پس از ۷۲ ساعت دلهره و تلاش: نجات سه کوهنورد گم شده از مرگ حتمی در بینالود

 

سه کوهنورد که از روز جمعه هشتم بهمن ماه در مسیر صعود به بینالود و به علت شرایط نامساعد جوی دچار سرگردانی شدند با تلاش امداد گران هلال احمر و دو گروه از جستجو گران هیئت کوهنوردی  نیشابور  و پس از ۷۲ ساعت نجات یافتند.

به گزارش خیام نامه سحرگاه روز واقعه؛ یک گروه هفت نفره  کوهنورد از مسیر فریزی مشهد (شمال شرق بینالود) با هدف صعود به این قله عازم منطقه شدند. اطلاعات دریافتی حکایت از این دارد که سه نفر از اعضای این گروه به دلیل شرایط نامساعد جوی تصمیم به بازگشت می گیرند اما در مسیر بازگشت به دلیل برف و بوران و کاهش دید به سمت دامنه های جنوبی بینالود از مسیر منحرف شدند. این افراد که شامل دو مرد و یک زن ۳۰ تا ۴۰ ساله بودند؛ پس از چند ساعت طی مسیر به دلیل مواجه شدن با پرتگاه و نزدیک شدن به غروب خورشید ضمن ارسال مختصات جغرافیایی مسیر خود به گروه اصلی از طریق موبایل؛ با استفاده از تجهیزات همراه  و نیز هیزم های موجود در طبیعت مبادرت به افروختن آتش می کنند تا با سردی شب مقابله نمایند.

از طرف دیگر گروه اصلی با اعلام مفقود شدن این سه هم نورد به هلال احمر استان؛ درخواست کمک فوری می نمایند. متعاقب آن هلال احمر خراسان از هلال احمر نیشابور نیز درخواست کمک می نماید. به این ترتیب از روز شنبه دو گروه از کوهنوردان نیشابوری به سرپرستی ایوب امین الرعایا عازم بینالود می شوند تا نجات گر جان گم شدگان باشند.

گروه های جستجوگر نیشابوری که در دو مقطع عازم منطقه شده بودند با تحلیل اطلاعات؛ موقعیت احتمالی گم شدگان را تعیین و در حدود «در قلعه ی دوم یا جلال» و دامنه  جنوب شرق بینالود به جستجو پرداختند. سرانجام پس از ۴۸ ساعت تلاش این جستجو گران موفق شدند محل استقرار مفقود شدگان مشهدی را در بعد از ظهر روز یک شنبه دهم بهمن ماه شناسایی نمایند.

کوهنوردان همشهری، با هدایت سرپرست گروه از مسیر پناهگاه «دو شهید» و پس از یک برف کوبی سنگین موفق شدند این گروه را که به سلامت پیدا کرده بودند،  به انتهای«کوتل نردبان» که محل استقرار واحدهای هلال احمر بود؛ برسانند  تا آن ها ابتدا به نیشابور و سپس با وسیله نقلیه مشهد منتقل شوند.

به نظر می رسد صعود این کوهنوردان بدون توجه به وضعیت جوی و آمادگی جسمانی عامل اصلی در مفقود شدن آن ها بوده است اما از طرف دیگر تجربه و همراه داشتن امکانات «شب ماندن» در کوه نظیر چادر، وسایل گرمایی و مواد غذایی لازم عوامل اصلی از وقوع اتفاقات ناگوار بوده است.

حال کوهنوردان گم شده در زمان پیدا شدن شان، مساعد گزارش شده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.