پس از سال ها و به همت انجمن خبرنگاران نیشابور محقق شد: نخستین نمایشگاه مطبوعات در نیشابور

 

معاون مدیر کل ارشاد در آیین گشایش نمایشگاه:

قدرت در رسانه است نه توپ و تانک

فرماندار: خبرنگاران درک مشترک را از طریق گفت وگو به نمایش گذاشتند . 

آزاده مهدیار/ برپایی نخستین نمایشگاه مطبوعات و رسانه های نیشابور، محملی برای گردآمدن نمایندگان نشریات و رسانه های شهرستان بود. روزنامه نگاران و خبرنگارانی که در طی سال ها فعالیت اعم از شرکت در انواع رویدادها و برنامه های شهرستان، ارائه گزارش ها و مصاحبه های مختلف در باب مسائل شهرستان، نقد مسئولین و دستگاه ها، حضور در میان مردم و انعکاس مشکلات و دغدغه های شان، حال رو در رو با مخاطبین خود به ارائه عملکرد پرداختند.

این نمایشگاه، که از بیست و سوم تا بیست و ششم مرداد در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد، با استقبال مردم و مسئولین و نهادها و سازمان های مختلف روبه رو شد و مهمانانی از مشهد و دیگر شهرهای هم جوار از مسئولین تا اهالی رسانه نیز داشت.

آیین گشایش «نخستین نمایشگاه مطبوعات و رسانه های نیشابور» با حضور معاون مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، فرماندار، رئیس اداره مطبوعات استان، رئیس اداره ارشاد، نماینده بسیج رسانه استان، معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی، رئیس آموزش و پرورش، رئیس کمیته امداد و اعضای شورای شهر و برخی دیگر از مسئولان و جمع زیادی از مردم علاقه مند  برگزار شد.

امیدواریم شاهد «جشنواره مطبوعات» در نیشابور باشیم

معاون مدیر کل اداره ارشاد استان در ایم مراسم با بیان این که اهالی رسانه علی رغم همه کمبودها عاشقانه کار می کنند، گفت: امیدوارم گشودن صفحه اول نمایشگاه مطبوعات در نیشابور مایه  رونقی برای گشودن صفحات بعدی باشد و در گام بعدی برگزاری «جشنواره مطبوعات» در نیشابور باشیم.

امینی با اشاره به این که ویژگی های فرهنگی جهان معاصر نسبت به گذشته خیلی متفاوت شده است، افزود: یکی از این ویژگی ها اهمیت یافتن «اقناع افکار عمومی» است، افکار عمومی در نگاه مسئولین و برنامه ریزان اهمیت پیدا کرده و این موضوع از اثرات رسانه است. مولفه های قدرت نیز از قدرت سخت به قدرت نرم تغییر پیدا کرده و اگر قبلا کشوری که توپ و تانک بیشتری داشت کشور قدرتمندی محسوب می شد، الان کشوری قدرتمند محسوب می شود که رسانه تاثیرگذارتری داشته باشد. از این رو تعهد و مسئولیت سنگین تری بر دوش رسانه ها است. وی با بیان این که کشور ما بیش از پیش نیاز به تقویت انسجام ملی دارد، افزود: کشور ما کشور اقوام و مذاهب است که قرن ها است کنار هم با مودت و دوستی زندگی می کنیم، الان برنامه ریزی دشمن به شکل های مختلف اعم از به سخره گرفتن یکی، حمایت از کسی، تضعیف کسی، اهانت به کسی، در پی ایجاد تفرقه است و یکی از رسالت های رسانه، تقویت انسجام در کشور است.

وی در خصوص دیگر وظایف رسانه ها اظهار کرد: رسانه ها اولین گام را در راه همگرایی برمی دارند، هر رسانه بیانگر تفکری است، این که شاهد هستیم همه رسانه ها در چارچوب نظام در حال فعالیت اند، الگویی است برای جامعه که بدانیم همه علی رغم تفکرات مختلف، درون یک نظام هستیم. معاون مدیرکل ارشاد استان، وظیفه دیگر رسانه ها را آرامش بخشی دانست و تاکید کرد: شرط لازم برای توسعه، آرامش و امید است، همچنین نقد دلسوزانه در کنار ارائه عملکرد مسئولین کمک کننده است و پرهیز از سوق دادن جامعه به سمت تفرقه و اختلاف.

«گفت و گو» درمان دردهای

 امروز ماست

در ادامه مراسم، معاون استاندار و فرماندار نیشابور با بیان این که از تلاش های ارزنده و سازنده خانواده مطبوعات در نیشابور تشکر می کنم، افزود: خوشحالم که در همین فاصله نزدیک به روز خبرنگار، اهالی خبر در شهرستان، انگیزه و توان و تخصص و تعهد و علاقه خودشان را با برگزاری این نمایشگاه نشان دادند. امروز دانسته ها و تجربیات و عکاسی و صفحه آرایی و همه خلاقیت هایی که در کمیت و کیفیت کار مطبوعات وجود دارد،  در معرض دید مخاطبان خصوصی و دولتی شان است.

شیبانی اظهار داشت: آن چه در این نمایشگاه رخ داده تقویت درک مشترک بین مطبوعات و مردم و بین خانواده دولت است، درک مشترک مثل جاده هموار و مطلوبی است که همه ما قادریم بدون تصادف و درگیری با کمترین اختلافات و با رعایت فاصله با هم حرکت کنیم و افق این درک مشترک مثل افق بینالود و انشاا… افق نیشابور و کشورمان روشن است.

فرماندار تصریح کرد: مبنای درک مشترک و موثرترین علاج دردهای امروز بشر، ازجمله دردهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی «گفت و گو» است که زمینه تقویت و تعمیق درک مشترک است و راه را برای توسعه کشور هموار می کند.

وی افزود: شما در این نمایشگاه این زمینه را ایجاد کردید و در قالب مقاله و گزارش همان ماده خام اصلی یعنی کلام و اندیشه را فراهم کردید، نقطه عطف این نمایشگاه همین درک مشترک و تعامل میان مخاطبین بخش عمومی، خصوصی و دولتی است و فراهم کردن شرایط بهتر برای توسعه نیشابور.

تفاخر نیشابوری ها به «قلم»

 بوده نه کاخ ها

پس از سخنان فرماندار، مدیر عامل انجمن خبرنگاران نیشابور ، سخنان خود را با قرائت این بیت آغاز کرد که «قلم خاصیتی دارد که سر تا سینه بشکافی ش/ دگر بارش بفرمایی به فرق سر دوان آید»

احسان اسحاقی با بیان این که بدون همت اعضای هیئت مدیره انجمن خبرنگاران و اعضای بی ریای اجرایی نمایشگاه، برگزاری نمایشگاه به فاصله چند روز از برگزاری روز خبرنگار امکان پذیر نمی بود، اظهار کرد: نمایشگاهی که پیش روی شماست حاصل تلاش خودجوش، متکی به همدلی و نتیجه تلاش قلبی همکاران رسانه ای شهرستان است، این مرغان سرزمین قلم امروز در آشیانه سیمرغ این صحیفه را گشودند تا مقدمه ای باشد بر همدلی های بیشتر، هم اندیشی های بیشتر و یگانگی بیشتر اهل قلم در مسیر توسعه دانایی، آگاهی، راستی، شفافیت و بی طرفی.

اسحاقی در ادامه سخنان خود بیان کرد: پس از فضل پروردگار و همت اعضای انجمن، همراهی  مسئولان، به ویژه ریاست اداره ارشاد و نماینده عالی دولت در شهرستان، توشه راه ما بود که با کمترین دغدغه و با بیشترین همواری مسیر، این نمایشگاه را آماده عرضه به همشهریان کنیم و این یکی از خوشوقتی های اهالی رسانه است.

وی افزود: امیدواریم اهتمام مسئولان اجرایی نسبت به رفع دغدغه همکاران در آتیه تداوم داشته باشد تا بتوانیم اهداف ترسیم شده انجمن روزنامه نگاران و خبرنگاران را جامه عمل بپوشانیم.

وی در خصوص اهداف این نمایشگاه اظهار کرد: به منصه ظهور گذاشتن توانمندی ها، ایجاد فضای گفتگوی مستقیم با مخاطب، ایجاد امکان تعامل میان رسانه ها و نهادهای عمومی و نیز دستگاه های اجرایی، تشکل های غیر دولتی، بخش خصوصی و مردم از اهداف این نمایشگاه است، این گفتگوهای رو در رو می تواند به ما بیاموزد به شفافیت دامن بزند و یادگیری ما را توسعه بخشد.

اسحاقی در توضیحاتی در رابطه با نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه ۱۵ غرفه با همت اهالی رسانه فراهم شده و نشریات محلی و رسانه های ملی که در نیشابور نمایندگی دارند در آن مشارکت کرده اند. ما امیدوار هستیم نیشابور، به عنوان شهرستانی که جامعه رسانه ای گسترده تر از بسیاری مراکز استان ها دارد، بتواند به آن چه شایسته اهالی رسانه است با بلندنظر وافی مسئولین دست پیدا کند.

مدیرعامل انجمن توانمندسازی خبرنگاران نیشابور افزود: رسانه های نیشابور با اصلاح ساختار رسانه ای، تعمیق پایه های آموزشی و نیز رفع دغدغه های صنفی که نیازمند توجه بیشتری است، در تلاش اند آن چه را که شایسته نیشابور است، تحقق بخشند. نیشابور شهر قلم است و شهری است که در مقدم مبارک فرزند پیامبر، هزاران قلم جواهر نشان مایه تفاخر اهالی این شهر بوده است. آن چه از تاریخ نیشابور به جا مانده است، نشان می دهد که عمارت های با شکوه آن و کاخ ها و آثار تجمل، مایه فخر مردم این شهر فرهنگی نبوده است؛ نیشابور همواره به داشتن قلم به دستان، ادبا و اهالی فرهنگ نازیده است.

وی اظهار داشت: این نمایشگاه با امید برپا شده و امید زبده انگیزه های انسانی است و رسیدن به آرزوهای مان مستلزم همت و یاری مسئولان و مردم شهرمان است.

مدیرعامل انجمن خبرنگاران از همکاری شایسته و بی چشمداشت «ناحیه مقاومت بسیج» در نیشابور نیز در برپایی این نمایشگاه قدردانی کرد و افزود: یکی از دلایلی که شاهد توفیق در برپایی نخستین نمایشگاه مطبوعات و رسانه های شهرستان هستیم، بلندنظری و کمک های بی دریغ فرمانده محترم ناحیه مقاومت و همکاران ایشان بود.

لازم به ذکر است در نشست خبری مسئولان اداره کل ارشاد، که با حضور فرماندار، شهردار و رییس اداره ارشاد برگزار شد، خبرنگاران در حاشیه مراسم افتتاحیه به بیان دغدغه های صنفی خود پرداختند.

نشست های خبری با مسئولان و دیدار و گفتگوی اهالی رسانه با مخاطبان و بازدید کنندگان غرفه ها، از برنامه های هر روزه نمایشگاه بود.

برگزاری کارگاه آموزشی سواد رسانه ای به صورت رایگان، کارگاه عکاسی با حضور دبیر بخش مستند اجتماعی خبرگزاری جمهوری اسلامی و برگزاری مراسم اختتامیه نمایشگاه از دیگر برنامه هایی بود که به صورت متنوع و در سه روز برپایی نمایشگاه برگزار شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.