وقتی فرزندتان دروغ می گوید

وقتی فرزندتان دروغ می گوید

 

هنگامی که کودکتان براساس معیارهای اخلاقی و رفتاری شماپاسخ نمی دهد.وقتی که برای فرارازتوضیح جزئیات وگاه ترس ازاینکه موردسرزنش واقع شود راستش رابه شمانمی گوید.زمانی که ازترس توبیخ وتنبیه شمابه روش مقابله ای دست می زندوطبق میل وخواسته شمارفتارنمی کند…..والدین احساس می کنندکودکشان به آنهادروغ گفته درصورتیکه این واقعیت ندارد.درواقع رفتارشمااوراواداربه دروغ گویی کرده است.

علل دروغ گویی کودکان

دروغگویى و راستگویى از جمله رفتارهایى هستند که کودک باید در جمع خانه و خانواده بیاموزد. اغلبِ والدین، زمانى که متوجه مى شوند، کودک و یا نوجوان شان دروغ مى گوید، شدیداً متاثر و معترض مى شوند. کودکان خردسال (زیر ۳سال) به دلیل این که هنوز قادر به تشخیص تفاوت واقعیت از خیال نیستند، نمى توانند بین راست و دروغ تفاوت قائل شوند. آنها از شنیدن داستان هاى تخیلى واقعاً لذت مى برند و دوست دارند خودشان نیز با قوه تفکر و تجسم شان ماجراها و قصه هاى جالبى بسازند. در واقع این کودکان هنوز نیازمند گسترش و توسعه دنیاى خیالى خود هستند تا بتوانند قدرت خلاقیت و ابتکارشان را پرورش دهند. اما نکته اى که والدین و مربیان هنگام خواندن و تعریف این گونه داستان ها براى کودک باید مدنظر داشته باشند، آن است که با نهایت آرامش و بدون این که عکس العمل منفى اى از خود نشان دهند، ذهن کودک را به سوى واقعیت ها سوق دهند و به او بیاموزند که این گونه داستان ها حاصل تفکر و اندیشه نویسنده است و با آنچه در اطراف آنان مى گذرد، تفاوت دارد. معمولاً دروغ پردازى هاى خیالى کودکان از سنین ۵ – ۴ سالگى به بعد کاهش مى یابد و کم کم قدرت تشخیص واقعیت از خیال را پیدا مى کنند. اما اگر بعد از ۶- ۵ سالگى نیز ممکن است سعى کنند با رویاسازى هاى ذهنى خود حقیقت را نادیده بگیرند، والدین باید درصدد رفع علت این امر باشند. براى مثال، اگر کودک ۶ ساله اى مدام از دوست خیالى خود صحبت مى کند، پدر و مادر باید سعى کنند فرزندشان را با کودکان دیگر هم بازى کنند تا او نیازى به خیال پردازى هاى واهى نداشته باشد. معمولاًدر کودکان از سنین ۷ – ۶ سالگى به بعددروغ گویی کاهش می یابدوتنها زمانى که دچار اضطراب، تشویش و نگرانى شدید شوند، دروغ مى گویند.

شرایطى که منجر به دروغگویى کودک مى شود

-گاهى کودکان براى جلب توجه دیگران دروغ مى گویند. اگر کودک احساس کند که از این طریق مى تواند نظر اطرافیانش را به خود جلب کند، ممکن است مرتباً دروغ بگوید. به بیانى دیگر، زمانى که کودک نتواند با استفاده از روش هاى خوشایند و پسندیده، نظر سایرین را به خودش جلب کند، به دروغگویى و ریاکارى متوسل مى شود.

-گاهى کودکان براى این که خودشان را بهتر نشان دهند، دروغ مى گویند. در این گونه شرایط، عاملى که موجب دروغگویى بچه ها مى شود، فقدان اعتماد به نفس در آنان است. در حالى که کودکانى که داراى حس ارزشمند و اعتماد به نفس بالایى هستند، هیچ گاه براى بهتر نشان دادن خودشان، نیازى به دروغ گفتن حس نمى کنند

-گاهى کودکان زمانى که احساس کنند دچار مشکل شده اند، شروع به دروغگویى مى کنند. در چنین مواردى باید از ابتدا به کودک اهمیت راستگویى، صداقت و درستى را یاد داد. از طریق پى بردن به این گونه ارزش هاى خانوادگی-اجتماعى است که کودک حتى اگر در شرایط بحرانى و دشوار نیز قرار گیرد، دروغ نخواهد گفت

-گاهى کودکان از ترس اینکه واقعیت را به والدین شان بگویند، شروع به دروغگویى مى کنند. آنها تصور مى کنند که چون نتوانسته اند خواسته ها و انتظارات پدر و مادرشان را برآورده سازند، لذا براى ناامید نکردن، عصبانى نکردن و ناسزا نشنیدن از آنها، دروغگویى را تنها راه حل موجود مى پندارند.

مواردى که دروغگویى اختلال و یا مشکل حاد محسوب نمى شود

۱-کودکان ۵ – ۴ ساله اغلب خیال بافى و رویا پردازى را دوست دارند و شروع به داستان پردازى مى کنند. این گروه از کودکان معمولاً قادر نیستند بین حقیقت و دنیاى ذهنى شان تفاوت گذارند.

۲-گروهى از کودکانى که تفاوت بین راستگویى و دروغگویى را مى دانند، گاه داستان و ماجراى غیرواقعى را چنان شرح مى دهند که براى شنونده کاملاً قابل قبول و باورکردنى است. این گروه، غالباً اعتماد به نفس پایینى دارند و از این طریق درصدد کسب جایگاهى در بین سایرین هستند.

۳-برخی از نوجوانان با دروغگویى خود درصدد حفظ حریم خصوصى خود هستند و مى خواهند از این طریق استقلال خود را از والدین شان نشان دهند. براى مثال، منکر تسلط پدر و مادرشان بر تصمیم گیرى هاى شان مى شوند

۴- گاهی اوقات نوجوانان ۱۶ – ۱۲ ساله کشف کرده اند که دروغگویى آنها مى تواند موجب محبوبیت آنان بین اطرافیان شان شود . براى مثال، چون نمى خواهند از سوى دوستان و هم کلاسى هاى شان طرد شوند، شروع به دروغگویى و خیال پردازى هاى واهى مى کنند.انشاءالله درشماره بعدبه راهکارهای اصلاحی ودرمانی دروغ گویی کودکان اشاره خواهدشد.شادوپیروزباشید.

علیرضا حدادی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.