پرواز زنبور در کوچه باغ نمایش نیشابور

«زنبور» عنوان آخرین اثر نمایشی بهزاد آقاجانی است. درامی اجتماعی – کمدی که از۴ تا ۹ تیرماه در سالن ادیب، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور، با زمان نمایش ۴۰ دقیقه، روی صحنه رفت. استاندارد کارهای پیشین آقاجانی، در سطح ملی بوده است و این زمینه ای شد که در کنار بلیت نیم بها و تعطیلات عید فطر، استقبال قابل توجه هنردوستان و هنرمندان را در پی داشته باشد. نمایشنامه نویسی آقاجانی که در این اثر، به ادبیات، منش و خلق و خوی کبوتربازان، نگاه ظریفی دارد، با بازی باورپذیر محمد مطهری پور و کارگردانی مشترک این دو، اثری متفاوت آفریده است.

آقاجانی نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر، تحصیل کرده ی رشته ی نمایش، گرایش کارگردانی و فارغ التحصیل دانشگاه آزاد شیراز است. وی نویسنده و کارگردان ۱۱ اثر نمایشی دیده شده و تحسین شده بوده و برای این آثار جوایزی نیز دریافت کرده است. او درباره ی نگارش متن می گوید: گفتگوها در ذهن بازیگر است؛ دیالوگی میان بازیگر و ذهن پرسه زن او. اما مخاطب آن را در قالب تک اجرا، تک گویی، می بیند و می شنود و چون  این  گفتار، کارکرد ذهنی دارد، برایش یک قاب خالی در نظر گرفته شده است.

مطهری پور، دیگر کارگردان “زنبور” و  تک بازیگر آن است. او به صورت حرفه ای، بازیگری را دنبال می کند. در این تئاتر هم، بدون حرکات اغراق گونه ی نمایشی، در قالب تک گویی (مونولوگ) ارتباطی مستقیم با مخاطب برقرار کرده است. زنبور که روایتی از زندگی کبوتربازان است، به گفته ی بازیگرش، بدون حضور اِلمان های دور از ذهن، در صحنه پردازی، به روایت مستند، نزدیک می شود.

بر اساس گزارش پایگاه تخصصی اطلاع رسانی مشهد تئاتر، این نمایش پیش از این، در تهران، تماشاخانه ی” دا ” و در مشهد،       ” پردیس تئاتر” در معرض دید عموم و استقبال هنردوستان قرار گرفته است. از عواملی که در خلق زنبور در کنار آقاجانی بودند، می توان به مهرداد بها الدین، مریم جانقربانی، جعفر پوینده، سمیه یساقی، ملیکا فرح بخش و …اشاره کرد.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.