یاداشتی برای برگزاری مناسب جایزه داستان کوتاه سیمرغ در نیشابور ، سطح بالای آثار جوانان نیشابوری داوری را دشوار کرد

 

7780_1010275735701841_1128080034732122456_nپاداشی به اندازه ی تجربه ی سفر و آشنایی نزدیک با فرهنگ و سنت شهرهای مختلف و بحث و گفت و گوی رودرو با جامعه ی ادبی آن شهر لذت بخش نیست. به خصوص اگر آن شهر به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و فرهنگ ایران شناخته شده‌ باشد. نیشابور در دامنه کوه بینالود آرامشگاه عطار نیشابوری و خیام، با سابقه ای درخشان در شعر کلاسیک، با تلاشِ «انجمن داستان سیمرغ» به خصوص دبیر محترم انجمن، جناب آقای مصطفی بیان در زمینه داستان کوتاه استعدادیابی و محک زده شد.

برگزاری «اولین جایزه داستان کوتاه سیمرغ»؛ از هماهنگی های اولیه برای ارسال داستان ها جهت بررسی داوران و پیگیری نتایج تا مراحل اجرایی -که شامل دعوت برای حضور داوران و اسکان و پذیرایی از آنها و اهدای جوایز برگزیدگان در مراسم اختتامیه بود- به عالی ترین شکل برگزار شد.

جا دارد از جناب آقای عباس کرخی، رییس محترم اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیشابور که با این جایزه ادبی مستقل، همکاری کردند و نیز اسپانسرهای برگزاری جایزه ادبی، آقایان دکتر نصیرالدین اسعدی، دکتر علیرضا بیان و دکتر شهرام وجوهی که گام بلندی در زمینه ی شناسایی و تشویق استعدادهای جوان این شهر فرهنگی در زمینه ی داستان کوتاه برداشتند، قدردانی کنم.

شاید فقط دوستانی که در بخش اجرایی جایزه ادبی خصوصی و نیمه خصوصی داستان فعالیت کرده اند، به خوبی درک کنند که برگزاری و اجرای یک جایزه ادبی مستقل از دریافت و دسته بندی آثار تا داوری حرفه ای و مرحله به مرحله و در نهایت برگزاری اختتامیه و تقدیر از آثار برتر چقدر سخت، طاقت فرسا و زمان بر است. ولی چه می توان گفت جز این که تنها کسانی که عاشق ادبیات هستند و متعهد به پیشبرد آن، این سختی و رنج را با جان و دل تحمل می کنند، از زمان و انرژی زندگی شخصی و حرفه ای خودشان مایه می گذارند و بدون کم ترین چشم داشت مالی و معنوی برای احیا و زنده نگه داشتن ادبیات داستانی، شناخت و تشویق نویسندگان جوان و مهجور، به خصوص آنهایی که دورند از پایتخت و امکانات و تصوری از توانایی ها و استعداد خود در زمینه ی داستان ندارند، می کوشند.

«اولین جایزه داستان کوتاه سیمرغ» با هدف کشف و سنجش این استعدادها در شهرستان نیشابور توسط دوستان متعهد و پیگیر برگزار شد. داستان های رسیده به دبیرخانه ی جشنواره در سطحی بسیار بالا از نظر تکنیکی و محتوایی بودند که با وجود دشوار شدن مراحل داوری برای داوران محترم، امید و افق های روشنی در ادبیات داستانی را در دل آنها روشن کرد. در مراحل نهائی داوری آثار بسیار نزدیک به هم و چالش برانگیز بود.

در پایان از مهمان نوازی دبیر اجرایی جایزه ادبی، جناب آقای بیان، تیم همراه شان و استاد گرانقدر، آقای حجت حسن ناظر، که زمان ارزشمندشان را در اختیار ما گذاشتند و با توضیحات خود در آرامگاه خیام، عطار، کمال الملک و یغما ما را مفتخر کردند در به اشتراک گذاشتن دانسته های شان، تشکر می کنم. امیدوارم توانسته باشیم به دور از غرض ورزی و سلایق شخصی، داستان های برگزیده را انتخاب کنیم.

*داور اولین جایزه داستان کوتاه سیمرغ

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.