پاسداری از مرزهای حقوق شهروندی

سعید  رضادوست

پژوهشگر و فعّال حقوق فرهنگی

جناب آقای سرهنگ آقابیگی

فرمانده محترم انتظامی شهرستان نیشابور

با سلام و آرزوی طول عمر

که زمانه این زمان نمی دهد

a11f59e2c9afd9b533356e7ce7bf6c08من به خوبی می دانم که اشتغال در یگان انتظامی از جمله مشاغل سخت جامعه است. شغلی که خواب در آن معنا ندارد. اگر دیگران این را شنیده اند، من از نزدیک درکش کرده ام. دوران آموزشی سربازی من، با وجود رتبه های برتر کنکور سراسری و عضویت در بنیاد نخبگان و دانش آموختگی از معتبرترین نهادهای ملّی و بین المللی، در مرزبانی محمّد رسول الله(ص) بیرجند و طول مدّت خدمت اینجانب در معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی شهرستان نیشابور و پلیس راهور آن به سر آمد. روزگاری بود پر فراز و نشیب. شاید برایتان جالب باشد بدانید بنده در دوران سربازی نیز یکسره به دغدغه حقوق شهروندی و امور فرهنگی مشغول بوده و در امتداد تلاش های خویش و همکاری مهرورزانه ی فرماندهان وقت، توانستم سرباز نمونه استان و کشور نیز گردم. و امّا بعد…

از شهر فیروزه ای من : «نیشابور» به اینجانب که در شهرِ دود و ترافیک : «تهران»، زندگی می کنم خبر رسید که شهروندانِ مالباخته ی «مؤسسه ی علویّه» مقابل ساختمان فرمانداری جهت رساندن فریاد خویش به بالاترین مقام اجرایی شهرستان که میزبان نمایندگان منتخب نیز بوده است تجمّع کرده و متأسفانه با برخورد فیزیکی و خشن برخی مأموران انتظامی مواجه شده اند و در این میان زن و مرد بی نصیب نمانده است. نخست با شما که گویا دانش آموخته حقوق جزا و کیفری نیز هستید بر قوانین موضوعه کشوری که رعایتش به موجب سیستم بالاترین قانون مملکت از سوی همگان، الزامی اعلام شده مروری خواهم داشت.

اصول ۲۲، ۲۷، ۳۲، ۳۶ و ۳۸ قانون اساسی به روشنی بیان می دارند که :

الف) حیثیت‏، جان‏، مال‏، حقوق‏، مسکن‏ و شغل‏ اشخاص‏ از تعرض‏ مصون‏ است.

ب) تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏ پیمایی‏ ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد آزاد است.

ج) هیچکس‏ را نمی‏ توان‏ دستگیر کرد مگر به‏ حکم‏ و ترتیبی‏ که‏ قانون‏ معین‏ می‏ کند.

د) در صورت‏ بازداشت‏، موضوع‏ اتّهام‏ باید با ذکر دلایل‏ بلافاصله‏ کتباً به‏ متهم‏ ابلاغ‏ و تفهیم‏ شود و حداکثر ظرف‏ مدت‏ بیست‏ و چهار ساعت‏ پرونده‏ مقدماتی‏ به‏ مراجع صالحه‏ قضایی‏ ارسال‏ و مقدمات‏ محاکمه‏، در اسرع‏ وقت‏ فراهم‏ گردد.

و) حکم‏ به‏ مجازات‏ و اجرا آن‏ باید تنها از طریق‏ دادگاه‏ صالح‏ و به‏ موجب‏ قانون‏ باشد.

ه) هر گونه‏ شکنجه‏ برای‏ گرفتن‏ اقرار و یا کسب‏ اطلاع‏ ممنوع‏ است‏. اجبار شخص‏ به‏ شهادت‏، اقرار یا سوگند، مجاز نیست‏ و چنین‏ شهادت‏ و اقرار و سوگندی‏ فاقد ارزش‏ و اعتبار است.

همچنین ماده ۱۶۹ آیین نامه سازمان زندان ها مصوّب ۲۰/۹/۱۳۸۴ بیان می دارد :

«تندخویی، دشنام، ادای الفاظ رکیک یا تنبیه بدنی متّهمان و محکومان و اعمال تنبیه های خشن، مشقّت بار و موهن در مؤسسه ها و زندان ها به کلّی ممنوع است.»

فرمانده محترم!

مستحضرید که برخورد فیزیکی، حتّی در زندان و برای فردی که جرمش ثابت شده نیز به صورت مطلق، منع گردیده و مجری چنین فعلی، بایستی محاکمه و مجازات گردد. برخورد فیزیکی، مصداقِ دقیقِ شکنجه بوده و در جمهوری اسلامی ایران، برای آن ممنوعیّت مطلق وضع شده است. هیچ کس نه می تواند دستور به انجامش دهد و نه هیچ کس اجازه دارد چنان دستوری را اجرا نماید. هر که خلاف این مهم رفتار کند، مجرم بوده و باید مطابق قانون، کیفر داده شود.

شهروندانِ مالباخته بر مبنای اِعمال حقوق شهروندی خویش، بی هیچ حاشیه ای تجمّع کرده اند، آیا قانون و شرع و اخلاق اجازه می دهد ایشان را با چماقِ تهدید و زور به خانه بازگردانیم؟ و یا اینکه آنان را بدون رعایت اصول مصرّحه در قانون اساسی و قانون آیین دادرسی کیفری، بازداشت نماییم؟

جناب سرهنگ!

در پی کودتای ناکامِ ارتش ترکیه، اردوغان؛ رئیس جمهور قانونی این کشور خطاب به ارتشیان گفت : «شما ارتش محمّد (ص) هستید و اجازه نمی دهم اسلحه خود را به روی مردم بگیرید… آن هایی که این اقدام را انجام داده اند بدانند که پشیمان خواهند شد.»

آیا ما در رعایت حقوق و شرع از کشوری که مبانیِ حاکمیّتی اش مبتنی بر سکولاریسم است، عقب تریم؟

بنده تردیدی ندارم که مقابله ی فیزیکی با مردم، سیاست فرماندهی محترم انتظامی شهرستان نیست و نمی خواهم رفتار اشتباه امروز عدّه ای انگشت شمار را به حساب یک نهادِ شریفِ خدمتگزار بنویسم، امّا از حضرت امیر(ع) آموخته ام که باید حقیقت را گفت و از ابراز آن نهراسید. به عنوان یک دانش آموخته حقوق و متخصّص حقوق شهروندی از شما خواهشمندم از مرزهای حقوق شهروندان همچون گذشته پشتیبانی کنید. نیروی انتظامی، پناهگاه شهروندان است نه جایگاه هراس ایشان.

با آرزوی روزهایی روشن تر

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.