ورزش نیشابور

امیرحسین دهنوی

کشتی با چوخه حاجی آباد

دبیر هیئت کشتی با چوخه در تشریح برگزاری این مسابقات به خیام نامه گفت:بیست و یکمین دوره  مسابقات  کشتی با چوخه استانی به میزبانی روستای حاجی آباد  و با همکاری هیئت کشتی با چوخه شهرستان نیشابور برگزار شد.

گلستانی گفت : این مسابقات یک روزه در دهم اردیبهشت ماه  با حضور ۱۲۰ کشتی گیر  در قالب ۱۵ تیم از استان های خراسان رضوی و شمالی در گود کشتی روستای حاجی اباد  برگزار شد.وی ادامه داد این مسابقات در چهار وزن  ۷۴ ،۸۴، ۹۶ ، و +۹۶ کیلوگرم در دوقالب تیمی و انفرادی برگزار شد که در بخش انفرادی در وزن ۷۴ کیلو گرم پوروفایی از چناران علی رنگانی از نیشابور و محمد محمدی از بجنورد و در وزن ۸۴ کیلوگرم الیاس اصغری از اسفراین قاسم شورابی از نیشابور و حمید قاسمی نژاد از مشهد و همچنین در وزن ۹۶ کیلوگرم محمد تیموری از تربت جام و امیری از فریمان و پهلوان از تربت جام  و همچنین در بخش سنگین وزن این مسابقات  قاسمی از شیروان و سید جواد رشید آبادی از نیشابور و  سید مجتبی حسینی از بار  به ترتیب مقام های  اول تا سوم را کسب کردند.وی افزود در بخش تیمی این مسابقات به ترتیب تیم های نیشابور ،حاجی آباد و تربت جام به مقام قهرمانی این مسابقات رسیدند.  گلستانی در توضیح جوایز این مسابقات گفت:به نفرات اول این مسابقات یه راس قوچ  به نفرات دوم ششصد هزار تومان  نو به نفرات سوم چهارصد هزار تومان به صورت نقدی اهدا شد.

وی در پایان  با اشاره به استقبال از مسابقات گفت این مسابقات با حضور اعضای شورای شهر و حدود پنج هزار علاقه مند به کشتی با چوخه برگزار شد .

در حاشیه این مسابقات محمدحسن حاجی ابادی قهرمان چندین دوره مسابقات کشتی با چوخه  نیشابور  با تقدیر اعضای شورای شهر نیشابور از گود مسابقات کشتی با چوخه خداحافظی کرد .

قهرمانی نیشابور در مدارس متوسطه

مسابقات والیبال قهرمانی مدارس متوسطه دوره اول استان خراسان رضوی به میزبانی نیشابور درمحل سالن شهیدعابدی شهرستان برگزارشد وتیم والیبال نیشابور موفق به کسب قهرمانی این دوره ازمسابقات شد.

کارشناس مسوول تربیت بدنی آموزشگاه های نیشابور ضمن اظهارخرسندی از کسب این موفقیت، درتشریح این خبر گفت : سی وسومین دوره مسابقات والیبال مدارس متوسطه دوره اول استان خراسان رضوی درحالی برگزارگردید که برای اولین بار ۳۲ تیم شرکت کننده دراین دوره ازمسابقات حضوریافتند .

شورورزی افزود؛ تیم های شرکت کننده در این مسابقات با برگزاری ۶۴ بازی بایکدیگربه رقابت پرداختندو درپایان تیم های والیبال دانش آموزان ناحیه ۳ ، سبزوار ، ناحیه۶ وتیم والیبال دانش آموزی نیشابور به جمع چهارتیم نهایی راه یافتند که درروز پایانی مسابقات، سبزوار، مقام سوم، ناحیه۶ مقام دوم و نیشابور مقام اول این دوره ازمسابقات رااز آن خود کرد.

وی ادامه داد دراین مسابقات مربی گری تیم نیشابور برعهده اکبرشادمهری ، مربی گری تیم ناحیه ۶ برعهده جعفری وتیم سبزوار برعهده کرابی بوده است.

ظریف، رییس اداره تربیت بدنی آموزش وپرورش خراسان رضوی نیز ازبرگزاری مطلوب مسابقات تقدیر وسطح این مسابقات رابسیاربالا خواند .

 نتایج مسابقات سنگنوردی چین:

توزندجانی نفر پانزدهم جهان شد

حمیدرضا توزنده جانی  قهرمان سنگ نورد نیشابوری تنها نماینده خراسان در مسابقات جهانی چین به مقام پانزدهم رسید .

توزندجانی در تشریح این خبر به خیام نامه گفت : یک تیم هفت نفره از ایران در دومین مرحله جام جهانی سنگ نوردی در ماده سرعت که در ۱۸ اردیبهشت ماه در شهر نانجینگ چین برگزار شد شرکت کردیم

وی افزود : فدراسیون هیچ کدام از هزینه های شرکت در مسابقات را متقبل نشد افزود :طبق بررسی هایی که انجام داده بودم مبلغ هشت میلیون تومان برای شرکت در این مسابقات نیاز داشتم که باید تمام هزینه ها  را به صورت شخصی تامین می کردم . وی ادامه داد: برای تامین هزینه به ارگان های زیادی رفتم اما هیچ کمکی برای شرکت در این مسابقات به من نشد.

توزندجانی گفت : مبلغ پنج میلیون تومان از هزینه هایم را یک خیر تقبل کرد که باز هم سه میلیون تومان دیگر کم داشتم که مقداری از ان را هیئت کوهنوردی نیشابور و هیئت کوهنوردی استان در روزهای اخر به حسابم واریز کردند.

وی با بیان اینکه تیم اعزامی بدون سرپرست و مربی به این مسابقات اعزام شده بود گفت نبود سرپرست باعث شده بود  تامین هتل و خوراک روزانه ورزشکاران به عهده خودمان باشد و از آنجا که فدراسیون در تهیه بلیط برای اعزام به این مسابقات  بسیار دیر عمل کرده بود، شب مسابقات به این کشور رسیدیم که این باعث خستگی و عدم ریکاوری برای شرکت در این مسابقات شده بود.

وی افزود: در این مسابقات ۱۳۸ شرکت کننده از ۱۸ کشور جهان در این مسابقات شرکت کرده بودند که از بین شرکت کنندگان ایران علی پور از قزوین رتبه هفتم جهان و من رتبه پانزدهم جهان را در این مسابقات کسب کردم.

وی با انتقاد از مسئولین تربیت بدنی نیشابور گفت : اداره ورزش نیشابور به ویژه  آقای امینی رییس تربیت بدنی  باید نگاه ویژه تری به قهرمانان ملی این شهرستان داشته باشد اما متاسفانه بسیای از مدال اوران ورزشی به دلیل عدم حمایت به استان های دیگر مهاجرت میکنند.

همچنین ابوالفضل بوستانی رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهرستان نیشابور گفت: حمیدرضا توزنده جانی قهرمان سنگ نورد نیشابوری تنها نماینده خراسان که در ماه گذشته طی مسابقاتی سهمیه جهانی را در رشته سرعت از آن خود کرده بود عازم این مسابقات در شهر چانگینگ کشور چین شد .

بوستانی  افزود: حمیدرضا توزنده جانی  قهرمان سنگ نورد نیشابوری تاکنون ۷ دوره در مسابقات جهانی شرکت نموده که توانسته ۲ دوره به مقام اول جهان دست یابد  و مدال اول آسیا و بی شمار مدال کشوری  را دارا می باشد.

وی یادآورشد: توزنده جانی  قهرمان سنگ نورد نیشابوری ۱۴ سال عضو تیم ملی و ۲ سال مربی تیم ملی نوجوانان و جوانان بوده است.

رقابت دختران و پسران فیروزه در بازی های بومیمحلی

برگزاری اولین دوره ی مسابقات ورزش های بومی – محلی شهرستان فیروزه در رشته های: مَل؛ دال پلان؛ هفت سنگ، الختر، طناب کشی، الک دولک، و خط پا، رویدادی جالب توجه بود که در هفته گذشته به همت اهالی چهار روستای  هم جوار در فیروزه برگزار شد.

اولین دوره ی مسابقات بومی – محلی شهرستان فیروزه  به همت شورا، دهیاری و شورای توسعه ی روستاهای شمس آباد، ینگه قلعه، قاراچشمه و حصارکوشک و کمک و همراهی  موثر فرماندار فیروزه و بخشداری مرکزی دهم اردی بهشت ماه جاری در محل مجموعه ی فرهنگی ورزشی زنده یاد محمد مهرداد در روستای شمس آباد برگزار شد.

موسی شمس آبادی دبیر برگزاری این مسابقات در این خصوص به خبرنگار ما گفت : این دوره از بازی ها که در میان استقبال گسترده ی مردم از نواحی مختلف شهرستان با شرکت ۳۰۰ ورزشکار از شهرستان های فیروزه، نیشابور و مشهد در قالب ۱۴ تیم در رشته های  دال پلان، الختر، هفت سنگ،الک دو لک، مَل، طناب کشی در بخش آقایان و طناب کشی و خط پا در بخش بانوان برگزار شد و در پایان تیم های اداره ی برق فیروزه، شوری بزرگ و شمس آباد در رده بندی تیمی حایز مقام های اول تا سوم شدند.

لازم به یادآوری است مجموعه ی فرهنگی ورزشی خیر ساز زنده یاد محمد مهرداد با زیربنای ۹۰۰متر مربع در زمینی به وسعت ۵۰۰۰ متر مربع در حال احداث است و تاکنون  حدود چهار میلیارد ریال جهت احداث آن هزینه شده است. احداث ساختمان و تاسیسات این مجموعه بیش از ۸۰ درصد پیشرفت داشته است.

در حاشیه: -حضور سه هزار نفر از مردم در مراسم سبب شادی و زحمت برگزار کنندگان شد.

-حضور فرماندار، امام جمعه فیروزه و دکتر گرمابی در این بازی ها با استقبال مواجه شد.

-اجرای موسیقی سنتی و محلی توسط نوازندگان محلی سبب ایجاد موجی از شعف و شادی در بین مردم شد.

-اجرای بازی مَل (پرش طول) بازی محلی روستاهای فیروزه برای اولین بار انجام شد.

-پذیرایی  ناهار با حلیم  غذای اصیل نیشابوری جالب توجه بود

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.