وزیر راه به مردم نیشابور اطمینان داد

وزیر راه به مردم نیشابور اطمینان داد:

اصلاح مسیر جاده حرم تا حرم

کمک ۵۰ میلیارد ریالی وزرات راه برای تکمیل پروژه تقاطع میدان باغرود

باید برای توسعه نیشابور از طرح جامع فراتر رویم

استاندار باور نمی کرد نیشابور ۷۰۰ تخت بیمارستانی کم دارد!

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی که برای آغاز عملیات اجرایی فاز جدید آزادراه حرم تا حرم (محور مشهد، نیشابور، سبزوار) به استان خراسان سفر کرده بود، به نیشابور آمد تا به گفته فرماندار، برای اصلاح مسیر این آزاد راه با فاصله استاندارد از نیشابور اطمینان دهد؛ در حالی که در نقشه قبلی نزدیکترین فاصله آزاد راه با نیشابور ۱۷ کیلومتر بود.

آخوندی در این سفر از روند ساخت پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان امام رضا (ع) بازدید کرد و قول مساعدت ۵۰ میلیارد ریالی برای تکمیل پروژه و نیز تأمین قیر مورد نیاز این طرح را داد.

وی درحالی که رشیدیان استاندار خراسان رضوی، اخوان مدیرکل راه و شهرسازی استان و جمعی از مسئولین استانی وی را همراهی می کردند؛ در جلسه شورای اداری شهرستان نیشابور حضور یافت و به بیان جایگاه رفیع نیشابور از نگاه خود پرداخت تا اطمینان دهد شهری با چنین جایگاهی رفیع، نباید از مسیر این شاهراه شرقی – غربی ملی و بین المللی کنار گذاشته شود.

وی اظهار داشت: گمان نمی کنم کسی با ایران آشنایی داشته باشد و از «ایران شهرِ نیشابور» غافل باشد. این شهر از لحاظ اقلیمی، فرهنگی، تاریخی و اقتصادی جایگاه بسیار برجسته ای در ایران داشته و دارد و اگر بخواهیم از چند شهر نمونه در ایران شهر نام ببریم، قطعا نیشابور یکی از این شهرها است که می تواند هویت ملی را نمایندگی کنید.

آخوندی افزود: وظیفه همه ما هست که در جهت بازآفرینی و توسعه نقش فرهنگی، تاریخی و صنعتی این گونه شهرها گام برداریم و برای من به عنوان کسانی که عنوان شهرسازی را درسمتش یدک می کشد، کار برای شهرهای با دیرینه ای همچون نیشابور هم دلنشین و هم مطلوب است.

وی ادامه داد: نیشابور به واسطه میراث فرهنگی اش، جزو شهرهایی است که همچنان قدرت بالندگی دارد و می توانند دل های انسان های فرهیخته را از سراسر جهان متوجه خود کند؛ لذا اگر بتوانیم گامی برای توسعه نیشابور برداریم، هم از جهت منطقه ای و هم ملی کاری صحیح و مؤثر کرده ایم.

این عضو هیئت دولت تصریح کرد: ما باید برای اعتلا و بازآفرینی شهر تاریخی نیشابور از حد جامع تفصیلی فراتر برویم و طرحی را تدوین کنیم که نیشابور بتواند در سطح ملی نقش خود را ایفا کند. از این رو ضرورت دارد برای بازآفرینی حوزه تاریخی و میراثی نیشابور از مشاوران برجسته کشوری و بین المللی استفاده کرده و از خدمات کارشناسان برتر دنیا بهره بگیریم تا این شهر را به جایگاه اصلی خود برگردانیم.

وی تأکید کرد: به عنوان وزارت راه و شهرسازی وظیفه داریم به شهرهایی که مبین هویت ملی ایران هستند، کمک کنیم تا جایگاه تاریخی خود را حفظ کنند و فکر میکنم نیشابور ارزش این کار و هزینه را دارد. لذا در این زمینه به مسئولین دستور ویژه می دهم.

آخوندی گفت: در خصوص آزاد راه حرم تا حرم به فرماندار هم گفتم که من با این ایده موافقم که مسیر منحرف شده آزادراه حرم تا حرم در محور نیشابور باید اصلاح شود و مکان‌یابی دوباره صورت بگیرد. به همین علت نام نیشابور را در طرح جدید آورده ایم؛ چرا که قاعدتا آزادراه ها باید بتوانند به شهرهای مهم و سکونتگاه های مسیرشان خدمت‌رسانی کند.

آخوندی در خصوص پیشنهاد فرماندار برای راه اندازی ۵ دستگاه ریل باس مسیر نیشابور- مشهد قول پیگیری داد و افزود: پیشنهاد خوبی است و می تواند انجام شود، لذا باید بررسی شود. بیشتر شهرهای استان بستر توسعه ریلی را دارند و استاندار نیز می تواند در تقویت این پروسه نقش مهمی ایفا کرده و پیگیر باشد.

وی پیرامون بازدید خود از پروژه تقاطع میدان امام رضا (ع) اظهار داشت: خوشبختانه پروژه کمربندی و تقاطع غیر هم سطح پیشرفت خوبی داشته است. وزارت راه و شهرسازی نیز برای انجام هر چه بهتر این طرح کمک خواهد کرد و مساعدت هایی از لحاظ مادی و تأمین قیر به شهرداری نیشابور خواهیم داشت.

در زمینه راه های روستایی استان خراسان، در سال گذشته خوب کار شده و برای سال جاری اقدامات بهتری صورت خواهد گرفت. ما موظفیم علیرغم شرایط سخت مالی دولت، حداکثر بهره را از امکانات ببریم.

آخوندی ادامه داد: در بحث بیمارستان‌ها نیز هماهنگی صورت گرفته و جلسه‌ای را با دکتر هاشمی وزیر بهداشت خواهیم داشت که بیمارستان نیشابور نیز جزو بیمارستان هایی باشد که قرار است دولت در سه سال آینده توسعه دهد.

وی در پایان ابراز امیدواری نمود در فرصت بیشتری نیشابور بازدید کرده و مشکلات را بررسی نماید.

فرماندار نیشابور نیز در این جلسه با اشاره به پیشینه فرهنگی و تاریخ پر فراز و نشیب نیشابور اظهار داشت: این شهرستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های فراوان می تواند بخش زیادی از بار میزبانی گردشگران و زائران را به دوش بکشد، از این رو درخواست اختصاص ۵ دستگاه ریل باس برای این مسیر نیشابور مشهد را داریم.

غلامحسین مظفری افزود: نیشابور راه های خوبی به عنوان مسیر گردشگری دارد که مسیر زشک به خرو و طرقبه به درود مسیرهای خوبی در تکمیل راه ارتباطی منطقه است که انتظار مساعدت داریم و استاندار هم خبر خوبی دادند که در این زمینه کمک خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت نامطلوب راه های شهرستان گفت: به لحاظ گستردگی شهرستان و تعداد بالای روستاهای پرجمعیت، علی رغم ارتقای صورت گرفته در بخش راه ها، هنوز با متوسط استان ۵ درصد فاصله داریم که این امر توجه ویژه وزارت را می طلبد.

مظفری با قدردانی از اصلاح صورت گرفته در مسیر آزادراه حرم تا حرم و کاهش مسافت نسبت به طرح و نقشه قبلی و ایجاد ورودی برای نیشابور، تصریح کرد: پس از ۱۲جلسه پیگیری، با دستور اصلاح این مسیر توسط حضرتعالی خبرخوشی برای مردم این دیار اعلام شد که به نمایندگی از مردم از شما قدردانی می کنم.

فرماندار نیشابور خواستار مساعدت ویژه دولت در زمینه حل مشکلات بهداشت و درمان نیشابور و ساخت بیمارستان شد و گفت: در جلسه شورای تأمین استان اعلام کردم که نیشابور ۷۰۰تخت کم دارد اما آقای استاندار تعجب کرده و بلافاصله گفتند آمارتان اشتباه است. اما متأسفانه برسی کردیم و دیدیم درست است؛ لذا توجه ویژه وزارت راه و شهرسازی و وزارت بهداشت را نیاز داریم و در همین رابطه روز یکشنبه آینده وزیر بهداشت به نیشابور خواهد آمد.

گفتنی است: در پایان این جلسه شورای اداری با یاد دانشجوی شهید «سیدباقر موسوی نژاد» برگزار شد از زحمات پدر این شهید به عنوان امام جماعت فرمانداری قدردانی شد.

در پایان یادآور می شود: خیام نامه در ماه های اخیر گزارش ها و یادداشت های مختلفی در خصوص آزاد راه حرم تا حرم و کمبود شدید تخت بیمارستانی در نیشابور داشته که به اطلاع مسئولین مربوطه در استان و کشور رسیده و خوشبختانه اثر بخش بوده است. امید می رود عملیات اجرایی این پروژه و افزایش تخت های بیمارستانی به نحو مطلوبِ مردم نیشابور، هر چه سریعتر اجرا و به پایان رسد تا همگان از آن بهره مند شوند.

احسان سلیمانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.