وقتی «پرسش» مهم تر از «پاسخ» است

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی نیشابور، جلسه هفتگی «انجمن کتاب سیمرغ» در محل کتابخانه دکتر شریعتی نیشابور با معرفی و بررسی کتاب«پرسیدن مهم تر از پاسخ دادن است» برگزار شد.

دکتر احمد آبادی، پزشک و مسئول انجمن کتاب سیمرغ با بیان این که جلسه هفتگی این انجمن مطابق روال ساعت ۱۶ یکشنبه ۲۳ آذرماه در بخش مرجع کتابخانه نیشابوربرگزار شد، خاطرنشان کرد که کتاب «پرسیدن مهم تر از پاسخ دادن است» اثر دنیل کلاک و ریموند مارتین در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: این کتاب درآمدی بر فلسفه است و شما را به دنیای فلسفه دعوت می‌کند؛کتاب ‌»‌پرسیدن…» در حقیقت کتابِ پرسش‌هاست؛ این اثردربرگیرنده ۱۴ فصل است که می کوشد مفروضات ما را درباره بدیهی ترین پرسش های جهان شناسی به چالش بگیرد و ذهن را به چالش های فلسفی زیبا دعوت می کند.

احمدآبادی یادآور شد :کتاب کم حجم، اما بسیار عمیق با سوالاتی به ظاهر ساده است که جواب دادن به آنها چندان کار راحتی نیست. درحالی که به نظر خودمان پاسخ این پرسش ها بسیار ساده یا حتی بدیهی است. نویسندگان این کتاب کوشیده‌اند به شیوه‌ای‌ سقراطی به عرصه داشته‌ها و دانش‌های ما بپردازند تا در نهایت «نمی‌دانم» سقراط را به یادمان آورند.

در بخش هایی از کتاب آمده است: واژه های راز آمیز همانند پاسخ های رازآمیز گره از راز ما نمی گشایند تنها میان ما و نادانسته های مان مانع زبانی ایجاد می کنند و رازها را بیشتر در هاله ی ابهام فرو می برند (بخش خدا از کتاب پرسیدن…)

انجمن سیمرغ از علاقه مندان به کتابخوانی خواست که این کتاب را با هدف آشنایی با شیوه طرح پرسش های علمی و درک موانع ذهنی و زبانی در فهم مسایل مورد مطالعه قرار دهند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.