پرده برداری از گزینه مشترک مروی و سبحانی نیا برای فرمانداری نیشابور

در نامه ای که «خیام نامه» از مفاد آن مطلع شده است، صورت گرفت:

پرده برداری از گزینه مشترک مروی و سبحانی نیا برای فرمانداری نیشابور

علی مروی و حسین سبحانی نیا، دو نماینده کنونی شهرمان ، که از هردو با پیشوند «دکتر» نام برده می شود، نشان داده اند که بر سر هر موضوعی توافق نداشته باشند، دست کم در عدم همراهی با خواسته های حامیان دولت روحانی و تقابل با خواست رای دهندگان به او دارای قدر مشترک هستند.

این موضوع پیش از این هم دور از انتظار نبود. چرا که علی مروی رییس این روزهای کمیسیون انرژی مجلس، از حامیان دولت محمود احمدی نژاد به شمار می رود و در انتخابات ریاست جمهوری اخیر هم با چراغ خاموش از گزینه دیگری به جز رییس جمهور منتخب حمایت کرد و در جلسات رای اعتماد به وزرا هم فعالیت خاصی از خود بروز نداد. در سوی دیگر، حسین سبحانی نیا، که در سال ۸۸ از محمود احمدی نژاد حمایت کرده بود و با سخنرانی در مهدیه نیشابور، در دقیقه نود منویات خود را آشکار ساخت، در سال گذشته نیز، علی رغم حمایت سال ۸۴ اش از هاشمی رفسنجانی، حاضر نشد از گزینه مورد نظر هاشمی، یعنی حسن روحانی، حمایت کند و به اردوگاه حامیان ولایتی پیوست و حتی در میتینگ کم رونق و سرد ستاد علی اکبر ولایتی در هیات علی اکبری نیشابور، در کنار همکاردیرین اش و نایب رییس مجلس، محمدرضا باهنر، به ارایه سخنرانی پرداخت.

پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، در حالی که اکثریت رای دهندگان به گفتمان مورد حمایت اصلاح طلبان و جریان اعتدال، خواهان تغییر در شیوه اداره کشور و انتخاب مدیران هم سو با دولت برای سکانداری مدیریت اجرایی مناطق مختلف کشور بوده اند، نمایندگان نیشابور در مجلس راهی متفاوت برگزیده و با لابی با کانون های تصمیم گیری درصدد ابقای شرایط پیشین برآمده اند.

این موضوع هر کجا خود را نشان نداده باشد، هنگامی که یک رقیب سابق آن دو که سابقه فرمانداری و کار در استانداری خراسان را در کارنامه دارد، برای به دست گرفتن سمت فرمانداری نیشابور اعلام آمادگی کرد و با استقبال حامیان حسن روحانی در نیشابور هم مواجه شد، به وضوح در برابر دیدگان مردم نیشابور قرار گرفت.

اعضای ستاد های انتخاباتی رییس جمهور، در روزهای پایانی تیرماه امسال پس از آن که مشخص شد موضوع انتصاب غلامحسین مظفری در وزارت کشور با مانع روبه رو شده با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به وزیر کشور خواستار انتصاب این مدیر بومی به سمت معاون استاندار خراسان رضوی و فرمانداری نیشابور شدند تا به گفته آنان اداره نیشابور نیز بر محور اعتدال و پیشبرد برنامه های دولت تدبیر و امید قرار گیرد. این موضوع با مخالفت دست کم یکی از دو نماینده و عدم همراهی آن دیگری، به سرانجام نرسید و پاسخ دولت تدبیر و امید به نخستین نامه سرگشاده حامیان اش انتظارات آنان را برآورده نساخت.

در روزهای گذشته اما خبری به دست «خیام نامه» رسیده است که حاکی از گام برداشتن هردو وکیل فعلی مردم نیشابور در مجلس، بر خلاف خواست آن دسته از موکلان خود می باشد که به مشی اعتدال و گفتمان مورد حمایت اصلاح طلبان و حتی اصولگرایان معتدل رای داده بودند.

در این نامه که «خیام نامه» از طریق منابع موثق از مضمون آن مطلع شده، و دو امضا با عنوان «دکتر علی مروی، رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی» و «دکتر حسین سبحانی نیا، عضو هیات رییسه مجلس» به «ترتیب» در پای ان به چشم می خورد، آقایان نماینده فردی از اهالی شهرستان قوچان را با سابقه «قضایی» به عنوان گزینه پیشنهادی خود برای سمت فرمانداری نیشابور، به وزیر کشور پیشنهاد کرده اند.

در این نامه که خطاب به رحمانی فضلی، وزیر کشور، منتشر شده است نمایندگان فعلی نیشابور در مجلس، «مهدی شوشتری» را برای تصدی «فرماندار» (احتمالا مقصود فرمانداری بوده است!) نیشابور معرفی کرده و مدعی شده اند، «براساس شناخت از نامبرده»، ان شااله فردی موفق و سرمنشا تحولات در شهرستان خواهد بود.

شوشتری کیست؟

مهدی شوشتری، دارای سمت قضایی و متولد ۱۳۴۸ است. وی برادر هادی شوشتری، کاندیدای نمایندگی مجلس در شهرستان قوچان در دو دوره گذشته بوده است. نوع ارتباط دو برادر می تواند گرایش های سیاسی آن دو را تا حدودی روشن سازد. برخی از فعالان سیاسی بر این عقیده اند که کاندیداتوری هم زمان او با برادرش «هادی» در دوره پیشین رقابت های انتخاباتی، در حالی که برادر او از شانس بالایی برای رای آوردن برخوردار بود، تلاشی بوده است برای به شکست کشاندن کمپین انتخاباتی برادر اصلاح طلب اش.

نمایندگان نیشابور در نامه خود به وزیر کشور وی را فردی از خاندان «شهید شوشتری» معرفی کرده اند. در حالی که به نظر می رسد ارتباط فامیلی نزدیکی بین او و آن فرمانده سپاه که در عملیات تروریستی در شرق کشور به شهادت رسید، وجود نداشته باشد. خیام نامه نیز تا کنون نتوانسته است این موضوع را از طریق نزدیکان شهید شوشتری تایید کند. اگر چه تنها استناد به عضویت در یک «خاندان» – و نه خانواده- که از قضا، سردار شهیدی هم به آن خاندان منتسب است، مولفه ای خاص و برجسته برای تصدی سمت مدیریتی، اجرایی، سیاسی که با سرنوشت مردم و توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی اهالی شهرستان بزرگ نیشابور در ارتباط است به حساب نمی آید و معلوم نیست نمایندگان محترم چگونه قصد پر کردن خلاء استدلالی خود را با این استناد داشته اند.

در این نامه که از کارنامه «درخشان» گزینه نمایندگان در امور «مدیریتی»، «امنیتی»، «اجتماعی» و «قضایی» نام برده شده، به این سوابق و سمت های مرتبط با چنین ادعاهایی اشاره نشده است و آن چه مشخص است این که تنها آخرین امر مورد اشاره، یعنی سمت «قضایی» بیش ترین اشتغال آقای مهدی شوشتری در سوابق کاری او را در بر می گیرد.

نظر حامیان روحانی چیست؟

عضو ارشد یکی از ستادهای روحانی در نیشابور به خیام نامه می گوید: آن چه در نامه خود به وزیر کشور در معرفی مورد گزینه مورد نظر خودمان برای فرمانداری نیشابور، مطرح کرده بودیم، ملاک های مناسبی برای فرمانداری مهم ترین شهر استان پس از مشهد بود. ملاک هایی همچون:

احساس تعهد و مسئولیت به مشی اعتدال و مرام میانه روی،

سابقه روشن مدیریتی بوده و تجربه کلان مدیریت در سطوح مختلف ،

تخصص، بومی بودن و شناخت کافی از امکانات، استعدادها و زمینه های توسعه و شهرستان، اعتماد و مقبولیت مردمی، امانتداری و استقلال به ویژه در جهت پاسبانی از رای مردم در انتخابات آتی و نظایر آن.

وی اضافه می کند: از دلایل نمایندگان شهرستان در مجلس در عدم همراهی با گزینه مورد نظر حامیان رییس جمهور بی خبریم و در مورد این که آنها چگونه به نتیجه رسیده اند که فردی با سابقه بیش تر قضایی و کم تر در حوزه اجرایی و توسعه، برای فرمانداری مناسب است هم نظری نداریم و بهتر است خود نمایندگان محترم به آن پاسخ دهند.

حال باید دید استانداری، که گفته می شود تا کنون موافق خود را با این انتصاب اعلام نکرده، و وزارت کشور چه راهی را برمی گزینند. آیا به گزینه مورد نظر نمایندگان با سابقه مخالفت با خواست رای دهندگان و حضور در جبهه رقیب، و پشتیبانی از رییس جمهور سابق «نه» می گویند؟ یا تسلیم در برابر مداخله صریح نمایندگان در امور اجرایی و یک «نه» دیگر در انتظار حامیان رییس جمهور در روزهای سخت انتخابات است؟

احسان اسحاقی

به اشتراک بگذارید:


3 دیدگاه برای “پرده برداری از گزینه مشترک مروی و سبحانی نیا برای فرمانداری نیشابور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.