یاد آقای سردبیر ؛ به یاد کاویان رسانه نیشابور ( زنده یاد حاج سعید کاویانی )

سیدباقر میرعلمدار

 

زنده یاد حاج سعید کاویانی در طول دوران زندگی درخشانش آیینه تمام نمای مردم بود و خود را وقف ایشان کرد و هیچ گاه به فکر خویش نبود؛ شاهد این مدعا این که یکی از مهم ترین و معتبرترین آثار به جا مانده از وی اشعار و مدایح اوست که هیچگاه به چاپ نرسیده است.

این متفکر ژرف اندیش دارای آثار قلمی فراوانی بود که در زمان حیاتش در مقام سردبیری نشریه «صبح نیشابور» به چاپ رسید ولی هیچ گاه افتادگی و وقار خاص وی به او  فرصت نداد تا مجموعه اشعار خویش را به چاپ برساند.

حاج سعید در رشته های مختلف اعم از: مداحی، شعر، نویسندگی، موسیقی، طنز، خوشنویسی، طراحی، تأتر، مجری گری و … صاحب نظر بود لیکن ماندگارترین آثارش اشعار به جا مانده از اوست.

عشق او به خاندان عصمت و طهارت(ع) و خادمی حضرت مهدی(عج) زلالی خاصی را در آثار او به جا گذاشته که قطعا مانا خواهد شد و به نسل های بعد منتقل خواهد گردید.

مرحوم «تقی سعید کاویانی» معروف به سعید کاویانی متولد اول فروردین ۱۳۳۴ خورشیدی در شهرستان نیشابور است. حاج سعید کاویانی با اتفاق جمعی از جوانان مذهبی نیشابور بنیانگذار هیات جوانان انصار المهدی نیشابور بود که هم اکنون مهدیه نیشابور از بزرگ ترین مراکز مذهبی و فرهنگی نیشابور یادگارآن است.

وی که از جوانان مبارز دوران انقلاب شکوهمند اسلامی بود، پس از پیروزی، نخستین مکبر نماز جمعه نیشابور بود و پس از آن به عنوان یکی از نیروهای فرهنگی نیشابور مشغول به کار گردید و مدتی را  در دوران دفاع مقدس در جبهه های حق علیه باطل به عنوان نیروی تبلیغاتی خدمت کرد.

حاج سعید مسوولیت خانه فرهنگ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور را هم در دهه ۶۰ عهده دار بود و توانست در حوزه فرهنگ و هنر این شهرستان با جمع آوری نخبگان و صاحب نظران پایه های بنیادین  را به وجود آورد که هنوز ثمرات آن قابل مشاهده است.

وی سپس در سال ۱۳۶۸  با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور و جمعی از دوستان ش نشریه «صبح نیشابور» را در نیشابور پایه گذاری کرد و در مدت ۲۰ سال فعالیت شبانه روزی در مقام سردبیر این نشریه، توانست خدمات شایان توجهی را در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی اقتصادی و… به نیشابور انجام دهد.

وی همچنین در اقدامی منحصر به فرد نسبت به جمع آوری آثار مرحوم «حیدر یغما» شاعر خشت مال نیشابوری اهتمام ورزید و نخستین دیوان اشعار یغما به کوشش وی به زیور چاپ آراسته شد.

سعید کاویانی متفکری ژرف اندیش بود که در بسیاری از حوز های فرهنگی و هنری اعم از شعر، نویسندگی، موسیقی،  طنز، خوشنویشی ، طراحی، تاتر و… صاحب نظر بود و در طول زندگی پر خیر و برکت خویش کارهای عظیم و تاثیرگذاری را در  این حوزه های مختلف انجام داد.

شادروان کاویانی، که اغلب مردم او را به عنوان سردبیر «صبح نیشابور» می شناسند، بازنشسته دادگستری نیشابور بود.

این روزنامه نگار پرتلاش و تاثیرگذار سرانجام در سالروز رحلت پیامبر اعظم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) درروز چهارشنبه ۱۳ بهمن سال ۱۳۸۹ در اثر بیماری ریوی به لقاء ا… پیوست.

یادش به نکویی باد که نقش استادی بزرگ را در زندگی بسیاری از جوانان شهرمان ایفا کرد و جریان ساز تحولات فکری عمیقی گردید  برای بسیاری از ما گردید.

امید که بتوانیم تداوم بخش راه و منش و اخلاق مردم مدارانه او باشیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.