یک هفته برای کودکانی  که «تشنه» اند

8سحر سوقندی

سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با یادآوری شعار «کودکان تشنه‌اند» برای هفته‌ی ملی کودک امسال که مصادف است با دهه اول محرم، گفت: کانون نیشابور پس از سال ها با همکاری دستگاه‌ها و سازمان‌های فرهنگی که در حوزه کودک و نوجوان فعال هستند، برنامه های ویژه ای را برای این هفته و برای یادآوری ارزش  و اهمیت اصلی ترین سرمایه های آینده کشور، یعنی کودکان، تدارک دیده است.

معصومه احسانی پناه، که ازسال ۸۲ مسئولیت کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان نیشابور را به عهده دارد و دبیر اجرایی مرجع حقوق کودک و نوجوان در نیشابور نیز می باشد، در گفت گویی با «خیام نامه» به تشریح برنامه های کانون در هفته کودک پرداخت.

به گفته وی، روزهای این هفته‌ی ملی به ترتیب با عنوان‌های موضوعی «خانواده و مهربانی در زندگی کودک امروز»، «باورهای دینی و مسوولیت اجتماعی در زندگی کودک امروز»، «میراث فرهنگی و دوستی با طبیعت در زندگی کودک امروز»، «امنیت و سلامت در زندگی کودک امروز»، «دانش،آگاهی ،کتاب و فضای مجازی در زندگی کودک امروز»، «گذشت و فداکاری در زندگی کودک امروز» و «شجاعت و سخاوت در زندگی کودک امروز» نام‌گذاری شده‌اند.

وی در باره هفته ملی که از ۱۵ مهر آغاز می شود، و برنامه های کانون می گوید: علاوه بر برنامه هایی که در مدارس در نظر داریم، یک بر نامه میدانی پیش بینی شده  که با همکاری هلال احمر، پلیس راهور، و برخی دیگر از سازمان ها  و مشارکت سازمان مردم نهاد «حامیان طبیعت» در روز شنبه هفدهم مهرماه انجام می شود.  برنامه ای هم تحت عنوان پیاده رو کودک که روز شنبه از ساعت ۹ الی ۱۳، در محل باغ ملی برگزار می شود.

اما امسال  با توجه به همراهی هفته ملی کودک با دهه اول محرم، نوع برنامه ها نیز با سال های قبل تفاوت هایی خواهد داشت. احسانی پناه در این باه به «خیام نامه» می گوید: در جلساتی که با اعضای مرجع و ادارات ومراکز همکاری کننده دراین هفته داشته ایم، تاکید استانداری و اداره کل کانون پرورش فکری استان براین نکته بوده است که برنامه ها باید به تناسب محرم اجرا شود و بنا به شرایط پیش آمده آذین بندی و برگزاری جشن ها در این هفته اجرا نمی شود.

سرپرست کانون پرورش فکری کودک و نوجوان نیشابور در باره شعار امسال هفته ملی کودک و روز جهانی کودک می گوید: «کودکان تشنه اند» با این هدف انتخاب شده که توجه ها را به مهم ترین موضوع زیست محیطی نسل آینده جلب کند. اما در ضمن پیام این موضوع هم تداعی می شود که کودکان تنها تشنه آب نیستند، بلکه اشاره به این موضوع دارد که آنان تشته محبت اند، تشنه بهداشت، تشنه علم و تشنه فضای مناسب برای رشد فرهنگی نیز می باشند.

وی تمرکز مکانی برگزاری برنامه ها را محل باغ ملی عنوان می کند و توضیح می دهد: بر اساس هماهنگی که با هلال احمر انجام شده به هر ارگان شرکت کننده در نمایشگاه هفته کودک، چادری اختصاص داده می شود که در محل باغ ملی نصب شود که برنامه های خود را داخل چادر مربوطه برگزار کند.

احسانی پناه از برگزاری کارگاه های آموزشی در این هفته خبر می دهد و می گوید: بچه ها به صورت گردشی  در کارگاه های مختلف تقسیم می شوند که تقریبا یک ربع ساعت را در هر کارگاه از آموزشهای مربوطه بهرمند می گردنند.

وی با اشاره به دیگر برنامه های هفته کودک می گوید: مرکز فنی حرفه ای آقایان بو نیز مرکز آموزش خواهران برنامه های آموزشی ویژه ای را برای کودکان در محل نمایشگاه (باغ ملی) برگزار خواهند کرد.

وی تاکید می کند: از آنجا که امسال اولین سالی است که مرجع  کنوانسیون حقوق کودک در استان خراسان رضوی  تشکیل و دبیرخانه آن به کانون پرورش فکری کودک و نوجوان واگذارشده است، جدا از هفته ملی کودک جلساتی را با حضور ارگان های مربوط به کودکان پیش رو خواهیم داشت و امیدواریم در برنامه های بعدی و سال های بعد شاهد افزایش تعامل و همکاری ها برای این سرمایه های اصلی و آینده ساز کشور باشیم.

گفتنی است نیشابور دارای سه مرکز کانون پرورش فکری است. مرکز شماره یک در محل باغ ملی است که به دلیل مشکلات عمرانی که از دی ماه ۹۴  به طور موقت به دبیرستان عترت در خیابان امام خمینی (ره) منتقل شده است، مرکز شماره ۲ واقع در بلوار جانبازان، بین جانبازان ۳ و ۵ و سرانجام مرکز شماره ۳ واقع در خیابان ابراهیمی (بوستان نسترن) که هرسه کانون جهت ارائه خدمات فرهنگی به کودکان نیشابور تشکیل‌ شده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.