ورود زودهنگام نماینده نیشابور به انتخابات ریاست جمهوری,اشتیاق تذکر یا نقش گرفتن در بازی تندروها

24احسان اسحاقی/

طیف تندرو که در انتخابات گذشته مجلس بیش تر کرسی های خود را از دست دادند و چهره های جنجالی و تنش آفرین آنان از ورود مجدد به بهارستان بازماندند، با ته مانده نیروهای شان در بدنه سیاسی از جمله چند نماینده باقی مانده مجلس، به نظر می رسد استراتژی خود را بالا بردن تنش با دولت و نطق ها و مصاحبه های جنجالی در مورد کارآمدی دولت قرار داده اند تا به کمک مطرح ماندن در سطح رسانه ها، وزن خود را در چانه زنی و امتیازگیری از دیگر اصولگرایان، بالا ببرند و علاوه بر آن سرپوشی بر فساد سیستماتیک و ناکارآمدی عملکرد دولت سابق و مورد حمایت شان بگذارند.

از نامه به اوباما تا تذکر به روحانی

برای آنان تفاوت چندانی نمی کند که برای طرح شدن در رسانه ها به باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، نامه بنویسند یا به حسن روحانی، رییس جمهور ایران، تذکر بدهند؛ هدف مطرح بودن نام شان در رسانه ها و تریبون هاست، وسیله هر چه باشد اهمیتی ندارد.

تنها نکته ای که چندان روشن نیست این است که میزان هماهنگی آن ها با محمود احمدی نژاد چقدر است؟ آیا همان گونه که قرائن نشان می دهد، احمدی نژاد طراح بازی آن هاست؟ و اگرنه؛ آیا با توجه به قرابت های بسیار فکری و شخصیتی این طیف با رییس دولت های نهم و دهم، احمدی نژاد خواهد توانست در ادامه مسیر خود را به عرشه کشتی طوفان زده آنها برساند و بادبان آنان را به میل خود تنظیم کند؟

با این تفاسیر پیدا کردن دلیل تذکر نمایندگانی همچون کریمی قدوسی، پژمان فر و نادر قاضی پور  به رییس جمهور به بهانه عجیب و غریبی مانند تفویض برخی اختیارات به معاون اول ش چندان دشوار نیست.

اما آن چه برای رای دهندگان حوزه انتخابیه نیشابور و فیروزه جای سوال باقی می گذارد، قرار گرفتن نام یکی از نمایندگان این شهرستان ها در کنار آن افراد است. چرا که هاجر چنارانی در پیش از این و در روزهای رقابت های انتخابات مجلس خود را حتی مستقل از اردوگاه اصولگرایی تعریف کرده بود و از اتصاف به عضویت در جریان تندرو مخالف دولت نیز خودداری می کرد و تنها در سوابق او فعالیت در ستاد سفرهای استانی محمود احمدی نژاد، آن هم نه چندان پر رنگ تبلیغ شده بود. آیا او تغییر چهره داده است تا ریسک حمایت از برنامه تندروها در انتخابات آتی ریاست جمهوری را بپذیرد یا این که این اتفاق تنها ابراز علنی ماهیتی بوده است که تا کنون با چراغ خاموش آن را مخفی می نموده است؟ یک احتمال کاملا فردگرایانه دیگر هم قابلیت تبادر به اذهان می یابد: اشتیاق نمایندگان دوره اولی برای مطرح کردن نام خود در اخبار به وسیله امضای نامه های متعدد، تذکرهای تند و تیز، طرح سوال و حتی انتشار تصاویر متعدد خبری، ممکن است در این مورد هم عارض شده باشد.

چه کسانی به روحانی تذکر دادند؟

آن گونه که خبرگزاری فارس گزارش داده است: ۶ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تذکر کتبی خود به حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور را با موضوع عدم حضور پرتلاش و مؤثر در جلسات شوراهای دولت و واگذاری وظایف اصلی رئیس جمهور به معاون اول به بهانه پرداختن به مسائل انتخاباتی سال آینده را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند.

هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور، حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم، نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه، نصرالله پژمان فر و جواد کریمی قدوسی نمایندگان مردم مشهد و کلات، اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد، که اغلب آنان عضو جبهه پایداری قلمداد می شوند، در شرح تذکر کتبی خود به روحانی نوشته اند:

«جناب آقای رئیس جمهور! جنابعالی در شرایطی که ملتی ایران از مسائلی همچون رکود عدم موفقیت در اجرای برجام و تبیین قدرت هسته‌ای آزرده می‌باشند، تقریباً اداره کشور را به معاون اول خود تفویض نموده‌اید و در جلساتی مهم همچون شورای پول و اعتبار، شورای اشتغال و… شرکت نمی‌کنید.

متأسفانه این عدم حضور شما در فعالیت‌های دولت به دلیل صرف وقت برای پروژه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اختصاص داده شده است که حتی دسترسی وزرا به جنابعالی سخت شده است.

جناب آقای رئیس جمهور! اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌بایست هدف اصلی دولت باشد و این تنها راه عبور از مشکلات موجود می‌باشد و مردم از شما انتظار دارند به عنوان سکاندار قوه مجریه با حضور فعال و موثر در جلسات دولت و دیگر فعالیت‌های مربوط به قرارگاه اقتصاد مقاومتی و اقدام انقلابی بر موضوع مبارزه با قاچاق کالا، تمام وقت و تلاش خود را در راه خدمت به مردم صرف نمایید تا ان‌شاءالله با روحیه جهادی و انقلابی تمام اعضای دولت شاهد رشد و تعالی جمهوری اسلامی ایران و برطرف شدن مشکلات مردم صبور و مؤمن باشیم».

«آقای روحانی! چرا در شرایط رکود اداره کشور را به معاون اول خود واگذار و به انتخابات می‌پردازید؟» در خلاصه نگرانی این تذکردهندگان، دلواپسی از حضور روحانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری و «پرداختن او» به انتخابات است.

به عبارتی اگر چه مطابق قوانین، تذکر به هر یک از وزرا و شخص رییس جمهور حق نمایندگان مجلس در ایفای وظایف نمایندگی است و لازمه نظارت قوه مقننه بر قوه مجریه است، اما استفاده ابزاری از این موضوع و دستاویز قانونی برای قرار دادن سرعت گیر در مقابل فعالیت ها و سفرهای استانی رییس جمهور، آن هم هنوز ۹ ماه مانده به انتخابات در حالی اتفاق می افتد که رییس دولت سابق در خرداد ماه سال ۸۸ و در آغازین روزهای تبلیغات هنوز سرگرم سفر استانی از بودجه دولت و تبلیغات شخصی بود. و اگر چه نماینده فعلی نیشابور در آن زمان در به عنوان یک شهروند علاقه مند به فعالیت، هنوز جایگاهی رسمی برای موضع گیری سیاسی و قانونی نداشت، اما کریمی قدوسی و قاضی پور و… فراکسیونی پر سر و صدا در مجلس داشتند که این سفرها را اگر چه دو هفته به انتخابات، مصداق اشتیاق خدمت رسانی به مردم و مهرورزی به آنان ارزیابی می کردند و در مقابل آن موضع تشویق و تایید داشتند.

حالا اما احتمالا سفر رییس جمهور به استان ها و شهرستان ها مصداق تبلیغات زودهنگام و غفلت از امور کشور تعریف شده است و تفویض اختیار حسن روحانی به یکی از افراد مسلط دولت ش در امور اقتصادی و شرکت این معاون در جلسات مرتبط با امور اقتصادی، که در یک نظام مدیریتی سالم نشانه تخصص گرایی و عدم اصرار بر کنترل همه و تمرکز امور در یک نفر است، برای این دلواپسان جای نگرانی و سوال ایجاد کرده است.

این که غم رکود اقتصادی و معیشت مردم در کجای معادلات ذهنی این افراد قرار دارد را باید در رفتار گذشته آنان نیز به جست و جو پرداخت.

از سوی دیگر و علاوه بر این سوابق، یکی از کسانی که خانم چنارانی نام خود را در پای این نامه در کنار اسم او قرار داده است، همان فردی است که چندی پیش توهین شنیع او به نمایندگان زن مجلس خبرساز شده بود. «نادر قاضی‌پور» نماینده مجلس که در انتخابات پارلمان دهم نیز شرکت کرده بود، در اظهارات قابل تاملی  گفته بود: مجلس جای زنان نیست؛ جای مردان است. اگر زنان را بفرستید، سرشان بلا می آورند و آبروی تان می‌رود.

حتی واکنش های شدید اجتماعی نیز قاضی پور را از سخنان خود پشیمان نساخت؛ نماینده ارومیه در مجلس نهم و منتخب مردم این حوزه در مجلس دهم، در واکنش به اعتراضات گسترده به خاطر به کارگیری الفاظ ناشایست جنسی در سخنرانی انتخاباتی اش، در اینستاگرام خود نوشته بود: بیدی نیستم که با این بادها بلرزم! مواضعم را عوض نمی‌کنم! من از حرف‌هایم که باعث آزرده خاطر شدن بانوان ارومیه شد عذرخواهی می‌کنم، چرا که اصلاً روی سخنم با بانوان ارومیه نبود. هستند اما خانم‌هایی که در مجلس شرایط به نفع‌شان نبوده است.

کریمی قدوسی نماینده مشهد و عضو جبهه پایداری هم که در مخالفت با دولت و شتاب در حمله به مخالفان خود سوابق معلومی دارد، دیگر کسی است که در این تذکر نام چنارانی در کنار نام او به چشم می خورد. برای روشن شدن این که برای وی هم هدف انتقاد از دولت وسیله را توجیه می کند، شاهدی به تر از تذکر مشهور وی در مورد مذاکرات هسته ای نیاز نیست. جایی که او بدون آگاهی از موضوعی که در مورد مذاکرات عنوان می کند، طرحی را به مجلس ارایه کرد که ندانستن درست نام معاهده «ان پی تی» برایش دردسر ساز شد. کریمی قدوسی طرحی را درباره الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای ملت ایران تنظیم کرده بود که در آن نیز NPT را MPT و به فارسی ام. پی. تی نوشته بود تا گفته شود یکی از تندروترین مخالفان سیاست هسته‌ای دولت، هنوز معروف ترین کلمه در این حوزه را نمی داند. آن طرح را هم تعدادی از نمایندگان با همان غلط امضا کرده بودند.

غلط املایی مشهور دیگر وی مربوط به متن تذکر چند نماینده مجلس به وزیر دادگستری، که به «خاتمی ممنوع» مشهور شد، توسط جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد و کلات نوشته شد و ۸ نماینده دیگر هم بعد از مطالعه متن و موافقت با مندرجاتش امضا و تقدیم هیات رئیسه کردند.

در این تذکر، کلمه «باقی» (به معنای باقی‌ماندن، پافشاری کردن) به غلط «باغی» نوشته شده و علاوه بر نویسنده تذکر، هیچ‌کدام از نمایندگان امضا کننده هم متوجه آن غلط املایی نشدند!

یادآوری یک نکته در پایان این گزارش بایسته است و آن این که ما نیز در «خیام نامه» از همگامی و در کنار هم قرار گرفتن هر دو نماینده فعلی نیشابور در مسایل مربوط به توسعه شهرستان، همچون دیگر نیشابوری ها، خوشحال ایم اما ذات سیاسی وظایف نمایندگی در نظارت بر دولت جای این نگرانی را پدید آورده که نماینده شهرو دیارمان درگیر حاشیه هایی شود که نه تنها او را از ایفای مطلوب وظایف ملی باز بدارد، بلکه فرصت کم نظیر موجود برای شهرستان نیز در فضای پیچیده سیاسی کشور قربانی شتاب یا حاشیه روی گردد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.