آب و صابون کنترل نمایید.

– به جای استفاده از پارچه های تنظیف نامناسب می توان از پارچه های میکروفیبر یا الکترو استاتیکی برای جمع کردن خاک استفاده نمود. جنس پارچه های مذکور طوری است که خاک به این پارچه ها می چسبد و خاک دوباره بلند نمی شود. بهتر است ابتدا خانه را با جارو برقی با سر مخصوص، تمیز نموده سپس نسبت به نظافت شیشه ها اقدام نمایید.

محمدحسن بشارت

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.