پرسه ای در کتابِ گزیده اشعار معصومه سادات شاکری

چمدانی از حرف های ناگفته

پرسه ای در کتابِ گزیده اشعار معصومه سادات شاکری

 

در طلیعه ی سخن تکاپوهای مجدانه ی خدابخش صفادل را سپاس ورزی بایسته سزاست به خاطر فرهنگ گستریش در انجمنِ ادبی رابعه ی نیشابور.

طرحِ جلدِ مرتبط و فکر انگیزِ طراحِ ذوق ریز محمد صابر تولایی کتابِ (چمدانی از حرف های ناگفته) با هم قدمی شوق انگیزی همدوش بوده است.

و اما نو سروده های کتاب از سیاست مدارانی که دروغ های مودب می بافند و اقیانوس هایی که ماهیانِ کوچک را می بلعند خسته است. و خسته تر از خبرچین هایی که کلاغ ها را از رو برده اند و وحشت زده از سلطنتِ دیوارها و خود نیز بی گناهی که در رویا بی تعارف به عاشق لبخند زده است و آن قدر در جاذبه ی سیب رهاست که به سختی یادش می آید که زیرِ نورِ ماه بود که عاشق شد و دخترکانِ سفید بختی را در برگ زیرِ خستگیِ آبادی می نگرد که بر تار و پود قالی هاشان بهار را می بافند بهاری که از گل های روسری متولد می شوند و دلاوران قبیله اش را باز می شناسد که هنوز برنوهای شان را زمین نگذاشته اند و با دخترانِ کُرد کنار چشمه، سپیداروار استاده و نسیمِ مهربانی را رصد می کند.

جنگ را مساوی سنگ می داند و آن را چیز خوبی نمی بیند چرا که لبخند را از مادر، انار را از سارا و پدر را از دارا می گیرد و با هیچ کس شوخی هم ندارد و همیشه دنبالِ ابراهیم است که گلستان بیاورد در شامگاه بت ها و آگاه است که از دهانه ی تفنگ، هیچ گُلی پرتاب نمی شود.

… عاشقی را می شناسد به هیئت خورشید که سیم های خاردار را کنار می زند و از میان بازوانِ باغ هزاران گنجشکِ رمیده را با تنهایی هزار ساله ی درخت ها آشتی می دهد و با بلند کردن دستانِ مهر ریزش پرندگانِ مهربان از گوشه ی ردایش پر می کشند. دلاور مردی که کبودی شانه هایش را تا مرگ کسی ندید وقتی که بهار و دشت را بر دوش می کشید تا خرماها برسند…

شاعر دوستدارِ لیلاهایی است که با سبدهای بی سیب هیچ گاه به خانه باز نگردند و گر به خانه بر می گردند در فصلِ اندوه باغ ها نباشد و شاعری را نیز می شناسد که درونِ برکه، ماه را می چیند و هر شعرش پرنده ای می شود و او هم چنان در آستانه ی آسمان و باغ ایستاده است با چمدانی از حرف های نگفته.

نویسنده :حجت حسن ناظر

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.