پیاده روهای بی خبر جمع آوری دکه های توزیع نشریات چرا و چگونه؟

 

7ساعت ۸ صبح  یک شنبه بیست و دوم شهریور ماه کسانی که به عادت دیرینه برای خرید روزنامه یا مجله معهودشان رهسپار یکی از قدیمی ترین جایگاه های سنتی توزیع روزنامه در نیشابوردر نزدیکی فلکه ی ایران شده بودند، مشاهده کردند که در ابتدای کوچه مهدیه اثری از دکه ای که سی سال است از آن روزنامه می خرند، نیست.

مدت های مدیدی است زمزمه هایی مبنی بر جمع آوری دکه های روزنامه فروشی یا اصلاح آن ها در نیشابور به گوش می رسد. هر چند این دکه ها در همه شهرهای بزرگ و حتی در تمام دنیا با اصلاح شکلی و محتوایی خود هنوز هم به فعالیت خود ادامه می دهند و نقش مهمی در توزیع محصولات فرهنگی ونشریات   دارند اما در کشور و به ویِژه شهر  ما به نظر می رسد برخی به بهانه ی زیبا سازی؛ سعی در پاک کردن صورت مسئله و حذف دکه ها از چرخه ی توزیع فرهنگ دارند.

به بهانه ی جمع آوری یکی از قدیمی ترین دکه های توزیع نشریه در نیشابور به همت شهرداری     گزارش کوتاهی در این خصوص تهیه که تقدیم می شود .

جوادی صاحب این کیوسک که دکه داری را از گذشتگان خود به ارث برده است در این خصوص به خبرنگار ما گفت: سی سال است که این دکه را از شهرداری اجاره می کنیم و آخرین بار نیز قرارداد خود را تا تیرماه ۱۳۹۵ تمدید نمودیم و چک های مربوط به اجاره بها را نیز به مسئولین مربوطه تحویل داده ایم.

جوادی با اشاره به این که در ماه های اخیر علی رغم انعقاد قرارداد، چند بار شهرداری برای جمع آوری دکه به ما اخطار داده است، گفت: علاوه بر انعقاد قرارداد رسمی؛ شهرداری از ما خواسته بود دکه ی جدیدی با ویژگی های مورد تایید آنان بسازیم  و به همین سبب با صرف هزینه ی سنگینی مبادرت به ساخت دکه ی جدید نمودیم.وی با بیان این که شورا نیزمصوب نموده است تا پایان قرارداد ما به کار خود ادامه دهیم افزود: متاسفانه علی رغم همه ی این موارد روز یک شنبه دکه ی ما جمع آوری شد.

نکته ی مهم دیگری که در این خصوص می توان به آن اشاره نمود بلاتکلیفی چندین نفر دروضعیت جدید است. این دکه علاوه بر این که ممر درآمد دو خانواده به صورت مستقیم بوده است، چندین نفر نیز با همکاری در توزیع نشریات برای خود درآمدی کسب می نمودند که این درآمد را از دست داده اند.

مسئولین شهرداری باید پاسخ دهند که علی رغم انعقاد قرارداد، تحمیل هزینه های سنگین برای ساخت دکه ی جدید به مستاجرین و مصوبه ی شورای شهر و حواشی اجتماعی و اقتصادی؛ علت جمع آوری این دکه ها چیست؟

برای اطلاع از چرایی و چگونگی این اقدام و تکمیل گزارش خود با شهردار وسایرمسئولین در شهرداری تماس گرفتیم که متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد. معاون خدمات شهری شهردار نیشابور با عذر حضور در جلسه، خیام نامه را تا دقایقی قبل از ارسال به چاپخانه منتظر پاسخ گذاشت، اما تا نیم روز پنجشنبه گذشته خبری از پاسخ وی نشد. پاسخ به سوالاتی نظیر این که: چگونه اصلاح مبلمان شهری تنها شامل حال یکی از دکه ها، و از قضا یکی از پرفروش ترین ها، شده است؟ و با حذف این دکه ها، بر فرض نیاز به تغییر سیما معابر، گزینه جایگزین برای آن چیست؟ آیا نیشابور قرار است تجربه ای متفاوت از همه جای دنیا داشته باشد؟

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.