پول مجسمه خیام را شهرداری تهران باید بدهد نه نیشابور

مریم عارفی نژاد

5تا کنون مجسمه های زیادی توسط هنرمندان مختلف ساخته و در جای جای کشور و جهان نصب گردیده است که این نشان از شخصیت برجسته ی خیام نیشابوری و اهمیت آن برای جهانیان دارد.

یکی از این مجسمه ها که به خارج از مرزهای ایران سفر کرده، مجسمه ی خیام اثر حسین فخیمی است. از این تندیس ۳ نمونه ی مشابه ساخته شده که نمونه ی اول آن در اوایل سال ۱۳۹۳ به شهرداری نیشابور واگذار شد، یکی از سه مجسمه ی مشابه هم در آمریکا نصب گردیده  و نمونه ی دیگر قرار است در فلورانس ایتالیا نصب شود.

این مجسمه ی سنگی طی قراردادی که  با شهرداری تهران بسته شد، تهیه و اجرا گردید و قرار بود در مسکو پایتخت روسیه، فلورانس یکی از شهرهای ایتالیا، و همچنین در آمریکا نصب گردد. در پی پیگیری های شهردار وقت نیشابور، زرندی، و به نمایندگی از وی و به عنوان مسئول پروژه مهدی کوثری معاون اجرایی وقت شهرداری نیشابور، با شهرداری تهران وارد مذاکره شدند. نتیجه ی این مذاکره تحویل رایگان نمونه اول این مجسمه به شهرداری نیشابور شد.

پس از آن کوثری با قبول مسئولیت و بیمه کردن تندیس آن را به نیشابور منتقل کرد و در اواخر سال ۹۳ در جوار آرامگاه خیام نصب گردید.

اما حسین فخیمی در مورد این مجسمه و حاشیه های از مسئولین نیشابور گله مند است و معتقد است حق و حقوق وی به درستی ادا نشده است.

فخیمی درباره طرحی که برای اطراف این مجسمه ارائه کرده، می گوید: من طرحی را برای مسئولین شهرداری فرستادم و قرار بود که خودم آن را اجرا کنم اما پس از مدتی بدون نظر من و با کپی برداری از طرحم، اجرا گردید.

وی گفت: من برای اجرای طرح نزدیک به ۸ میلیون تومان هزینه کردم تا مواد اولیه را تهیه کنم اما این هزینه ها به من پرداخت نشد و مهدی کوثری در زمان مسئولیت ش در شهرداری قول پرداخت آن را داده بود.

برای پیگیری بیشتر موضوع به سراغ کوثری، مسئول و.قت این پروژه رفتیم تا موضوع را از طریق ایشان پیگیری کنیم.

کوثری در این خصوص گفت: ما این مجسمه را از شهرداری تهران به صورت رایگان تحویل گرفتیم و شهرداری تهران هزینه های این مجسمه را به آقای فخیمی پرداخت کرده بود و در واقع طرف قرارداد ایشان، شهرداری تهران بود نه نیشابور.

وی افزود: پس از حمل مجسمه به نیشابور، طرح های آقای فخیمی بررسی شد و برآورد هزینه ای توسط شهرداری صورت گرفت و به علت این که هزینه های این طرح بیشتر از خود مجسمه تمام می شد، از اجرای طرح توسط ایشان صرف نظر شد و همان طرح مشابه و با هزینه های کمتر اجرا شد.

کوثری همچنین گفت: مجسمه در زمان مسئولیت من نصب شد و طرح آن به جز آسمان نما اجرا گردیده است که برای اجرای آسمان نما هم به علت تغییر شهردار و پروسه های اداری ناتمام ماند.

کوثری در خصوص هزینه های متقبل شده ی فخیمی گفت: در اصل هزینه ای برای این مجسمه نباید به ایشان پرداخت شود، کار را طبق قراردادی که با شهرداری تهران داشته اند به سرانجام رسانده و تحویل داده اند و نحوه ی نصب و شرایط آن به عهده ی شهرداری نیشابور است. اما برای جبران ضررهای ایشان قرار شد مبلغ ۸ میلیون تومان به عنوان پاداش به ایشان پرداخت شود که من تاییدیه آن را از آقای زرندی و پس از آن آقای حسینی گرفتم. کوثری ادامه داد: پس از آن من تغییر سمت داشتم و در جریان پرداختی به ایشان نیستم.

گفتنی است در حال حاضر مسئول امور مالی شهرداری، آقای قدمیاری ماست که متاسفانه تلاش ما برای گفتگو با وی به نتیجه نرسید.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.