پایگاه انتقال خون نیشابور فقط توانایی پذیرش نهایتا ۶۰ نفر را دارد

پایگاه انتقال خون نیشابور فقط توانایی پذیرش نهایتا ۶۰ نفر را دارد

نقدی بر عملکرد پایگاه انتقال خون نیشابور

دوشنبه ۲۰ مرداد، چند دقیقه مانده به ۱۱ صبح ، با تعدادی از دوستان برای اهدای خون ، به پایگاه انتقال خون شهرستان مراجعه نمودم. پذیرش پایگاه از پذیرش خودداری نمود. وقتی علت را جویا شدم مسئول پذیرش پایگاه اظهار داشت..برای دریافت ژاسخ قانع کننده. نزد ریاست پایگاه انتقال خون خانم دکتر ذبیحی مراجعه کردم و ایشان نیزجوابی مشابه را به بنده دادند.

در ظاهر همه چیز در پایگاه انتقال خون مرتب بود و مشکلی وجود نداشت .اما زمانی که بیشتر علت را جویا شدم و پرده ی ظاهری امور اندکی به کنار رفت مشکلات متعدد رخ نمود.

در گفتگو با دکتر ذبیحی که چرا با وجود تعداد بالای مراجعین؛ (بطور متوسط بالای ۸۰ نفر مراجعه کننده در روز)این پایگاه فقط توانایی پذیرش نهایتا ۶۰ نفر را دارد؟

چرا پایگاه انتقال خون تمهیداتی برای پذیرش همگان را ندارد؟

چرا ساعات پذیرش (۱۱-۸ ) درست زمانیست که بیشتر مردم وقت مفید کاریشان را سپری می کنند؟

و…

دکتر ذبیحی اظهار داشت که : پایگاه انتقال خون شهرستان بنا به دلایل مختلفی چون کمبود تجهیزات ، کهنگی وسایل ، کمبود نیروی انسانی ، کمبود فضای فیزیکی و تقلیل پزشک کشیک از ۳نفر به ۱ نفر تقلیل (البته پزشک مذکور ریاست پایگاه را نیز دارد ) توان پذیرش بالای مراجعه کنندگان را ندارد. ایشان همچنین بیان داشت که بیمارستان ها خون مورد نیازشان را بصورت رایگان از سازمان انتقال خون دریافت می کنند ولی حاضر به کوچکترین همکاری با سازمان نیستند. دکتر ذبیحی درمورد نگاه نمایندگان به این سازمان گفت: نمایندگان مجلس به علت اینکه مانور کمتری در چنین سازمانی می توانند بدهند توجهی به مشکلات این بخش ندارند و توجهشان بیشتر معطوف به عزل و نصب ها در دیگر ادارات می باشد. وی در انتها بیان داشت که پایگاه انتقال خون شهرستان توان پشتیبانی و نگهداری طولانی از خون اهدایی را ندارد. این در حالیست که پایگاه انتقال خون نیشابور ۱۶ پرسنل و ۱۰ تخت برای اهدای خون دارد و مکان فعلی پایگاه توسط خیرین اهدا شده است .

نوشته شده توسط : جواد حسینی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.