واکنش یک محقق دینی به سخنان اخیر مصباح یزدی: طالبان نیز همین حرف ها را بیان می کند!

واکنش یک محقق دینی به سخنان اخیر مصباح یزدی: طالبان نیز همین حرف ها را بیان می کند!

طارق نیوز: اخیرا آیت الله مصباح یزدی در یک سخنرانی سعی کرده است تا با الگوگیری از شخصیت های دینی، مالک اشتر را به عنوان یک الگو در زیست اجتماعی و سیاسی به جوانان معرفی کند. اما وی در معرفی مالک او را یک جنگجوی خشنی تصویر کرده که کسی را در میدان زنده نمی گذاشت. وی در ادامه توضیح داده که مالک به وظیفه عمل می کرده و ما هم امروز باید به وظیفه مان عمل کنیم.

در همین رابطه حجت الاسلام مصطفی درایتی گفت: ما مانع تفکر کسی نیستیم و هرکسی می تواند اندیشه خود را داشته باشد. اما نگاه این چنینی به حکومت و دین با نگاهی که انقلاب را ایجاد کرد هیچ گونه سازگاری ای ندارد. انتقاد جدی که ما داریم آن است که چرا این تفکرات را به حضرت امام نسبت می دهند. در صورتی که اگر آقایان بگویند که این سخن من است و آن را به شخص دیگری نسبت ندهند، طرح سخنانشان تا جایی که اصول امنیت ملی اجازه دهد هیچ مشکلی ندارد. طالبان نیز همین حرف ها را بیان می کند. در حقیقت این اندیشه به اهل تشیع اختصاص ندارد و اگر اندیشه سلفی ها را دنبال کنید می بینید که طرز نگاه آن ها همین طرز نگاه برخی آقایان در داخل کشور است.

درایتی در پاسخ به سوالی مبنی بر آن که تفاوت اندیشه آقای مصباح به عنوان یک روحانی شیعه با سلفی ها چیست؟ گفت: خود آقای مصباح باید این فرق را مشخص کند. در حقیقت نگاه سلفی ها نسبت به دین یک نگاه خشونت آمیز است و این نگاه در عملکرد آن ها به وضوح دیده می شود. این نوع نگاهی هم که برخی از آقایان در داخل دارند شاید مبانی متعددی داشته باشد اما از لحاظ نوع عملکرد با عملکرد آن ها یکسان است. من نمی توانم تفاوت عملی بین این دو تفکر ببینم. تنها چیزی که وجود دارد آن است که آن سلفی گری، سلفی گری سنی است و این هم سلفی گری شیعی.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.