پرستار نمونه نیشابور از فرشتگان صبور و مهربان می گوید خدا را حتی در گرفتن نبض بیمار باید دید

 

17الهام صادقی– هر ساله بیست و پنجم بهمن ماه همزمان با ولادت حضرت زینب(س) تقدیری از پرستاران انجام می شود. کسانی که هر روز با بدترین حالات جسمی و روحی  بیماران، انواع آلودگی ها و مشکلات  مواجه هستند که هرکسی را توان این کار نیست.

اندک زمانی از فداکاری پرستار شهرمان نمی گذرد، هنوز داغ سیاه پوشی مرحوم رضایی ثانی که جان خود را برای کمک به بیمارش که دچار آنفولانزا شده بود، از دست داد در نظر همه ما پررنگ است؛ با گرامی داشت یاد ایشان و تمام پرستارانی که برای نجات جان بیماران حتی از جان خود فروگذار نیستند، به سراغ پرستار نمونه شهرمان احمد جمالی نسب که به عنوان پرستار نمونه کشوری دانشکده علوم پزشکی نیشابور انتخاب شد، رفتیم و گفت و گویی را با او داشتیم که در ادامه خواهید خواند.

جمالی نسب ۵۰ سال دارد و ۲۴ سال است که در این حرفه مشغول به خدمت است، او در ساری و شاهرود و نیشابور کار کرده و اکنون نیز در بیمارستان ۲۲بهمن به عنوان سوپروایزر مشغول است.

این پرستار در پاسخ به این که چرا رشته  پرستاری را انتخاب کرده است، گفت: در ابتدا آگاهی چندانی در مورد این رشته نداشتم؛ در آن بازه زمانی این رشته را به خاطر این که امکان بیشتری برای ادامه ی تحصیل داشت، انتخاب کردم. اما به مرور که در کار قرار گرفتم، این رشته را با شرایط روحی خودم سازگار دانستم، به فکر مادیات نبودم و معنویاتی که در این رشته بود بیشتر جذبم کرد؛ وقتی که در دل شب لیوان آبی به دست بیماری می دهیم و دعایی که او می کند بسیار لذت بخش است. برای شخص خودم که چندین حادثه و اتفاق را از سر گذرانده ام و می دانم به خاطر دعای بیمارانی بوده که توانسته ام به آن ها کمک کنم.

وی همچنین در رابطه با سلسله مراتب در حرفه پرستاری یا رده های مدیریتی ادامه می دهد: به ترتیب مسئول اداره ی پرستاری، مترون بیمارستان که سرپرست تمامی افراد شاغل در کادر پرستاری است، سرپرست پرستاری یا سوپروایزر، سرپرستار که رهبری و نظارت بر خدمات پرستاری در تمام شبانه روز و پیگیری دستورات به منظور تأمین بهتر مراقبت از بیماران را بر عهده دارد. که هر سرپرستار یک استف دارد، پرستار، بهیار، کمک بهیار سسله مراتب این حرفه است.

جمالی نسب در پاسخ به این که چه مولفه هایی باعث می شود که عنوان پرستار نمونه به کسی اتلاق شود، گفت: تکریم ارباب رجوع، در نظر گرفتن قوانین و مقررات، توانایی کار بر بالین بیمار، داشتن طرح و ایده، کار، احترام به همکار و… مولفه های مختلفی است که به آن توجه می شود و از نظر من تمام پرستاران نمونه اند و این که من این عنوان را کسب کردم نظر لطف همکاران بود اما همیشه سعی کردم کارم را به خوبی انجام داده و در آن کوتاهی نداشته باشم. همیشه به همکاران هم گفته ام خدا را حتی در چک کردن سرم و گرفتن نبض بیمار ببینند و برای خدا کار انجام دهند و این گونه هر کاری با ارزش می شود.

او از ناملایمات کار خود و همچنین تاثیر خلق و خوی پرستار در روحیه بیمار نیز گفت: وقتی می بینم کاری که برای بیمار انجام می دهم نتیجه بخش است و بیمار بهبود می یابد اصلا خسته نمی شوم ولی زمانی که بیمار مخصوصا اگر جوان باشد را از دست می دهیم و کار درمانی اش نتیجه نمی دهد مسلما ناراحت و عصبی می شوم. از طرفی خوشرویی خیلی می تواند در روحیه بیمار تاثیرگذار باشد و می توانم بگویم اخلاق خوب پرستار ۵۰درصد در بهبود بیمار تاثیر گذار است، چرا که بیمار، پرستار را به عنوان رابط بین خود و پزشک معالجش می داند، بیمار وقتی به بیمارستان مراجعه می کند نیازمند کمک است و باید بتواند به خودش این اجازه را بدهد که مشکل و حرفش را به پرستار بگوید.

این پرستار نمونه گفت: بسیاری از پرستاران با وجود همه ی فشارهای کاری بسیار صبور هستند و بین همه ی مشاغل اخلاق خوب و بد هست و برخی خصوصیات ذاتی هستند ولی از آن جایی که حجم کار و رفت و آمد بیماران به بیمارستان ها و اورژانس بسیار زیاد است ممکن است برخوردهایی هم به خاطر خستگی و فشار زیاد به وجود بیاید. این حق را به همراه بیمار می دهیم که نگران باشد اما خیلی مواقع روند درمان، ارتباطی به پرستار ندارد که در این مواقع پرخاشگری هایی می کنند که منصفانه نیست و همه ی کاسه و کوزه بر سر پرستار شکسته می شود.

جمالی نسب در پاسخ به این سوال که اگر شما جای مرحوم رضایی ثانی بودید کاری را که ایشان برای بیمارش انجام داد حاضر بودید انجام بدهید، عنوان کرد: مرحوم رضایی از همکاران خوب ما بودند که از جان خود برای بیمارش مایه گذاشت، برخی انتقاد می کنند که چرا ماسک نداشت و… اما ما زمانی طلایی که ۳ الی ۵دقیقه است را برای نجات و احیای یک بیمار فرصت داریم که اگر آن کار را انجام ندهیم بیمار جانش را از دست می دهد و شاید من و یا هرپرستار دیگری هم بود در این مواقع این کار را انجام می داد.

وی به مشکلات کاری اشاره داشت و افزود: در هفته پرستاران موظفند ۶ روز را کار کنند و گاهی با توجه به کمبود نیرو ۸۰ساعت در ماه اضافه کاری می کنند، ایام تعطیل ندارند و مجبورند در هر شرایطی حضور داشته باشند، پرستاران مجالی برای نشان دادن خود ندارند و بیشتر به خدمات فکر می کنند. تعداد تخت های بیمارستانی و اورژانسی کم است و چیزی که وجود دارد مربوط به قبل است و با رشد جمعیت ۸۰۰تخت نیاز و روزانه ۵۰مراجعه برای بستری داریم و این آزاردهنده است که نتوانیم به بیمار به خاطر کمبود جا کمک کنیم؛ شیفت های شب مخصوصا برای خانم ها بسیار مشکل ساز است، کم خوابی، دوری از خانواده مخصوصا کسانی که فرزند کوچک دارند و دردسرهای مهدکودک و… است.

وی خاطره ای از دوران کاری اش تعریف کرد و گفت: شبی خانم جوانی را به بیمارستان آوردند که مشکل عصبی داشت و همراهش فکر می کرد که مریضش از دست می رود، ما تزریق را توسط دستور پزشک انجام دادیم و کاری نبود و از آن جا که همراه بسیار نگران بود و اصرار داشت کار بیشتری برایش انجام شود پایه ی سرم را برداشت و با آن دنبال پزشک و پرستاران می کرد، این خاطره برایم جالب بود.

جمالی نسب همچنین درباره انتظاری که جامعه پرستاری از مردم و مسئولین دارد، گفت: انتظار می رود خدمات و زحمات پرستاران دیده شود که متاسفانه برخی گفته ها درباره پرستاری دور از واقعیت است در حالی که بعضی افرادی که برخی حرف ها را می زنند حتی یک بار هم به بیمارستان نیامده و شرایط کاری را ندیده اند. اگر این طرح تعرفه گذاری برای خدماتی که انجام می دهیم و به تصویب مجلس هم رسیده است اجرایی شود که می تواند در زندگی همکاران تاثیر گذار باشد.

در پایان گفتگویی کوتاهی با اعظم مقدم نماینده پرستاران در نیشابور داشتم.

مقدم بیشترین مشکلات در این حرفه را کمبود نیرو و فضای فیزیکی برای کار دانست و افزود: این مسئله فشار روحی و روانی را برای پرستاران زیاد می کند وقتی فضای کافی برای بستری بیمارانی که نیاز به کمک دارند و همچنین برای همراه نداشته باشیم، می تواند آزاردهنده باشد که نمی توانیم برایشان کاری انجام دهیم در ازای حدود هر هشت بیمار بستری تنها یک پرستار وجود دارد که این کار را مشکل می کند.

هرچند همه ی همکاران در بخش پرستاری در راستای اهداف نظام و طرح تحول سلامت تلاش می کنند تا خدمات خوبی به مردم ارئه دهند. نمی گوییم صد در صد ایده آل هستیم اما هر روز سعی می کنیم به سمت ایده آل پیش برویم و از مردم می خواهیم با پرستاران و اورژانس ها همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: یک برنامه تجلیل در وزارت خانه برای پرستاران انجام شد و از پدر و همسر مرحوم رضایی ثانی نیز تجلیل شد. همچنین از پرستارانی که در حین ماموریت در سال های قبل مانند مرحوم علی قره باغی، مرحوم محمد کاظم برنا آبادی که در اثر تصادف آمبولانس و دیگر پرستارانی که در جوانی جان خود را به دلایل دیگر از دست داده بودیم نیز با حضور بر مزارشان ادای احترام شد.

به گزارش خیام نامه، شاید این فرهنگ پزشک سالاری است که بر جامعه ی ایرانی حکم فرمایی می کند و تبعیض هایی که بین احترام، مزایا و حقوق پزشکان با پرستارانی که بدنه ی اصلی بیمارستان ها قرار دارند را به انزوا کشانده است که نیازمند توجه ویژه دولت از لحاظ مادی و معنوی و رساندن تعداد پرستاران به حد استاندارد بتواند فشار مضاعف را از روی این قشر بردارد.

اعظم مقدم در تعریف پرستاری گفت:پرستاری یعنی مراقبت به توان عشق آن زمانی که نزدیکتر ین بستگان بیمار در منزل و یا کنار تخت بیمار استراحت می‌کنند بیداراست و از بیمار مراقبت میکند پرستاراست.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.