پایان بازی شورا با شهردار منتخب ش؛ آغاز بازی با سرنوشت شهر

پایان بازی شورا با شهردار منتخب ش؛ آغاز بازی با سرنوشت شهر

شهردار برکنار شد

بتویی سرپرست موقت شهرداری

بازی شوراییان که از نخستین هفته های انتخاب زرندی از سوی خودشان به عنوان شهردار آغاز شده بود، با برکناری ناگهانی شهردار به نقطه پایان رسید تا نیشابوری که تازه پس از ماه ها و با انتصاب فرماندار جدید خود به امید روزهای روشن تر نشسته و تازه طعم ثبات در مدیریت سیاسی خود را مزمزه می کرد، سال خود را با تغییر در مهم ترین مدیریت محلی اش آغاز کند.

با توجه به اعلام زمان انصراف شهردار تا تاریخ پانزدهم فروردین ماه سال جاری طبق نامه ای که وی به شورا ارائه کرده بود، اولین جلسه شورای شهر در سال جدید، شاهد حضور پررنگ خبرنگاران از بسیاری از رسانه ها بود تا خبرهای داغ این جلسه را ثبت و ضبط کنند. اما اعلام ناگهانی «غیر علنی بودن» جلسه، خبرنگاران را پشت درهای بسته متوقف کرد. این در حالی است که حضور دو تن از اعضای شورا در جلسه که از اصحاب رسانه نیز می باشند، غیر منصفانه به نظر می رسید.

با گذشت ساعتی از جلسه، شهردار که برای ارائه گزارش به صحن شورا رفته بود، با ناراحتی از جلسه خارج شد و تنها بیان کرد: هدف من توسعه نیشابور بود. اما به این جمع بندی رسیدم که با این شورا نمی توان کار کرد.

رأی گیری برای برکناری شهردار و انتخاب احتمالی سرپرست، پشت درهای بسته ادامه داشت و تنها صدای داد و فریاد گاه به گاه اعضا به گوش می رسید که پس از گذشت ساعاتی از درون جلسه به خبرنگاران خبر رسید که «شهردار برکنار شد.» پس از آن نیز متن خبری عجیب که دور از باور بود روی گوشی های خبرنگاران خود نمایی کرد: «بتویی سرپرست شد.»!

با یادآوری نحوه انتخاب پر آب و تاب زرندی به عنوان شهردار به گونه ای که اعضای شورا در هفته های نخست کار خود، این انتخاب را الگوبرداری از کلان شهرها خوانده بودند! حال یازده رأی موافق به برکناری وی، بیم گرایش شورا به افرادی «بیشتر تحت کنترل» را می دهد تا خواسته های گاه حقیر اعضای شورا را بیشتر پیگیر باشد.

به جلسه شورا باز می گردیم. جایی که بالاخره اعضای شورا پشت سرهم از جلسه خارج شدند و سخنگوی جلسه با اشتیاق در جمع خبرنگاران توضیحاتی ارائه داد.

صائب نیا در ابتدا با تبریک سال «همدلی و همزبانی»، که خنده خبرنگاران را برانگیخت، تصریح کرد: شورا انصراف شهردار را به رأی گذاشت که با ۱۱ رأی موافق، یک مخالف و یک ممتنع رأی آورد. وی افزود: سرپرست موقت نیز از میان دو گزینه، بتویی با ۸ رأی نسبت به شریعتی با ۵ رأی، انتخاب شد. سخنگوی شورا با تأکید بر اینکه شهردار را در حد و اندازه آقای «مظفری» انتخاب خواهیم کرد، افزود: چون سرمایه و امکانات زیادی داریم. سی سال در حق مردم نیشابور جفا شد و سی سال سوءمدیریت داشتیم! مدیران چینشی بوده نه بر اساس صلاحیت و لیاقت ها. وی «شوک و تحول» در شهرداری را لازم برشمرد.

صائب نیا در صحبتی، که جای تامل دارد، اظهار کرد: در همین سال همزبانی و همدلی، فرماندار کل شهر را عوض کرده است، پس تغییر شهردار حق ماست.

وی در پاسخ به این که چرا دفعتا شهردار بعدی را انتخاب نکردید، اظهار داشت: تا وقتی که شهردار حضور داشت کسی حاضر به اعلام آمادگی نبود. وی مهلت قانونی معرفی شهردار را حداکثر سه ماه اعلام کرد اما وعده داد نهایتا تا ده پانزده روز شهردار را معرفی خواهیم کرد. وی امکان ابقای سرپرست را صفر اعلام کرد و در مورد شهردار جدید اعلام کرد: یکی دو گزینه مطرح هستند که بومی و با تجربه اند. صائب نیا در پایان از زحمات زرندی تشکر کرد و وعده داد در مراسمی با شکوه از وی تجلیل خواهد شد. اما روز بعد خبردار شدیم که ساعت هفت و نیم صبح در محل سالن جلسات شهرداری، مراسم معارفه بتویی بدون دعوت از زرندی! و با وجود خبرنگاران دو نشریه منتصب به دو عضو شورا انجام شده است و سایر خبرنگاران اصلا اطلاعی از جلسه مذکور نداشتند. لازم به ذکر است معمولا برای سرپرست که مدت محدودی در سمت خود حاضر است مراسم برگزار نمی شود و نکته عجیب تر اینکه طبق روال سرپرست در اتاق سابق خود مستقر می شود اما بتویی در اتاق مخصوص شهردار اقامت کرده است.

شروع سال با بی قانونی

اقبالی که گفته می شود تنها رأی مخالف برکناری شهردار از آن او بوده، با بیان این که اصلا بحث شخص مطرح نیست، من نگران مدیریت شهری در نیشابور هستم، افزود: هیچ شهرداری در نیشابور دوران خدمت ش به دو سال نرسیده و علت آن هم بی فکری است. وی ادامه داد: جریانی در شورا هست که فقط به دنبال کنار گذاشتن زرندی نیست، به دنبال گزینه خاص بعدی برای شهرداری است! (تحلیل این که شهردار با یازده رای قاطع اعضا برکنار شده و سپس در همان جلسه این اتفاق آرا تبدیل به دو دسته ۸ و ۵ رای برای انتخاب سرپرست می شود می تواند بر صحت این اظهار نظر اقبالی مهر تصدیق بزند.)

این عضو شورا ضمن اعلام این خبر که رئیس شورا ده دقیقه قبل از جلسه پیامک داد که جلسه ساعت چهار و غیر علنی برگزار می شود بدون این که در شورا تصویب شود، افزود: هر اقدامی که در شورا انجام می شود باید با مصوبه باشد، اما متاسفانه سال جدید را با بی قانونی آغاز کردند.

اقبالی با بیان اینکه یکی از اعتراضات شورا به شهردار عدم رضایت وزیر کشور در دیدار نوروزی از نیشابور بود، گفت: شهردار دلیل آن را نشان دادن مشکلات برای کمک گرفتن از دولت اعلام کرد که به نظر من منطقی است. وی با بیان این که شعار وقتی محقق می شود که شعور هم با آن همراه باشد، ادامه داد: حال می گویند می خواهیم یک چهره ملی بیاوریم، صحبت زیبا زدن راحت است ولی من خیلی نگرانم؛ آنچه من دیدم برنامه ریزی شده بود.

رئیس شورا نیز با اشاره به نامه انصراف پیش از عید شهردار گفت: از نظر ما انصراف به معنای استعفا است.

وی در پاسخ به این دغدغه که «معاون وزیر کشور اعلام کرده است که هیچ حکم شهرداری را ابلاغ نخواهیم زد»، تصریح کرد: آقای خندان دل بالاتر از قانون که نیست، شورای هر شهری ممکن است بنا به دلایلی شهردار را تغییر دهد و کسی نمی تواند شخصا تعیین تکلیف کند. وی در اظهاراتی مخالف با اقبالی، بیان داشت: این تغییرات برنامه ریزی شده نبوده و پشت پرده ای در کار نبوده است.

صالح آبادی در پاسخ به این نگرانی که آیا شهردار منتخب انگیزه ای برای ارائه خدمت در مدت باقی مانده از عمر شورا، دارد یا خیر؟ بیان داشت: نیشابوریان تحصیل کرده و مجرب و بومی زیادند و کافی است کسی باشد که دل ش برای نیشابور بسوزد.

کاشفی، عضو تقریبا ساکت شورا در جلسات که تایید کرد تنها رای ممتنع را به برکناری زرندی داده است، با بیان این که برای انتخاب شهردار رایزنی هایی صورت گرفته بود و هر کدام از اعضا به دنبال یک سری افراد بودند! اما نه به طور خیلی جدی، افزود: امیدواریم این صحبت ها جدی شود و اعضای شورا همدل شوند.

زرندی: اعضای شورا، تقاضاهای شخصی داشتند!

زرندی اما عبارت انصراف که در نامه خود به شورا آورده بود را متفاوت با استعفا خواند و تصریح کرد: به هیچ وجه منظور من استعفا نبوده چراکه زمانی که قرار است بازنشسته شوم چه نیازی به استعفا هست؟!

وی از تحقق یافتن ۹۵ درصد بودجه و اجرایی شدن بیشتر طرح ها خبر داد.

شهردار سابق برخی اظهارات شورا مبنی بر بیمار بودن و ناتوانی جسمانی! را کذب اعلام کرد و آن را نامهربانی آنان خواند. زرندی این اصرار بر تغییرات را «پیش درآمدهای انتخابات (مجلس)» دانست.

زرندی با بیان اینکه اقدامات من در چارچوب مصوبات شورا بوده است، افزود: اما برخی اعضای شورا تقاضاهای پراکنده و شخصی داشتند! وی در پایان قضاوت را به مردم واگذار کرد.

سرپرست شهرداری نیز در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن بیان اینکه برنامه ها براساس بودجه مصوب شورا و اولویت پروژه های نیمه تمام انجام می شود در خصوص احتمال ایجاد تغییر و جابجایی در کادر شهرداری تصریح کرد: من در سی سال مدتی که در اتوبوس رانی بودم یک نیرو را هم با خودم نبردم اما اگر نیرویی در شهرداری با برنامه ها و بودجه هماهنگ نباشد جابه جا خواهد شد اما در حال حاضر قصد تغییر و جابجایی ندارم.

بتویی افزود: وقتی من انتخاب شدم اصلا خودم خبر نداشتم!

سرپرست شهرداری سابقا راننده تاکسی و چند سال عضو هیئت مدیره تاکسی رانی بوده و عضویت انجمن حمایت از زندانیان، عضویت در شورای شهر، مدیریت سازمان اتوبوس رانی، معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری و یک سال و نیم معاون خدمات شهری شهرداری را در کارنامه خود دارد. بتوئی تحصیلات خود را نیز فوق دیپلم حقوق اعلام کرد.

بتویی ، که خود گزینه معرفی شده از سوی شورا به سمت معاون خدمات شهری شهرداری بود و آگاهان یکی از موارد مداخله شورا در انتصابات داخلی شهرداری را انتصاب وی عنوان می کنند، درحالی جایگزین زرندی شده که می توان انتصاب پر حرف و حدیث او را نشانه ای از عدم دور اندیشی زرندی در تعامل های خود با شورا دانست؛ پوست خربزه ای که شهردار سابق بی جهت بر آن تکیه کرد سرانجام این چنین زیر پای زرندی خالی شد.

فقدان ثبات مدیریتی که منجر به سه بار استیضاح شهردار در دوره چهارم شورای شهر شد و سرشاخه این هرم کاستی ها، که به انتخاب مردم در شوراها باز می گردد، اهمیت آگاهی مردم از انتخاب شان را بیش از گذشته هویدا می کند.

در نهایت انتخاب فردی در قامت فرد منتخب شورا برای سرپرستی شهرداری، که سوابق کاری او نمی تواند تصدیق کننده وعده شوراییان باشد که «فردی به عنوان شهردار نیشابور انتخاب خواهد شد که چهره ای ملی و کارآمد باشد» سابقه عملکرد شورای شهر چهارم و وعده های «دهان پُر کن» اعضای شورا اینک در محک نظارت و نقد شهروندانی است که با نگرانی آینده مدیریتی شهر خود را رصد می کنند.

آیا شورای شهر قادر خواهد بود با انخاذ رویه عقلانی و بازگشت به تدبیر و تکیه بر خرد جمعی و تعامل با همه شهروندان دلسوز و آگاه، «چالش» خود به وجود آورده اش را به فرصتی برای قرار گرفتن امور بر مدار منطق و قانون و تحول و پیشرفت مبدل سازد؟ ما و همه شهروندان به انتظار پاسخ این پرسش نشسته ایم.

نویسنده :آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.