یاد یغما در بیست و هشتمین سال درگذشت او

IMAGE634652971922802296سید باقر میر علمدار- حیدر یغما شاعر خشتمال نیشابوری  در سال ۱۳۰۲ در قریه صومعه از روستاهای  بخش مرکزی نیشابور دیده به جهان گشود  و دوران کودکی خود را در این روستا سپری کرد. او سواد خواندن و نوشتن نداشت  و در جوانی کارگری را پیشه ی خود کرد. سپس به خشتمالی مشغول شد.

یغما در سن ۳۴ سالگی صفورا معشوق خویش را برگزید و با وی  ازدواج کرد.

مرد خشت مال پس از مدتی تصمیم به سواد آموزی گرفت  و ابتدا قرآن را آموخت. زیرا معتقد بود که فارسی را از کتاب اکابر شروع کرده است و تخته سیاهش تابلو مغازه ها بود. در خواندن قرآن به درجه ای رسید که مجمع قرائت قرآن را تشکیل داد  و شاگردان زیادی را در این راه تربیت کرد.

یغما از سال ۱۳۴۲ و در سن ۴۰ سالگی اولین ابیات ش را سرود، که درون مایه ی اصلی اشعار نخست وی را مضامین مذهبی و حکایات و روایات دینی تشکیل می داد.  او در سال ۱۳۴۷ اولین مجموعه شعر خود را با عنوان (اشک عاشورا) به زیور چاپ آراست  و در سال ۱۳۵۰ موفق گردید با وجود مشکلات فراوان زندگی، رباعیاتش را به چاپ برساند.

در سال ۱۳۵۵ نیز نخستین مجموعه غزلیات ش را با همیاری یکی از دوستان متمکن خویش در تهران به چاپ رساند.

پس از ان ده سال زمان لازم بود تا شاعر خوش قریحه نیشابوری در سال ۱۳۶۵ شاهد انتشار مجموعه «سیری در غزلیات یغما» باشد. مجموعه ای که به همت چند تن از دوستان وی به چاپ رسید.

یغما در طول ۲۴ سال دوران شاعری خویش بیش از ۴۰ هزار بیت شعر در قالب های غزل، قصیده، مثنوی، ترکیب بند، شعر محلی و رباعی سرود که آخرین شعر وی  سه روز قبل از وفاتش سروده شد.

دوم اسفنده ماه ۱۳۶۶ پایان زندگی پرماجرای حیدر بود، که حالا بیش از خشت مالی به شاعری شهره بود.

یغما روز دوم اسفند چشم از جهان فرو بست و اهالی فرهنگ دوست و شاعر پرور نیشابور وی را طی مراسمی با شکوه تشییع نموده و در مکانی میان آرامگاه خیام و عطار به خاک سپردند.

پس از درگذشت وی در سال  ۱۳۷۳ گزیده ی آثار و اشعار حیدر یغما توسط جواد محقق نیشابوری گردآوری و در مجموعه ی (شاعر خشتمال) به چاپ رسید و در سال ۱۳۷۷، «دیوان  حیدر یغما» به  اهتمام  زنده یاد سعید کاویانی، سردبیر نشریه صبح نیشابور، به زیور طبع آراسته شد و در سال ۱۳۸۵ نیز نسخه ی دیگر از کتاب «دیوان حیدر یغما» با تغییراتی توسط فرزندش ابوالفضل یغما  و در سال ۱۳۹۲ دیوان کامل حیدر یغما توسط مهدی نوروز و جواد محقق نیشابوری به دوستداران  فرهنگ و ادب ارائه شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “یاد یغما در بیست و هشتمین سال درگذشت او

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.