وقتی شیندلر مدیر کل معاون فیروزه خراسان بود ( کلبه کتاب )

مهدی کاکولی

درود! به نشریه خیام نامه و کلبه کتاب خوش آمدید! هر وقت خبری از مولفین نیشابور باشد قبل از هر چیز به سراغ آنها می رویم. این هفته سه تا خبر مربوط به کتابهای نیشابوری داریم پس برویم سراغ آنها…

روزهایی که گذشت

یک کتاب از آقای «جواد لطف آبادی» به دستمان رسیده با عنوان «روزهایی که گذشت». آقای لطف آبادی متولد ۱۳۳۴ در نیشابور هستند و در این کتاب، خاطرات زندگی خود را نوشته اند. چند سطرش را می خوانیم:

«زنگ سوم معلم حساب آقای سجادیان وارد کلاس شد. مبصر گفت برپا در حالی که تعداد زیادی ورقه در دستش بود وارد کلاس شد. آنها را روی میزش گذاشت و گفت سر جای خود بنشینید. بعد از کمی صحبت کردن درباره تعطیلات عید گفت برای این که در این مدت درس و مدرسه را فراموش نکنید و حوصله تان سر نرود چندتایی مسئله حساب برای شما آماده کرده ام که بیکار نباشید در این مدت که به مدرسه نمی آیید تمرین هایی را که می دهم حتما حل کنید هرکس که تمام آنها را حل کند به او جایزه می دهم. مبصر کلاس را صدا زد و گفت بیا این ورقه ها را بین دانش آموزان تقسیم کن. مبصر ورقه ها را به دانش آموزان داد. نگاهی به آنها انداختم چهار ورقه بهم ضمیمه شده بود پنجاه تا مسئله حساب بود.»

*این کتاب را انتشارات سیمرغ خراسان در ۳۲۸ صفحه با قیمت ۲۰هزارتومان منتشر کرده است.

آن خاکستری مرموز

خانم «سیما رحمتی» اگرچه متولد نیشابور نیست اما چون سالهایی ساکن اینجا بوده و الان هم در جلسات داستان نویسی نیشابوریان حضور فعال دارد یک جورهایی همشهری خودمان به حساب می آید! از ایشان پیش تر سه رمان منتشر شده بود اما به تازگی مجموعه هفت داستان کوتاه خود را در کتابی با عنوان «آن خاکستری مرموز» به چاپ سپرده اند. بخشی از یک داستان را می خوانیم:

«ساعت نه و نیم بود. توی سالن انتظار فرودگاه نشسته بود. تنش داغ بود، انگاری تب داشت. دوباره فکر و خیال؛ اگر او همانی که گفته بود نباشد چه؟ اگر بخواهد سوء استفاده کند چه؟ نکند یک آدم کش حرفه ای باشد؟ نکند با قیافه اش دختران را گول می زند؟ کلافه شده بود. کف دستهایش عرق کرده بودند و آشکارا می لرزیدند. اما دیگر دیر شده بود، جایی برای این فکرها نبود…»

*این کتاب ۸۴صفحه ای را نشر کیان افراز تهران چاپ کرده و قیمتش هم ۱۰هزارتومان است.

خسرو دادگر

سومین کتابی که در این بخش معرفی می کنیم تازه نیست و چاپ دوم است اما چون قبلا معرفی نکرده بودیم نگاهی کوتاه به آن می اندازیم. عنوان این کتاب «خسرو دادگر» است که خانم «فاطمه آخوندی» در آن به بررسی تطبیقی خسرو انوشیروان در شاهنامه و متون تاریخی پرداخته است. مولف در مقدمه گفته: «سعی بر آن بوده است که چهره خسرو انوشیروان را به عنوان یکی از شاهان عادل و دادگر زمان خود، از دیدگاه شاهنامه و مهمترین کتابهای تاریخی از قدیمترین تا جدیدترین آنها مورد تحلیل و بررسی قرار دهم.» خانم آخوندی یادآور شده: «در نوشتار حاضر سعی شده است تا درباره کارکردهای این شاه ساسانی در تلاش برای برقراری نظم و آرامش، ثبات سیاسی، دادگری در رفتار، تصمیم گیری های خردمندانه، اهمیت مشورت با دانایان، حضور در نبردهای دشوار با دشمن، دانش دوستی، اهل عمل بودن و… مورد بررسی قرار بگیرد.»

***انتشارات امید مجد این کتاب را در ۱۳۶ صفحه قطع رقعی با قیمت ۱۲هزارتومان منتشر کرده است.

پرسش های اشتباه!

هفته ی گذشته کتاب کودک و نوجوان نداشتیم. این هفته سری به جناب «لمونی اسنیکت» می زنیم با کتاب تازه ای که نشر هوپا از ایشان به کتابفروشی ها فرستاده با عنوان «همه ی پرسش های اشتباه» که سه جلد دارد. با هم دیگر سطرهای آغازین جلد نخست این کتاب را می خوانیم:

«شهر بود و دختری و سرقتی. من در شهر زندگی می کردم، مامور شده بودم که سرقت را بررسی کنم و فکر نمی کردم دختر ربطی بهش داشته باشد. تقریبا سیزده ساله بودم واشتباه می کردم. راجع به تمامش اشتباه می کردم. باید این سوال را می پرسیدم که «چرا کسی باید بگوید چیزی اش را دزدیده اند، وقتی آن چیز از اول مال او نبوده؟» به جایش سوال اشتباه را پرسیدم، کم و بیش چهار سوال اشتباه.»

کتاب «همه پرسش های اشتباه» حال و هوای پلیسی و ماجرایی دارد و هر سه جلدش را خانم آنیتا یارمحمدی منتشر کرده است.

شیندلر در خراسان

بسیار خوب! می رسیم به آخرین کتاب این هفته که سفرنامه ی شیندلر به خراسان است و انتشارات ابریشمی منتشرش کرده است. در مقدمه کتاب آمده است: «سر آلبرت هوتوم شیندلر زاده ۱۸۴۶ پژوهشگر انگلیسی آلمانی نژادی بوده است که در ۱۲۴۷ برای کار تلگراف به ایران آمد و در ۱۲۶۱ مدیرکل معادن فیروزه خراسان شد. او در زمان فعالیتش در ایران به گوشه و کنار این کشور سفر نمود و اطلاعات گسترده ای از جغرافیا، تاریخ، فرهنگ، زبان و موضوعات مربوط بدین سرزمین را گردآورد. وی در زمان خود مرجع ارزنده ای برای پژوهشگران و مسافران سیاست مدارانی که علاقه ای برای کار در زمینه ایران داشتند بود.» با همدیگر چند سطر از این کتاب را که درباره نیشابور است می خوانیم:

«از نیشابور الی معدن فیروزه سی و دو میل است، و در بین راه دهات بسیار می باشد که لازم نیست آدم این سی و دو میل را یک منزل بکند، در دهات بین راه می توانند منزل نمایند. راه اول از کُرُم بَه رد می شود و هم چنین از سیف آباد و عشق آباد کهنه و یک لنگه و پیرکماج و شی هو، بعد می رسد بخواجه بچه که قبر شخصی در آنجا می باشد که بخواجه بچه مشهور است. از خواجه بچه الی رشیدآباد سه میل است، و سیدآباد و سمان و عسکرآباد و حسن آباد در اطراف راه می باشند. رشیدآباد یکی از دهات حسام السلطنه می باشد و چهل خانه وار دارد. از رشیدآباد الی علی آباد که منزل ما بود پنج میل است. علی آباد پهلوی رودخانه واقع است که بسیار آب دارد. اسامی دهاتی که در اطراف این رودخانه می باشند تا نزدیک دهنه چشمه از این قرار است: محمدآباد پنج خانه وار، خالق سی خانه وار، مَرِخ ترِه پانزده خانه وار، چهار باغ هشت خانه وار، تاغان بیست خانه  وار، دَمِنجان سی خانه وار، دیار صد خانه وار.»

***سفرنامه شیندلر به خراسان، به کوشش فرشاد ابریشمی، ۸۰صفحه رقعی، ۱۵هزار تومان

 

توضیح این که در همین چند سطر چند مورد غلط تایپی در این کتاب دیدم و متاسفانه در کتاب های دیگر انتشارات ابریشمی هم این بی دقتی را زیاد دیده ام. تا دیداری دیگر به شما بدرود گفته و همچون همیشه یادآور می شوم که در کانال تلگرامی @klidar هر روزه می توانید از تازه های دنیای کتاب باخبر شوید. شاد باشید!

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.