پاسخ های عجیب شهردار به شورا

20151018122523389آزاده مهدیار

بالاخره پس از هفته ها انتقاد از عملکرد شهردار در مدت ۴ ماهه تصدی گری عباس حسینی، و پرده برداری از اشکالات و تخلفات وی از سوی اعضای شورا، شهردار، سه شنبه گذشته ۱۲ آبان ماه به صحن علنی شورا آمد تا به سوال های سه تن از اعضای شورا پاسخ دهد.

سوال کنندگان که  با دلیل و سند به صحن شورا آمده بودند، در طرح سوال خود بسیار جدی نشان می دادند و در میان صحبت های خود حتی نمودارهایی در تثبیت حرف های شان به حاضران در سالن نشان می دادند. اما همان طور که شرح آن خواهد آمد دفاعیات شهردار ناامید کننده و در بسیاری موارد کلی گویی و فاقد آمار و اسناد لازم بود و حتی در چندین مورد خنده اعضا و حضار را هم در پی داشت. به طوری که برخی از اعضا را بر آن داشت که اظهار تاسف خود از عملکرد و اظهارات شهردار را مستقیما به خبرنگاران اعلام دارند و از عدم اعتماد سخن بگویند.

در ابتدای این جلسه که به دلیل اهمیت بالای آن حضور چشمگیر خبرنگاران را به همراه داشت، رئیس شورا با قرائت احادیثی در رابطه با حساسیت بیت المال، بر اشراف هیئت رئیسه بر امور شهرداری تأکید کرد و نیز با بیان جملات قصار تمام اعضای شورا را به پرهیز از تهمت و عناد و اهتمام به رعایت اخلاق دعوت و از همگان درخواست کرد که له یا علیه سوال کننده و پاسخ دهنده صحبتی نکنند، تا امور به روال خود پیش رود .

رییس شورا اعضای سوال کننده را محمد کاظم صادقی، حسن پارسا و حجت ا… شریعتمداری معرفی کرد.

نتیجه پیگیری های رئیس شورا

پیش از شروع سوالات، احمد همت آبادی با بیان این که جلسه طرح پرسش از شهردار روند خاص خود را می طلبد و این جلسه طرح پرسش نیست، بلکه پاسخ شهردار به شبهات است، در رابطه با برخی شبهات مطرح شده که خود پیگیری کرده است توضیحاتی ارائه کرد.

رییس شورا  در مورد مبلغ ۳۵۰ میلیون مسدود شده از حساب شهرداری به دلیل چک برگشتی شهردار با بیان این که این مبلغ به حساب شهرداری بازگشته است، توضیح داد: با نامه من به استانداری و اداره اطلاعات قضیه پیگیری شد و بانک کشاورزی پیش از استعلام حساب شهردار از بانک مرکزی و بدون حق مسدودی مبلغ، به دلیل چک برگشتی یکی از ضامنین (شهردار) اقدام به مسدود کردن کرده است که خلاف قانون است و بعد معلوم شد این بانک از شهردار خواسته است مجوز پایان کار یکی از پروژه های این بانک را ارائه دهد تا این مبلغ به حساب شهرداری بازگردد و به نوعی گروکشی انجام داده است. این مسئله مرا برافروخته کرد و با پیگیری های انجام شده مبلغ بازگشت.

همت آبادی در مورد برداشت حقوق شهردار به صورت علی الحساب نیز تصریح کرد: شهردار نباید پیش از مصوبه شورا سه مورد «بیست میلیون تومان» به عنوان حقوق برداشت می کرد و با توجه به این که حقوق تصویب شده شورا برای شهردار ۸ میلیون است و مهر ماه هم حقوقی  دریافت نکرده است و برای برگرداندن باقی مانده این مبلغ هم باید توضیح دهد.

رئیس شورا ادامه داد: در مورد حکم معاونت خدمات شهری هم که به دلیل این که برخلاف مصوبه شورا بوده و وی از کارمندان شهرداری نبوده است، این حکم غیر قانونی است و شهردار باید توضیح دهد.

تناقض رفتار شهردار با شعارهای اولیه

به این ترتیب سوالات از شهردار با پرسش های صادقی آغاز گشت.

محمدکاظم صادقی با اشاره به این که با اقدامات صورت گرفته اخیر، شورا و شهرداری زیر سوال رفته اند و مردم نسبت به مجموعه شورایی نظام دچار شبهه شده اند، اظهار کرد: روزی که آقای حسینی به عنوان شهردار انتخاب شد، ادعا کرد که نیشابور را به جایگاه واقعی خود خواهد رساند ولی تا به حال لااقل در مورد بودجه اقدام موثری انجام نشده و آثار معینی نداشته است. وی خطاب به شهردار ادامه داد: شما گفته بودید شهرداری به سمت تخصصی شدن پیش خواهد رفت ولی افرادی که به عنوان نیروی متخصص آورده اید نه تنها هیچ مزیتی نسبت به نیروهای موجود در شهرداری نداشته اند بلکه فاقد تجربه و تخصص لازم هستند.

صادقی دیگر پرسش های خود را به این شرح ارائه داد: شما گفته بودید شهر را تبدیل به کارگاه سازندگی می کنم. ولی طبق گزارش مکتوب شهرداری تا شهریور ۹۴ شهرداری ۶۳ میلیارد ریال کسری بودجه و ۱۷ میلیارد ریال چک برگشتی داشته است. از مجموع بودجه عمرانی حدود ۸۰۰ میلیارد ریالی تا پایان شهریور ماه ۲۸ و نیم درصد جذب شده است و ۷۵ درصد قراردادهای شهرداری با پیمانکاران ضعیف و سنتی بسته شده است و سقف قراردادها زیر یک میلیارد ریال است و چون تعداد این پیمانکاران زیاد است نظارت جدی صورت نمی گیرد. بهتر بود قراردادهای متعدد صد میلیونی کوچک را جمع کرده و به فکر چند پروژه اساسی برای شهر می بودیم.

این عضو شورا افزود: شما قول ساماندهی ورودی های شهر را دادید که از مرحله حساسیت گذشته و باعث حقارت است، ولی عملا کاری انجام نشده است.

صادقی ادامه داد: شما وعده چابک سازی شهرداری را داده بودید. اما پس از انتخاب مدیر عاملان سازمان ها به آنها اختیار لازم را ندادید و تا حسابدار و پیش خدمت را خودتان انتخاب می کنید! شما اضافه کار ۱۷۰۰ نفر پرسنل را تک به تک خودتان تعیین می کنید، بهتر است این وظیفه را به مدیران بسپارید و روحیه تعاون را گسترش دهید. دیگر مسئله صدور ابلاغیه های موازی است، ابلاغیه های اخیر فضای سبز و شهرسازی و عمران موازی بوده است.

وی در پایان گفت: خواهش می کنم به پرسنل اجازه اظهار نظر بدهید و با سهیم کردن پرسنل در تصمیم گیری ها این فضای مسموم را تلطیف کنید.

توضیحات کلی شهردار و عدم اقناع اعضا:

از معاون دوست داشتنی تا مدیرانی که خودشان مقصرند

شهردار در پاسخ به این گفته ها ضمن بیان این که من شهرداری را با کلی بدهی، ساختار نامناسب و یک سوم مازاد نیرو دریافت کردم، در اعلام راه کار خود تصریح کرد: ما مجبور به خودزنی شدیم .یعنی ماه اول تمام اضافه کاری های پرسنل را قطع کردم بعد که معترض شدند ماه دوم با کسر مقداری از آن، اضافه کارها پرداخت شد و این روند را در یک بازه شش ماهه ادامه خواهم داد تا اضافه کارها تعدیل شود.

عباس حسینی در جهت تعدیل نیرو در شهرداری قول خروج بیش ۵۰۰ نفر از نیروها با برشمردن برنامه هایی چون تشویق به بازخرید برخی ها، برون سپاری خدمات شهری، در نظر گرفتن یک پیمانکار برای پروژه های مرتبط  و عدم استخدام نیروی جدید  را ارائه کرد.

وی در مورد نیروهایی که بر خلاف مصوبه شورای شهر در بدنه شهرداری به کار گرفته است بیان کرد: من هر شهری می رفتم با خود یک تیم می بردم در اینجا که فقط ۳ نفر را آورده ام! حسینی در مورد بودجه نیز ضمن بیان این که وضعیت رکودی امسال در صد سال اخیر بی سابقه بوده است، بودجه مناسب مصوب را ۶۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و بدون ارائه مستندات، افزود: ما در بحث نوسازی و صنفی از بودجه جلوتر هستیم، انحراف از بودجه ما ده بیست درصد است و کارهای امانی و تهاتری زیادی انجام شده است که اعلام نشده است.

شهردار با این قول که اول دی ماه اصلاح بودجه به شورا خواهد رسید اضافه کرد: در شش ماهه اول سال یک دهم عوارض نوسازی شهروندان که ۷۰ درصد بودجه ماست وصول نشده است. در حالی که شهرداری مشهد ۵۰ درصد جرایم نوسازی خود را بخشیده است تا از این وضعیت در بیاید.

حسینی اضافه کرد: در بیست و هشتم ماه گذشته یک ریال در حساب شهرداری نبود تا حقوق پرسنل را بدهیم. ولی از آنجایی که خدا یار ماست از اداره دارایی مبالغی ارزش افزوده دریافت کردیم تا توانستیم حقوق ها را بدهیم! وی افزود: من از شورا می خواهم تعرفه ها را افزایش دهد تا شرمنده مردم نباشیم.

وی در مورد انتصاب غیر قانونی معاون خدمات شهری خود، که بر اساس اطلاعات منتشر شده از بستگان او می باشد، گفت: «رامین زمانی» نیروی دلسوزی است و من حیف م می آید او را عوض کنم! و خیلی دوست ش دارم! از شما می خواهم در این مورد اجازه بدهید او را نگه دارم.

حسینی در خصوص لزوم تفویض اختیار به مدیران بیان کرد: من به معاونان و مدیران اختیار تام داده ام. حال اگر خودشان از این اختیار استفاده نمی کنند مقصر خودشان هستند.

وی در خصوص موازی کاری ها گفت: آقای یخدانی به اندازه صد نفر کار می کند و بتویی هم ظرفیت های زیادی دارد وچون وقت من کم است مسئولیت پیگیری ها را به آنها سپرده ام، این ها آچار فرانسه شهرداری هستند.

این سخنان که گاه با تعجب و گاه با خنده اعضا مواجه می شد واکنش صادقی به عنوان سوال کننده را به همراه داشت که گفت: من همه صحبت هایم مستند بود و بخشی از آمار اعلام شده آقای شهردار را مغایر با ترازنامه می دانم.

شریعتمداری: کدام نیروی تحصیلکرده؟ و کدام ساده زیستی؟

در ادامه شریعتمداری به عنوان پرسش کننده بعدی سخنان خود را این گونه بیان کرد: انتصاب مدیران خارج از شهرداری فضای شغلی ناامن و دلسرد کننده ای به وجود آورده است. مراقب باشید با این نیروهایی که اتوبوسی آمدند پس از پایان دوره جناب عالی بحران سنگین مدیریتی در شهرداری شکل نگیرد. شهرداری که به خود اجازه می دهد حقوق بیست میلیون تومانی درخواست کند را چطور می توان ساده زیست پنداشت؟! شما در ابتدای ورود خود تأکید داشتید که از نیروهای تحصیلکرده و دارای مدرک دکترا استفاده خواهید کرد ولی تا به حال ما چنین نیرویی ندیدیم. از شما می خواهم مهندس ناظر خود را که از بستگان تان است را از شهرداری خارج کنید تا ذهنیت منفی مردم پاک شود.

شریعتمداری ادامه داد: شما به وزارت نامه زده اید که اجازه دهند ۲۳ نفر نیرو بدون آزمون در شهرداری نیشابور استخدام کنید! با این کار فرصت های شغلی برابر را از جوانان شهر و کشور می گیرید و هر استخدامی باید بر اساس ضوابط خود باشد ضمن این که طبق مصوبه شورا اجازه استفاده از نیرو به هر عنوانی ندارید.

شهردار در پاسخ به اشکالات مالی از بدهی های شخصی اش می گوید 

شهردار در فرصت خود برای پاسخ به این صحبت ها، با بیان این که در دوره های پیشین شهرداری اول فرد را استخدام کرده اند بعد برای ش شغل تعیین کرده اند، تصریح کرد: به بسیاری از نقاط شهرداری مراجعه کردم و دیدم کارپردازی پشت میز نشسته است و یک نیروی دیگر در کنارش که اعلام می کرد من معاون این آقا هستم و باز یکی دیگر آمد که گفت من ناظر این معاون هستم! در حالی که این گفته ها خنده اعضای شورا را در پی داشت، حسینی که این مطالب را به عنوان مقدمه چینی برای اصرار بر حضور نیروهایی که با خود آورده است بیان می کرد، افزود: حالا با این همه نیروی مازاد اگر کسی کارش خوب باشد چرا نباید بماند؟ من اگر نامه به وزارت نوشته ام که نیرو بیاورم چون مطمئن هستم نیروهایی که خودم استخدام کنم همه «درجه یک» خواهند بود.

شهردار که البته در صحبتهایش مرتبا بر خدا و ائمه و به گفته خود، جدش، قسم می خورد در مورد مغایرت درخواست حقوق خود با ادعای ساده زیستی اش، صحبت هایی متفاوت را عنوان کرد و گفت: همه می دانند که من دو تا خانواده دارم، یکی از خانم های من در خیابان امامت مشهد است که سالی ۴۰ میلیون تومان بابت بدهی آن خانه می دهم. خانه دیگر من هم در نیشابور رهن است. من ماهی ۵ میلیون تومان قسط دارم و این بیست میلیون تومان ممکن است برای برخی ها خیلی زیاد باشد، ولی با این بدهی های من زیاد نیست! آقای صالح آبادی هم روزی که می خواستم شهردار نیشابور شوم قول ۱۵ میلیون حقوق دادند.

حسینی ادامه داد: برداشت حقوق بیست میلیون تومان من از شهرداری به صورت علی الحساب غیر قانونی نیست، الان هم که شورا حقوق ۸ میلیون تومانی مصوب کرده است من منتظرم حق عمران و حق ماموریت و بقیه حقوق من هم حساب شود شاید اصلا بدهکار نشدم.

اعضای شورا که با شنیدن این سخنان بعضا مبهوت و برخی دیگر ظاهرا ناامید به نظر می آمدند، رشته سخن را به سوال کننده اصلی یعنی حسن پارسا سپردند که اتفاقا با خود مدارک و اسناد و نمودارهای زیادی هم آورده بود.

صالح آبادی در مورد قول حقوق ۱۵ میلیون تومانی به شهردار گفت: من گفته بودم این درخواست را با نظر مثبت به شورا خواهم برد، قول ندادم.

پارسا از تخلفات مالی پرده برداشت

پارسا که به طور اتفاقی صندلی اش در کنار شهردار و در صدر جلسه قرار گرفته بود از رئیس شورا درخواست کرد پس از این جایگاه مناسبی برای پاسخ دهنده در شورا در نظر بگیرید که نقش نظارتی شورا بهتر مشخص باشد.

وی مجددا بحث «نیروهای مازاد» را با مثال هایی دیگر از عدم تخصص آنها پیش کشید و از پرداخت به گفته وی «بی حساب و خلاف قانون» ۶۲ میلیون بابت حق مسئولیت به برخی کارکنان سخن گفت.

پارسا ادامه داد: بهتر است مقدار بسیار کم تر این پول را به اساتید دانشگاهی و افراد صاحب فکر بدهید نه این که خرج کسانی کنید که هوای شما را بیشتر داشته باشند!

وی با بیان این که نباید احساسی حرف بزنیم، از بدهی چک های بین بانکی شهرداری در زمان محمد حسن زرندی به مبلغ ۴ میلیارد، حبیب ا… بتویی ۶ میلیارد و عباس حسینی ۹ میلیارد خبر داد که در این هنگام هوشمند که تا این لحظه سکوت کرده بود بیان کرد: این را در نظر بگیرید که این بدهی روی هم انباشته شده است و آقای حسینی در مقایسه با دو شهردار قبلی بدهی کمتری داشته است. که پارسا پاسخ داد: این مبلغ بدهی آقای زرندی در ۳ سال بوده است و بدهی شهردار فعلی در ۴ ماه!

پارسا با نشان دادن نمودارهای تجمعی و میله ای که با دقت تهیه کرده بود و به اعضا نشان می داد، ضمن تقدیر از کاهش هزینه های جاری شهرداری از ۴۰ درصد به ۲۸ درصد از افزایش هزینه های عمرانی در شش ماهه اول به میزان ۳۵ درصد خبر داد.

وی همچنین از ارتقای قرارداد چندین نفر در شهرداری سخن گفت. از جمله ابوالفضلی،  پسر باجناق شهردار در سازمان پارک ها با ۴ سال خدمت که از شرکتی به قراردادی ارتقا یافته در حالی که برخی دیگر با بیست سال سابقه چنین ارتقایی نداشتند و نیز از وعده به گفته وی غیر منطقی شهردار مبنی بر کاشت یک میلیون درخت در نیشابور انتقاد کرد و گفت اگر مسیر نیشابور تا تهران را ۴ بار در رفت و برگشت درخت کاشته شود باز هم این یک میلیون به ثمر نمی رسد.

پارسا در مورد قرارداد ساسان عظیمی، داماد خواهر شهردار، گفت: به صورت مبلغ ۲ میلیون و صد هزار تومان بابت هر پروژه که ۴ پروژه هم به وی سپرده شده است.

این عضو شورا ادامه داد: شما برای رهن خانه دوم خود باید از شورا مجوز می گرفتید. ضمن این که در مورد آقای جدی مشاور اقتصادی خود در پاسخ به غیر مرتبط بودن مدرک تحصیلی ایشان از ابتدا گفته بودید قرار است رایگان مشاوره می دهد ولی بعد ۷ و نیم میلیون تومان از حساب شهرداری برای ایشان چک کشیدید و قرار بود گزارش فعالیت های ایشان به شورا بیاید که تا به حال نیامده است.

پارسا در آخر در مورد حقوق ۸ میلیونی شهردار بابیان این که من از پاسخ ها قانع نشدم گفت: طبق قانون حقوق شهردار پیش از مصوبه شورا باید همان حقوق شهردار سابق باشد در این مورد یعنی ۲ میلیون و هشتصد هزار تومان و ضمنا دلیل عدم استرداد باقی مبالغ را بیان کنید.

با طولانی شدن جلسه با موافقت اعضا مقرر شد باقی اظهارات پارسا به هفته آینده موکول شود و شهردار در جایگاه پاسخگویی حاضر شد.

 درخواست  پایان خوش برای جدی

حسینی در پاسخ به حق مسئولیت های داده شده بیان کرد: شهردار حق دارد به نسبت ۳ در هزار بودجه شهرداری پاداش بدهد که پارسا گفت: شهرداری درجه ۷ این حق را دارد شهرداری درجه ۱۰ مثل نیشابور تنها حق اعطای پاداش به میزان ۷۵ صدم در هزار، یعنی در ماه دو میلیون تومان، را دارد ولی شما ۶۲ میلیون در ماه پاداش می دهید! که شهردار در پاسخ گفت: به هر حال من به عنوان شهردار حق دارم با خود نیرویی بیاورم و یا پاداشی بدهم و ادامه داد: در مورد یک میلیون کاشت درخت حالا ما گفته ایم ۱ میلیون، شاید کمتر از این ها باشد به هر حال هدف افزایش دو برابری فضای سبز نیشابور است!

شهردار در مورد مشاور اقتصادی خود هم گفت: ما ۵ میلیون و چهارصد هزار تومان برای ایشان چک کشیده ایم و گزارش کار وی هم به شورا ارائه خواهد شد. وی در اظهاراتی جالب دیگری افزود: آقای جدی فقط یک ماه دیگر در نیشابور است و بعد به دنبال کارهای انتخاباتی خود می رود. بگذارید پایان خوشی در این شهر داشته باشد به علاوه ایشان هم هزینه های خودش را دارد. انتخابات خرج دارد.

شهردار ساسان عظیمی (داماد خواهر خود) را نیز «پاره تن خود» توصیف کرد و اعلام کرد: قرارداد وی اصلاح شده است و در ماه ۲ میلیون و صد هزار تومان در یافت می کند حال با هر تعداد پروژه ای که انجام دهد.

وی مشخص نکرد که با  کدام استدلال هزینه انتخاباتی یک فرد، آن هم در شهری دیگر، باید از جیب مردم نیشابور پرداخت شود؟

پاسخ به نقد نابه جای شهردار به خیام نامه

لازم به ذکر است شهردار در جلسه از خیام نامه گلایه کرد که چرا نوشته اند ۳۵۰ میلیون تومان به حساب من واریز شده است و این گونه آبروی من رفته است. با توجه به اینکه شهردار پیش از این نیز در نشریات و خبرگزاری های دیگر این مسئله را عنوان کرده بود در پایان جلسه نزد شهردار رفتم و بیان کردم: ای کاش مشاورین شما درست به سمع تان می رساندند که در گزارش خیام نامه طبق آنچه در جلسه شورا گذشته بود آمده است این مبلغ از حساب شهرداری مسدود شده است و هیچ مطلبی تحت عنوان برداشت شخصی شهردار در مورد این مبلغ ذکر نشده است.

شریعتمداری در گفت و گو با خیام نامه: اعتماد به شهردار جایز نیست

پس از گذشت ساعاتی نفس گیر و بُهت آور و اظهاراتی عجیب و مأیوس کننده، شریعتمداری صحبت هایی را با خبرنگار خیام نامه در میان گذاشت و در خواست کرد در گزارش آورده شود.

وی اظهار کرد: متاسفانه شهردار در دفاعیات خود دو مسئله را عنوان کرد که سرمنشاء انحرافات فکری، اداری و اقتصادی در شهرداری خواهد شد. ایشان به صراحت گفت «آیا من به عنوان شهردار اجازه استخدام افراد مورد نظر خود را ندارم؟» این یعنی حضور غیر قانونی عده ای در شهرداری، و در بحث های مالی عنوان کرد «آیا من که دارم بودجه شهرداری را مدیریت می کنم نمی توانم بیست میلیون برداشت کنم؟» حال صحبت من اینجا است شهرداری که برای خود حقوق غیر قانونی متصور است طبیعتا از انجام اقدامات غیر قانونی ابایی نخواهد داشت. ایشان ساسان عظیمی از بستگان خود را به صورت غیر قانونی آورده است، رامین زمانی را خلاف قانون آورده است که اسناد مالی شهرداری را به دست ایشان داده است. فردی غیر بومی و غیر متخصص و غیر قانونی را در سازمان پارک ها آورده است و فردی به نام حسینی را به عنوان مدیر سد معبر آورده است و به طور غیر قانونی حکم مدیریت داده است. با این نگاه آقای شهردار امثال این ها زیاد تر هم خواهند شد. در حالی که مصوبه شورا ورود هرگونه نیرو را به شهرداری ممنوع کرده است.

من یقین دارم کارهایی که ایشان دارد انجام می دهد سرمنشأ بسیاری از مفاسد اقتصادی و اداری خواهد شد که شهر را به سمت پرتگاه می برد. وقتی آقای پارسا اسناد مکتوب شهرداری با امضای خود شهردار را نشان می دهد و ایشان قسم می خورد که این کار را انجام نداده ام و با توضیحات بسیار کلی و احساسی، عوام فریبی می کند به نظر من اعتماد به این فرد برای ما به عنوان اعضای شورا جایز نیست. خواهش من از اعضای شورا این است که با این انحرافات و فساد برخورد قاطع کنند و منشأ آن را حذف کند و از همکارانم می خواهم گول حرف های عوام فریبانه این گونه افراد را نخورند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.