وقتی که مرگ، مژده زندگی می دهد…

وصیت مرحوم محمدعلی قریشی برای اختصاص بخشی از دارایی اش به بخش «درمان» نیشابور

رضا میرابی- نیشابور هفته ی که گذشته شاهد سوگ درگذشت شهروندی نیک نام بود.

سید محمدعلی قریشی که در ذهن مردم نیشابور نامش به عنوان بنیانگذار مجتمع تجاری قریشی و سازنده اولین کافه قنادی نوین نیشابور(کافه قنادی ماه) نقش بسته است، هفته گذشته دارفانی را وداع گفت. با این جود، نیک اندیشی این فرد با پایان زندگی دنیوی ش به پایان نرسید. هنوز مراسم سومین روز درگذشت قریشی به پایان نرسیده بود، که رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور از کمک ۳۰۰ میلیونی آن شادروان به مجموعه بهداشت و درمان و بخش جراحی قلب بیمارستان ۲۲ بهمن نیشابور خبرداد.

دکتر محسن عظیمی نژاد در این مراسم که چهارشنبه، دهم آبان، در محل مهدیه نیشابور با حضور جمع کثیری از همشهریان برگزار شد، گفت: از فقدان این مرد بزرگ، سید محمد علی قریشی اندوهگین و متاثر شدیم. این فرد از نیکوکاران نام آشنای نیشابور بود که ساختن مدرسه و مسجد و… از نیک اندیشی های به جامانده از اوست.

وی بیان کرد: در دو روز گذشته خانواده مرحوم خبر بسیار خوبی به من دادند؛ آقای قرشی در ادامه کارهای نیک خود، وصیت کرده ۳۰۰ میلیون تومان از دارایی اش را برای بخش جراحی و درمان بیماری های قلب بیمارستان ۲۲ بهمن اعطا کنند.

راه اندازی آنژیوگرافی با کمک شهروندان نیکوکار

او در ادامه  اظهار کرد: ۵۰۰ هزار نفر جمعیت نیشابور تا اردیبهشت سال جاری بخش آنژیوگرافی قلب نداشتند. ساختمان آنژیوگرافی نیشابور با کمک ۱ و نیم میلیارد تومانی خانواده نیکوکار شفیعی و تخصیص ۴ میلیاردی بخش دولتی، در اردیبهشت ماه سال جاری به بهره برداری رسید و از این تاریخ شهروندان نیشابوری برای تشخیص بیماری های قلب و عروق مربوط به آن، به مشکلی برنمی خورند. اما با این وجود نیز، این مجموعه از نظر ما زمانی کامل می شود که کنار بخش تشخیص، بخش های درمان و جراحی نیز اضافه شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ساختمان جراحی قلب باز نیشابور باز هم با همت خانواده شفیعی ساخته می شود اما برای تجهیز آن ۲ میلیارد تومان اعتبار لازم است. در گفت و گویی که در این خصوص با وزارت بهداشت انجام دادیم، توانستیم به این توافق برسیم که نیمی از این هزینه ۲ میلیاردی به وسیله دولت و نیم دیگر با همت مردم نیکوکارنیشابور تامین شود. من به خودم تعهد دادم که بخش جراحی قلب باز و مجموعه خدمات درمان قلب نیشابور تا پایان سال ۹۶ راه اندازی شود و امیدوارم این آرزو را عملی کنم.

رئیس علوم پزشکی نیشابور هم چنین اذعان کرد: وضع بهداشت و درمان نیشابور بحرانی است. ابتدای سال ۹۳ و در زمان ورود من به سیستم بهداشت و درمان نیشابور، تعداد تخت های بیمارستانی نیشابور در مجموع ۳۲۹ تخت بیمارستانی بود. یعنی به ازای هر ۱۰ هزار نفر، ۶ تخت بیمارستانی وجود داشت. در همین زمان میانگین کشوری تعداد تخت های بیمارستانی به ازای هر ۱۰ هزارنفر، ۱۷ تخت بود(!) که این یعنی ۱۱ تخت بیشتر از وضعیت وقت نیشابور.

عظیمی نژاد تصریح کرد: در سه سال و نیم گذشته ۲۰۰ تخت بیمارستانی( معادل ۶۰ درصد تخت های ایجادشده پیش از این تاریخ) به مجموعه بهداشت و درمان نیشابور اضافه شد و با این وجود تعداد تخت های بیمارستانی نیشابور به ازای هر ۱۰ هزار نفر به ۹ نفر رسید.

به گفته عظیمی نژاد: بیمارستان سوم نیشابور از زمستان ۹۴ عملیات ساختمانی شروع شده و با سرعتی قابل قبول در حال پیشرفت است و پیش بینی می شود در سال ۹۸ عملیات ساختمانی آن به پایان برسد اما با ساخت این بیمارستان نیز، به استانداردهای لازم نخواهیم رسید. با این وجود در زمینه تخت های بیمارستانی بسیار عقب افتادگی داریم. برای رسیدن به میانگین فعلی کشوری راه زیادی است.

وی در ادامه مراسم سوگواری این ادامه داد: در سه سال گذشته ۶۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی در بخش بهداشت و درمان هزینه شده که رقم بسیار بالایی است اما باز هم شایستگی نیشابور بیش از این میزان است. لازمه جذب اعتبارات بیشتر از بخش دولتی، همت مسئولین، خیرین و مردم نیک اندیش نیشابور است.

عظیمی نژاد در پایان گفت: خانواده قریشی ذکر کرده اند که از آوردن تابلوهای عرض تسلیت و تاج گل در مراسم ترحیم و خاکسپاری مرحوم خودداری شود. وی با قدردانی از این اقدام خانواده مرحوم قبریسی، افزود: این سنت نیک باید در بین مردم نهادینه شود. در سال بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر از همشهریان دارفانی را وداع می گویند. اگر در هریک از مراسم ترحیم این افراد، یک میلیون تومان از هزینه های اضافه کاسته شود و به بخش درمانی داده شود، هر سال بیش از ۲ میلیارد تومان اعتبار بدست می آید که می توان از آن در توسعه بهداشت و درمان نیشابور و خدمت به مردم بهره برد.

گفتنی است زنده یاد محمدعلی قرشی، متولد ۱۳۱۱ در نیشابور و یکی از بازاریان قدیمی و خوش نام شهر بود که در روز یکشنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۶ در منزل خویش در سن ۸۵ سالگی دیده از جهان فرو بست.

 

 

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.