پسر عیسا خواب عشق می بیند، یا استخوان؟

bookimg_220_8668کلبه کتاب

یاران همراه درود!

عنوان اول امروز ، کتاب شعری ست با نام: تو خواب عشق می بینی، من خواب استخوان

مجموعه ی شعرهای اورهان ولی با برگردان احمد پوری_ حسن ملایی

از سوی نشر آهنگ دیگر ، در ۱۰۱ صفحه و شمارگان   ۱۱۰۰، به قیمت ۸۰۰۰ تومان منتشر شده است.

اورهان ولی از شاعران نوپرداز معاصر ترکیه است که پس از ناظم حکمت، مورد توجه مخاطبان ایرانی قرار گرفته است.

شعر اورهان ولی برای مخاطب خاص نیست اما با ظرافت ویژه ای که در گفتار دارد از مخاطبان عام، مخاطب خاص می سازد. او گهگاه، بازگشتی به کودکی دارد و در روایت واقع گرایانه اش آدمی را به لایه های زیرین زندگی فرا می خواند جان مایه ی کارهای  ولی تفکر و تفحص در معنای زندگی، مرگ، عشق و روزمرگی است.

کتاب پیش رو، گزیده ای از آثار اوست که در نشریات و اینترنت گردآوری شده است با ترجمه ای از احمد پوری که پیش از این نیز آثاری چند از  آنا آخماتوا، پابلو نرودا، ناظم حکمت و … به فارسی برگردانده است.

احمد پوری زاده ی تبریز است و علاوه بر ترجمه، تالیف و  ویراستاری نیز در کارنامه دارد.

در ادامه دو نمونه از شعرهای کتاب آورده می شود

چیزی مثل الکل در هواست

چیزی مثل الکل در هواست

حال آدمی مثل من را خراب می کند، خراب

وقتی دل لبریز غم غربت است

عشق تو جایی

و تو جایی دیگر،

آدمی مثل من را غمگین می کند ، غمگین

چیزی مثل الکل در هواست

آدمی مثل من را مست می کند، مست

دریا

در اتاقم مشرف به دریا

بیرون را هم نگاه نکنم

می دانم قایق ها در حرکتند

با بار هندوانه

دریا مثل خود من

سر به سرم می گذارد

با آیینه اش روی سقف نقش می اندازد

بوی خزه دریایی

بادبان قایق هایی که به بندر می رسند

چیزی را در خاطر بچه های ساحل نشین زنده نمی کند

عنوان دوم امروز: پسر عیسا، نوشته ی دنیس جانسون و با ترجمه ی پیمان خاکسار

از ادبیات معاصر امریکا، شمارگان ۲۰۰۰ نسخه، نشر چشمه، ۱۱۶ صفحه و ۶۰۰۰ تومان

پیمان خاکسار ، روی ادبیات سه دهه ی اخیر امریکا و بخصوص نویسندگان کمتر شناخته شده در ایران، متمرکز است. او در جایی گفته این کتاب را تنها از روی عشق ترجمه کرده و امیدی به دریافت مجوز چاپ نداشته است.

دنیس جانسون، نویسنده ی کتاب در سال۱۹۴۹ در مونیخ متولد شد، دوران نوجوانی و جوانیش را در شرق آسیا گذراند و از اعتیاد و سقوط هواپیما جان سالم به در برد. او شاگرد ریموند کارور بوده و هر چند درخشش استاد بیشتر است، اما قلم او نیز مورد توجه بسیار قرار گرفته است، چندانکه همین مجموعه داستانی « پسر عیسا» رایکی از بهترین آثار ۲۵ سال اخیر ادبیات داستانی امریکا می دانند.

دنیس جانسون در سال۱۹۹۲ برای کتاب مذکور جایزه ی ملی امریکا را برد، از دیگر آثار وی می توان از  فرشتگان، درخت دود و ستارگان در ظهر  نام برد.

برشی از کتاب پسر عیسا را برای آشنایی بیشتر با فضای ذهنی نویسنده می آوریم:

دنبال یک نویسنده ی ۱۷ ساله بودم که همیشه با یک یارویی می گشت که ادعا می کرد برادرش است، ولی برادرش نبود. فقط یکی بود که دوستش داشت و دختر هم به او اجازه می داد با او باشد چون زندگی همین است که هست!

من هم دوستش داشتم، ولی او هنوز عاشق مردی بود که تازگی افتاده بود زندان…

در بخش دوم کلبه ی کتاب، سری می زنیم به اتفاقات کتاب نیشابور در هفته ای که گذشت

از جلسات و کارگاه های آموزش تندخوانی و دیدارهای پشت و روی پرده با بزرگان تا گل سر سبد همه ی اقدامات، میز کتاب چند ده متری و رکوردار شدن در کتاب رکوردهای گینس! آن هم گینسی که یک پایش به پای جهانخوار بزرگ بسته ست و پای دیگرش لنگ !

اصلا ما ملت نه تنهاعاشق گل و بلبلیم، که عاشق رکورد یم از هر نوعش که باشد، مثلا رکورد مطالعه ی پاورقی اینستاگرام از آن ماست، رکورد ثبت سخنان بزرگان دست ماست، اصلا بیش از نیمی از بزرگان ادب و هنر جهان واس ماست !

ما جای رکوردمان دردناک است، و فقط با رکورد بیشتر کمی از اوفش خوب می شود.

ما نیازمند تندخوانی هستیم تا در چشم بهم زدنی، بی آنکه بفهمیم چه می خوانیم، فقط بخوانیم، ماهی دو کتاب بیشتر ! می دانی؟ کم چیزی نیست! سال و دهه اش را حساب کنی باز هم رکورد می زنیم!

تازه قرار است برای خیل کتاب نخوان ها، ایستگاه مطالعه بگذاریم تا در کنار سیگار و علف، رکورد تولید پاورقی ها هم بالا رود، پاورقی خوان ها هم.

اصلا مهم نیست کودکانمان با کتاب بیگانه اند، ما اصولا نیازی نداریم بصورت ریشه ای آسیب شناسی کنیم، نه که بگویم ریشه هایمان سست است, نه ! اما ما در هر سن و سنخ که باشیم، حرکات نمادین جواب می دهد.  یک روزه تبدیل به ابر قهرمان کتاب خوانی می شویم. می دانی؟ حرکات نمادین و موزون ، هر دو ما را به یک اندازه سر ذوق می آورد ، ما واجد شرایط به وجد آمدنیم

چرا باید از مدارس شروع کنیم؟ چه نیازی که به وضعیت مطالعه ی معلمان مان سرک بکشیم؟ چرا کار را سخت کنیم؟ سالی یک بار میز مطالعه ی خیابانی و کارگاه آموزشی تندخوانی، سرانه ی مطالعه مان را افزایش می دهد، آن قدر که باز هم رکورد بزنیم…

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.