پرواز سیمرغ داستان کوتاه نیشابور ; آفرینش ذهنی، کاشتن بذر آزادگی

 

آزاده مهدیار

مراسم اختتامیه «دومین جایزه داستان کوتاه سیمرغ» با حضور علاقه مندان و شنوندگان مشتاق داستان های کوتاه و داوری منتقدان کشوری برگزار شد. انجمن سیمرغ که حالا برای دومین با تکیه بر کمک های غیر دولتی و حمایت های مردمی بر پای خود ایستاده و جوانان مستعد نیشابوری را گِرد هم جمع کرده است و می رود که رویدادی سالانه را به نام «جایزه سیمرغ» به نام خود و نیشابور به ثبت برساند.

در مراسم پایانی دومین جایزه داستان کوتاه سیمرغ که روز پنجشنبه، پنجم اسفند ماه در فرهنگسرای وکیلی برگزار شد، عباس کرخی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به لزوم اعتماد به جوانان در مدیریت رویدادهای فرهنگی، تصریح کرد: ثمره این اعتماد حضور گرم و صمیمانه مردم شهر در این محفل و گرد آمدن همشهریان علاقه مند به داستان نویسی است.

دبیر انجمن «داستان کوتاه سیمرغ» با بیان این که مفتخریم این انجمن به صورت مستقل و غیر دولتی به کار خود ادامه می دهد، گفت: هدف ما از راه اندازی و ادامه کار این انجمن حمایت از نوقلمان نیشابوری و کشف استعدادهای داستان نویسی در شهرستان است.

مصطفی بیان اظهار داشت: امروز با حمایت های مدیران حوزه داستان نویسی در استان و شهرستان، شاهد بزرگترین رویداد داستان نویسی نیشابور هستیم که فراخوان آن از آذرماه در سایت های خبری و نشریات محلی صورت گرفت و از میان ۸۶ اثر نویسندگان نیشابوری در سراسر کشوراز جمله تهران، مشهد، کیش و رشت، ۷۷ اثر ثبت شد. از این میان ۱۰ داستان به مرحله نهایی داوری راه پیدا کرد.

وی به یکی از تدابیر ویژه گردانندگان این جایزه اشاره کرد و گفت: آثار به صورت کد بندی شده در اختیار داوران گذاشته شد و تا آخرین مرحله هویت نویسندگان داستان ها مشخص نبود.

وی از نشریات «خیام نامه» و «آفتاب صبح نیشابور» و خبرگزاری ایسنا که در مراحل اطلاع رسانی این رویداد همراه بودند، تشکر و از حمایت های مادی و معنوی شرکت پالود تقدیر به عمل آورد.

سعید رضادوست، سخنران مراسم نیز با بیان این مطلب که خوشحال ام که این برنامه بر پای خویش و بر قانون خویش استوار است و از چارچوب قفس ناک بخش نامه ها و آیین نامه ها رها شده است، اظهار کرد: وقتی صحبت از داستان و داستان نویسی به میان می آید، پای «خیال» و «تخیّل» نیز در میان است، باید تفکیکی جدی میان خیال و تخیّل قائل شد، خیال یک تداعی است؛ ذهن چون جعبه ای از انباشته های گذشته در خدمت انسان ها است و  لحظه ای که ذهن فارغ از زمان و مکان به آن تصاویر داخل گنجینه خود مراجعه می کند، خیال اتفاق می افتد و آدمی با خود خیال می کند، اما در تخیّل صحبت از خلّاقیت و آفرینش است.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی کالریج، نظریه پرداز بزرگ، صحبت از تخیل می کند، می گوید «خداوند هیچ گاه جهان را یک باره نیافرید که آن را به حال خود رها کند و از یک سری قوانین تبعیت کند، بلکه این آفرینش همواره مستمر است.»؛ ما در یک فرایند مستمر آفرینش به سر می بریم و خدا انسان را به گونه ای آفرید که به تخیل بپردازد. هر چقدر که ما قدرت تخیل بیشتری داشته باشیم، هر چقدر بتوانیم آفرینش ذهنی داشته باشیم، دیگران و دیگری را بیشتر درک خواهم کرد و دست به قضاوت نخواهیم زد.

رضادوست با بازگشت به تاریخ، ابراز داشت: بعد از جنگ جهانی دوم و وقوع فاجعه آشویتس، یکی از مهم ترین فیلسوفان قرن هانا آرِنت برای گزارش در دادگاهی که در اورشلیم آماده شده بود به بیت المقدس سفر کرد و در دادگاهِ نشانده آلمان نازی شرکت کرد. هانا آرنت نقل کرد که «آیشمن را انسانی بسیار مودب و تحصیلکرده، خانواده دوست، مدیر، منظم و بسیار انسان فرهیخته ای دیدم اما او چطور توانسته بود میلیون ها انسان را در آشویتس قتل عام کند و فاجعه هولوکاست را به وجود آورد؟» وی به این نتیجه رسید که او از قدرت تخیل محروم بوده است، وقتی شما از قدرت تخیل محروم باشید دیگری را درک نکرده و او را در معرض شدیدترین آزارها قرار خواهی داد.

این نویسنده و پژوهشگر همشهری ادامه داد: کاشتن بذر تخیّل در ذهن کودکان و نوجوانان این نتیجه مبارک را در پی خواهد داشت که دیگران را درک کنیم و به راحتی قضاوت نکنیم. آفرینش ذهنی موجب خواهد شد که شما بتوانید در بسته ترین شرایط هم رهایی را تجربه کنید، این آفرینش یعنی کاشتن بذر آزادی، آزادگی و آزادمردمی؛ من امیدوارم این بذری که کاشته اید به ثمر بنشیند.

در این مراسم از آقایان علیرضا نیّرآبادی و مجید نصرآبادی تقدیر به عمل آمد و در پایان مراسم نیز جشن امضای رمان «تقویم تصادفی» با مشارکت کلبه کتاب کلیدر برگزار شد.

گفتنی است، رتبه اول جشنواره داستان کوتاه سیمرغ به داستان «در فاصله چند نخی که میان ماست» نوشته نجمه باغیشنی اختصاص پیدا کرد که از وی با تندیس سیمرغ، دیپلم افتخار و کارت هدیه ده میلیون ریالی تقدیر شد.

از داستان «در خانه ما کسی یانگ را دوست نداشت» نوشته معصومه دهنوی و داستان «پیرمردی به رنگ سفید» نوشته جواد دهنوخلجی به ترتیب به عنوان رتبه های دوم و سوم با لوح تقدیر و کارت هدیه ۵ میلیون و ۵/۲ میلیون ریالی تقدیر شد.

همچنین داستان های «سرخ چون نت های ریخته روی پیشانی ات» نوشته علی بوتیمار، «دره مهربانی» نوشته امیرمحمد سلیمانی و «سفر در زمان» نوشته پوریا دارابیان شایسته تقدیر معرفی شدند.

داوری دومین جایزه داستان کوتاه سیمرغ را آرام روانشاد، بهاره ارشد ریاحی و علیرضا شکوهی از داستان نویسان و منتقدان ادبی کشور بر عهده داشتند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.