پرده آخر پرسش از شهردار

پرده آخر پرسش از شهردار

شورا قانع نشد، شهردار استیضاح می شود

اعتراف شهردار به شکست بسته ها و همایش سرمایه گذاری

انتقاد شورا از ضعف نظارت شهرداری بر پیمانکاران

در آخرین جلسه از سلسله جلسات پرسش شوراییان از شهردار که چندین هفته به طول انجامیده، پاسخ های شهردار، اعضای شورا را قانع نکرد و در نهایت با تعیین جلسه استیضاح زرندی، اوضاع به سویی پیش می رود تا احتمالا نیشابور، همزمانی غیبت فرماندار و شهردار را تا اطلاع ثانوی، تجربه کند.

رئیس شورا در ابتدای این جلسه که ششم دی ماه برگزار شد، گفت: شهردار دو برابر سؤال کننده فرصت پاسخگویی دارد و روند سؤال و پاسخ بر اساس زمان بندی تعیین شده پیش رفت. صادقی، عضو شورای شهر در ادامه سوالات خود از شهردار، با بیان این که سولات این جانب در سه حوزه ی«عقب ماندگی های حوزه عمران شهری»، «ضعف نظارت» و «جذب مشارکت ها» دسته بندی شده است، پرسش های خود را از شهردار با مبحث عمران آغاز کرد

ضعف در تحقق وعده های عمرانی شهردار

محمدکاظم صادقی گفت: در حوزه طرح های عمران شهری ده میلیارد و هفتصد میلیارد ریال اعتبار برای بهسازی میادین شهر اختصاص پیدا کرده بود و حتی برای میدان امام مسابقه طراحی راه انداختید که نا تمام ماند.

وی افزود: برای آب نمای موزیکال میدان خیام، ۸۲ میلیون تومان هزینه شد در حالی که معمولا چنین آب نماهایی در پارک ها قرار می گیرد که مردم استفاده کنند نه میدانی که ماشین ها دور می زنند.

صادقی همچنین از عدم احداث پارک های جنگلی و عدم بهسازی مناطق گردشگری عطار و خیام و بی بی شطیطه خبر داد.

وی افزود: برای بازپیرایی پارک ها که قرار بود با ۱۲۰ میلیون تومان اعتبار باقی مانده از بودجه ۹۲ انجام شود، اقدامی صورت نگرفت و حتی شهرداری در جانمایی پارک های جدید ابهام دارد. همچنین ۲۰۰ میلیون تومان جهت احداث ۹ پارک تامین اعتبار شد ولی انجام نشد.

وی با اشاره به نقش توسعه معابر در کاهش ترافیک، اظهار داشت: این موضوع در حد قول و شعار باقی مانده است و ۱۸ میلیارد اعتبار داشتیم که فقط ۴ درصد آن تحقق پیدا کرده است.

این عضو شورا از رواج سهل انگاری در اجرای پروژه ها سخن گفت و پیاده رو سازی خیابان امام را ناقص خواند و بیان داشت که در این پروژه رعایت مسائل فنی نشده است. و در پیاده روسازی خیابان فردوسی شمالی و دیگر جاها هم اشکالات زیادی هست و در برخی موارد کار نیمه تمام رها شده است. این ها باعث می شود که مردم حلاوت اجرای پروژه را نچشند.

وی افزود: در بهمن ۹۲ شهرداری ۱۲۰ میلیون تومان از شورا مصوبه گرفت که زیر گذرهای دارایی و ۱۷ شهریور، زیرگذر میدان صنعت و فردوسی جنوبی را گل کاری کند ولی آن ها هم درست انجام نشد.

صادقی با بیان اینکه زیر سازی و آسفالت خیابان ۱۷ شهریور ۹ ماه زمان برد و مسیری ۲۰۰ متری با هزینه های مضاعف زیر سازی شد، که دلیل آن سهل انگاری و عدم هماهنگی زیر بخش ها بود؛ اضافه کرد: توجه به مسیرهای گردشگری از دیگر مصوبات بود ولی متاسفانه اقدام قابل توجهی صورت نگرفت به جز نصب چند المان که خودمان نصب کردیم و خودمان هم شهرداری را در این حوزه نمونه اعلام کردیم!

وی از عدم ساماندهی میادین میوه تره بار و عدم کلنگ زنی میدان بار سخن گفت.

شهردار: در حدود بودجه عمل کرده ایم

شهردار در فرصت خود برای پاسخ به مسائل مطرح شده با اشاره به اینکه ملاک عمل ما در سال جاری بودجه مصوب شورا است و شهرداری متناسب با میزان درآمدها، پروژه ها را عملیاتی می کند، افزود: آب نمای میدان خیام آب نمای هارمونیک است نه موزیکال! وی تصریح کرد: از تصویب بازسازی میادین زمان زیادی نمی گذردو البته ادامه کار به قوت خود باقی است. در مورد میدان امام هم طبق نامه شورا فعلا اقداماتی انجام ندادیم و پارک های محلات هم خیلی بیشتر از بودجه ای که در نظر گرفته شده بود در حال انجام است.

زرندی اضافه کرد: به پارک جنگلی شمال شهرستان در تپه پایه یک میرآباد بودجه ای اختصاص داده نشده ولی مطالعه آن در حال انجام است. عمده بحث ما تامین آب مورد نیاز آنجاست و با بودجه قطره چکانی شورا پروژه ای در حد ۲۰۰ هکتار باید مشارکت بخش خصوصی را به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه دفاعیات خود در خصوص عدم اصلاح مسیرهای گردشگری با بیان این که برای موزه پرفسور صادقی نامه ای زدیم که قول دادیم تا شهریور ۹۴ بتوانیم نهایی کنیم، تصریح کرد: در سازمان فرهنگی مذاکراتی با اداره ارشاد شده که قرار است نواقص ساختمان موجود در ضلع شرقی افلاک نما تا پایان سال برطرف شود و در ایام عید نمایشگاه سوغات محلات را داشته باشیم تا حداقل از بنایی که در حال تخریب است استفاده کنیم!

وی در مورد زیر گذرها با اشاره به زیر گذر ۱۵ خرداد که کانال کشی و آبیاری و گل کاری شده است زیر گذر ترمینال را ۷۰ درصد انجام شده اعلام کرد.

زرندی ساماندهی خیابان ۱۷ شهریور را با موانع اساسی روبرو دانست و بیان داشت: شبکه آبی که از شمال شهر می آمد نیاز به جابجایی داشت.

وی در حوزه عدم نظارت با اشاره به اینکه علی رغم کمبود نیروهای متخصص در بخش عمران، سعی کردیم نیروهای پیمانی بگیریم، اذعان داشت: در مورد نظارت ها ما هم قبول داریم که نظارتها چندان قوی نبوده است؛ شهرداری هر منطقه باید پاسخگوی کم و کاستی ها باشد.

شهردار از شناسایی زمین پروژه میدان بار خبر داد که حدود ۷۰ هکتار در مجاورت شهرک سنگ است و افزود: چون زمین دولتی است، گرفتن اراضی دولتی شکل خاص خود را دارد و منتظریم تا در شورای برنامه ریزی استان مصوب شود که مشاور ما فاز ۱ و ۲ را نهایی کرده است.

وی با بیان اینکه مسئله سد معبر مهم است و اعتقاد داریم با برخورد اصلاح نمی شود بلکه باید ساماندهی شود، اضافه کرد: به همین دلیل بازارچه های مختلفی از جمله گاراژ امیران و فردوسی را تاسیس کردیم که ۲۵۰ نفر متقاضی ایجاد غرفه شده اند.

صادقی: می دانم چه می پرسم! نظارتها ضعیف است

در ادامه صادقی با بیان اینکه حداقل من یک نفر می دانم از شما چه می خواهم و من می دانم سوالی که از شما می پرسم باید متناسب با بودجه باشد و هیچ کدام از پرسش ها خارج از ردیف بودجه نبود، پرسش های خود را این چنین تکرار کرد: برای پارک های محله ۱۷ ردیف بودجه داشتیم که ۶ تای آن انجام شده و بقیه بلاتکلیف است و در مورد خیابان ۱۷ شهریور نیز باید قبل از انجام کار مطالعه انجام می شد که لوله آب یا مشکلات دیگر دارد نه در حین انجام کار. بعد از ماه ها دویست متر تعریض شده و آن هم ۹ماه زمان برده است.

وی در رابطه با مدیریت مناطق اظهار داشت: درست است که به مدیران مناطق هم اختیار دادیم اما این به معنای سلب مسئولیت از شما نیست و این ها باید به مرجعی پاسخ دهند.

صادقی در مورد سامان دهی میادین تره بار با اشاره به اینکه وقتی شما قول می دهید و جراید هم منعکس می کنند مردم روی حرف ما حساب می کنند. ولی ۱۰ ماه گذشته و اقدامی صورت نگرفته است. تصریح کرد: منظور ما احداث میادین میوه و تره بار جدید نیست، اگر ۲۰۰ دستفروش میوه را ساماندهی کنیم ۲۵۰ تای دیگر می آیند؛ منظور ما میادین عرضه فعلی است نه اینکه گاراژ امیران که فاصله ای با میدان های دیگر تره بار ندارد، تبدیل به میدان تره بار شود.

بار دیگر زرندی پاسخ داد: در ۱۷ شهریور تعریض خیابان انجام می شود و در این تعریض مجبور شدیم مسیر آب را جابه جا کنیم.

وی در رابطه با میادین تره بار اظهار عقیده کرد: درباره عمده میادین اتفاق بدی که در سال های اخیر افتاده این است که به عنوان سرقفلی واگذار کرده اند و عملا شهرداری مالکیت ندارد و باید اجاره بگیریم و یا یکایک غرفه ها را بخریم که اعتبار نداریم.

صادقی در جواب گفت: این دلیل نمی شود که آقایان از حدود خود تجاوز کنند و سبدهای میوه را تا پیاده رو بکشانند. شهردار پاسخ گفت: چشم، در دستور کار قرار می گیرد.

صادقی در موضوع ضعف نظارت شهرداری بر پیمانکاران ادامه داد: در این مدت انتظار می رفت با ناظرین سهل انگار و متخلف برخورد شود، علی رغم صرف هزینه برای پارک ریاضیات، محل به یک مخروبه برای تجمع معتادین تبدیل شده و کلیه نخاله های شهر در این مکان تخلیه می شود، آلاچیق و استخر آن هم تخریب شده است و شما هیچ واکنشی انجام ندادید.

وی افزود: جهت اصلاح سیستم اداری قرار بود نرم افزار نصب شود که هم موجب اعتمادسازی شود و هم تسریع در امور که متاسفانه عملیاتی نشد و آنچه الان وجود دارد ناقص است و نتیجه اعمال نفوذ جنابعالی و مدیران است!

این عضو شورا با اشاره به اینکه در تنظیم قراردادها رعایت حقوق طرفین نمی شود به نحوی که یا شهرداری متضرر می شود یا طرف دیگر قرارداد. اینگونه مثال آورد: مثلا قراردادهای ترمینال، انبار مرکزی، پارک ارغوان، پارک ریاضیات حاکی از عدم دقت کارکنان شهرداری است.

تبدیل دیوارهای شهر به پایگاه تبلیغاتی

صادقی عدم توجه به ظاهر شهر و دیوار نویسی ها و اعلامیه هایی که درو دیوار شهر را پر کرده است را مسئله دیگری عنوان کرد که به گفته وی به راحتی قابل پیگیری است تا دیوارهای شهر تبدیل به پایگاه تبلیغاتی نشود و این تبلیغات از مجاری قانونی خود صورت گیرد.

وی ادامه داد: سازمان های شهرداری تمام منابع مالی خود را از شهرداری طلب می کنند و برای استقلال مالی خود کاری انجام نمی دهند، این بی برنامگی نتیجه بی توجهی جنابعالی است.

صادقی از عدم انجام اقدام در مورد بنیاد پرفسور صادقی، مجموعه فرهنگی ورزشی غدیر، انتقال ترمینال کفکدک و قول تهیه ۳۰ بسته فرصت سرمایه گذاری توسط شهردار، که فعلا هیچ کار جدیدی در جذب سرمایه ها صورت نگرفته، خبر داد و گفت: نتیجه «همایش آرمان شهر» با صرف آن همه هزینه برای شهر چه بود؟

زرندی در پاسخ به سوالات طرح شده با اشاره به اینکه باشگاه ورزشی مدارس وکیلی در دست اقدام است افزود: ایشان مصرانه پای کار است و به محض اینکه مکان مورد نظر تخلیه شود، اقدام می کنیم.

وی با پذیرفتن تاخیراتی که در پروژه انتقال ترمینال وجود دارد، اقدامات لازم را در دست اقدام اعلام کرد.

زرندی عدم رعایت حقوق در تنظیم قرارداد ها را نیز پذیرفت و اظهار کرد: در تلاش ایم نیروی پیمانی بگیریم تا کار دقیق تر باشد. وی همچنین افزود: من قبول دارم لکه گیری های ما در سطح شهر بسیار غیر استاندارد است!

وی در خصوص نتایج برگزاری همایش آرمان شهر و موضوع بسته های سرمایه گذاری بیان داشت: تا زمانی که در شهر، فرهنگ سرمایه گذاری ایجاد نکنیم، سرمایه گذاری خوبی انجام نمی شود و من احساس می کنم هنوز به آنجا نرسیده ایم. زرندی که هیچ، اگر قالیباف هم باشد از پس آن برنمی آید! دوستان این قضیه نیازمند کار گروهی است.

شهردار با اشاره به رکود اقتصادی بازار، تصریح کرد: ۲۵ درصد چک های ما دارد برگشت می خورد و با توجه به بدهی هشت و نیم میلیارد تومانی و نیاز ۱۵ میلیارد تومانی به نقدینگی، حداقل ۲۳ تا ۲۵ میلیارد تومان نیاز داریم؛ برای فروش زمین های مان هم آگهی دادیم ولی کسی حاضر به خرید نشده است. من هم درک می کنم سازمان ها به جای این که دست شان جلو شهرداری دراز باشد باید استقلال مالی داشته باشند ولی سال هاست که به همین منوال است، من از شما می خواهم هر تخلفی وجود دارد اعلام کنید تا برخورد کنیم.

زرندی با اشاره به اینکه در کنار ایجاد مرکز کنترل ترافیک هوشمند، مقوله مدیریت شهری را مطرح کردیم اذعان داشت: در رابطه با تانکرهایی که به پارکها آبرسانی می کنند، چون گزارش این ها بر اساس مسئول مربوطه است، متاسفانه مقادیر زیادی آنجا حیف و میل می شود! که در این راستا تا پایان سال برای تمام خودروها GPS نصب می کنیم.

شریعتمداری در واکنش به این صحبت اظهار داشت: همین امروز پیگیری کنید که افرادی که فرمودید حیف و میل می کنند چه کسانی هستند و برخورد کنید.

زرندی نیز تاکید کرد: با نصب سیستم GPSمی توان گزارشات را با قبل مقایسه و پیگیری کرد، سپس با خنده گفت: این مورد را ما خودمان گفتیم و قبول نیست.

زرندی به عنوان فصل الخطاب سخنان اش اظهار داشت: من را عضو چهاردهم شورا بدانید؛ ما ایرادات خود را قبول داریم بیایید با گفتمان، مشکلات را به حداقل برسانیم.

وی افزود: به لحاظ وصول درآمدها به داد ما برسید! و ما را راهنمایی کنید. کلمه «داد» را به کار بردم تا اهمیت مسئله را بیان کنم. دولت با آن عظمت ش ۴۰ درصد از درآمدهایش را نتوانسته وصول کند.

زرندی اضافه کرد: سود اوراق مشارکتی که دولت برای شهرداری تعیین کرده است ۲۰ درصد است، وقتی بانک ها سود ۲۸ درصد می دهند مردم دیگر اوراق ما را نمی خرند.

شریعتمداری در پاسخ گفت: ۲۰ درصد علی الحساب است، شهرداری مشهد برای پروژه قطار شهری ۳۲ درصد سود داد، این بازی با کلمات است.

در نهایت با رأی اعضا بنا شد ۲۰ دقیقه جلسه به صورت غیر علنی باشد تا اعضا در خصوص اقناع یا عدم اقناع نسبت به پاسخ های شهردار شور کنند.

رئیس شورا در پایان بخش غیرعلنی جلسه به خبرنگاران گفت: در این جلسه ۸ نفر از ۱۱ عضو شرکت کننده در جلسه از پاسخ های شهردار قانع نشدند و طبق آئین نامه هئیت رئیسه، جلسه استیضاح را تعیین می کند که حداکثر تا ده روز فرصت دارد.

بنا به اطلاع موثق خیام نامه، سه عضو شورا که از پاسخ های شهردار قانع شدند، عبارتند از: محمد صالح آبادی، مظاهر اقبالی و حسن پارسا.

همچنین در جلسه سه شنبه نهم دی ماه نیز درخواست کتبی ۵ نفر از اعضا، مبنی بر برگزاری جلسه استیضاح ثبت دفتر شد و نهایتا جلسه استیضاح شهردار به یک شنبه چهاردهم دی ماه موکول شد. برای برکناری شهردار، حداقل دو سوم آراء یعنی ۹ نفر باید به استیضاح رأی دهند.

 

احسان سلیمانی و آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.