و ناگهان طغیان «رود»

و ناگهان طغیان «رود»

تلاش برای رفع آلودگی آب و خاک منطقه ادامه دارد

الهام صادقی/ مسیر رودخانه ای باغرود و روستای «رود» که یک ماه پیش از این به همت اداره امور منابع آب و با همکاری شورای تامین شهرستان از موانع ناشی از دخالت انسانی پاکسازی و رفع مخاطره شده بود، در پی بارندگی شدید شنبه شب گذشته دچار طغیان شدید شد و علی رغم برخی خسارات مالی، خوشبختانه تلفات جانی نداشت و معدود افراد گرفتار در سیلاب با کمک به موقع نهادهای امدادی از خطر نجات یافتند.

عصر شنبه گذشته روستای رود از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور بر اثر بارش شدید باران شاهد جاری شدن سیل و آب گرفتگی و وارد شدن خساراتی به این روستا خصوصا در ارتفاعات آن بود.

محمود گیاهی رییس اداره عمران فرمانداری در این رابطه به خیام نامه گفت: پلیس شهرستان ضمن هماهنگی با ستاد حوادث غیرمترقبه، هلالاحمر و ستاد بحران شهرستان به محل اعزام و تمهیدات انتظامی با نظارت فرمانده انتظامی نیشابور در محل اتخاذ شد.

عضو ستاد حوادث غیرمترقبه فرمانداری در رابطه با میزان بارندگی در این منطقه گفت: میزان بارش ۷/۳ میلی متر بوده که منجر به جاری شدن سیل در روستای رود شده است و از سال زراعی تا الان میزان بارندگی ۲۱۳میلی متر بوده است که نسبت به سال قبل با ۱۹۱میلی متر ۱۲ درصد افزایش بارندگی داشته ایم.

وی میزان تلفات وارد شده در اثر این سیل را ۲۰۰راس گوسفند و خساراتی به باغ ها و درختان دانست و افزود: گل و لای زیادی وارد باغ ها شده است که امکان ورود انسان و ماشین در آنها نیست به همین دلیل فعلا نمی توان میزان واقعی خسارات را تخمین زد.

وی یکی از اقدامات قابل توجه هلال احمر را امداد رسانی به ۸نفر از اعضای یک خانواده که در یک ویلا گرفتار شده بودند عنوان کرد.

گیاهی از جمله نگرانی های ستاد حوادث غیر مترقبه فرمانداری را پیدا کردن لاشه ی گوسفندان از بین رفته در سیل بیان داشت و افزود: لاشه ی گوسفندان در گل و لای مانده است و تا این لحظه بسیاری از آنها هنوز پیدا نشده اند و تلاش برای بیرون کشیدن و معدوم ساختن آنها و ضد عفونی کردن منطقه ادامه دارد.

همچنین نگرانی دیگر در رابطه با منابع آبی روستاست که به آب رودخانه متصل است و آلودگی آب متصور است.

وی یکی ازعللی که وقوع سیل را تقویت کرده بود مسائل انسانی دانست و تصریح کرد: قطع کردن درختان و ساخت و ساز در حریم رودخانه ها و همچنین چرای حیوانات باعث سست شدن دامنه ها و همچنین سفت شدن خاک و عدم نفوذ آب شده که در نهایت منجر به جاری شدن سیل شده است.

رییس اداره عمران فرمانداری با اشاره به تخریب های اخیر ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رود افزود: چه بسا اگر این تخریب ها صورت نمی گرفت تلفات انسانی و خسارات جبران ناپذیری را در پی می داشت.

1 (1)1 (2)

قابل ذکر است که پیش از این گزارشی تحت عنوان» پایان تجاوز در حریم رود» در شماره ی ۲۴۲ نشریه خیام نامه در رابطه با ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رود به چاپ رسیده بود که در آن علی پور مدیر امور منابع آب شهرستان در آن نسبت به جاری شدن سیل هشدار داده و گفته بود: اغلب رودخانه های شهرستان، حوزه آبریز حساسی دارند و مطابق قانون هرگونه ساخت و ساز در بستر و حریم رودخانه ها جرم بوده و مجازات قانونی را در پی دارد. ضمن اینکه وضعیت برخی دره های شمال شهرستان و مسیر رودخانه های جاری در آنها، مانند رود، بوژان ، حصار، طاغان و بار به گونه ای است که در صورت وقوع سیلاب در آنها به سرعت و کمتر از ساعتی می توان به حد فاجعه برسد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.