واکنش ها به مخالفت با برگزاری نمایشگاه ملی کتاب در نیشابور

4_8902181543_l600با توجه به برخی واکنش های اخیر به انتقال امسال نمایشگاه کتاب مشهد به نیشابور، پایتخت کتاب ایران که هر ساله در آبان ماه برگزار می شد بر آن شدیم تا با گفتگویی با مسئولان و مدیران مربوط این امر مهم را با اطلاعاتی دقیق به آگاهی همشهریان عزیز برسانیم.

در این راستا روز سه شنبه ششم مهرماه با حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان، سرپرست فرمانداری نیشابور، رییس شورای شهر و سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد نیشابور و تنی چند از  خبرنگاران استان در مشهد نشستی خبری برگزار شد و در آن درباره  موضوع برگزاری نمایشگاه کتاب مشهد و انتقال آن در سال ۹۵ به نیشابور توضیحاتی داده شد.

مدیر کل ارشاد: نیشابور پایتخت کتاب جمهوری اسلامی است

درابتدای ‌جلسه سرابی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پس از گفتن تبریک هفته دفاع مقدس خوش آمد به مسئولین نیشابور اظهار داشت: امسال نمایشگاه کتاب ناشران ایران در نیشابور برگزار می شود.

سرابی در توضیحاتی درباره طراحی جشنواره انتخاب پایتخت کتاب در ایران گفت: جشنواره ای که با حضور ۳۰۰ شهرستان آغاز شد. جریان خوبی که با انرژی بسیار زیادی منجر به رقابت بی نظیری در عرصه فرهنگی شد.

سرابی با اشاره به این که در نهایت با توجه به رای هیئت داوران اهواز در سال اول موفق به کسب عنوان پایتختی کتاب ایران گردید، افزود: در سال بعد مسئولین نیشابور با جدیت بیشتر و طراحی برنامه هایی بهتر مجددا پا به این عرصه گذاشتند که دراین دوره یعنی در اسفندماه ۹۴ نیشابور بعنوان پایتخت کتاب ایران در سال ۹۵ انتخاب گردید که به حق شایسته این مقام بود و هست.

به گفته وی مجموعه ای از اقدامات در روز ملی عطار با محوریت دستگاه های مربوطه نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران آغاز گردید و تا همین هفته گذشته برنامه های متعددی دراین زمینه عنوان شده است که از جمله مهم ترین اینها برگزاری نمایشگاه کتاب با مختصات حداقل ملی در شأن و جایگاه پایتخت کتاب جمهوری اسلامی است. نه تنها نیشابور بلکه این برنامه مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد کل نیز می باشد که پیگیری جهت برگزاری این نمایشگاه تا کنون ادامه داشته است .

مقارن با آن در ستاد مشهد برای سال ۲۰۱۷ مشهد  برنامه ای داشتیم جهت برگزاری نمایشگاه بین المللی ناشران جهان اسلام در پایتخت فرهنگ اسلامی که مراحل طراحی آن انجام شده و در مراحل اجرایی کار هستیم که به فضل و عنایت الهی این مهم را به انجام برسانیم .

لذا با طراحی و تدبیری که اتخاذ شد و همچنین هماهنگی با وزارت ارشاد و متولیان در استان و نیز با توجه به آمادگی های خوبی که عزیزان مان در نیشابور داشتند و همچنین تشکیل ستادی در نیشابور با همین موضوع، برآن شدیم تا جریان برگزاری نمایشگاه کتاب ناشران ایران که در تقویم ملی در آبان ماه در مشهد برگزار می شد، درسال۹۵ در نیشابور پایتخت کتاب ایران به انجام برسد.

وی افزود: خوشبختانه در نیشابور با همت مدیران دولت تدبیر و امید اتفاق نظر و همکاری بسیار خوبی از سوی نهادهای مختلف ازجمله شورای شهر، شهرداری، فرمانداری، ارشاد و دستگاه های مربوط صورت گرفت که با توجه به زیرساخت های مطلوبی که دراین شهرستان موجود است و یکی از آن ها وجود سایت بسیار خوب نمایشگاهی است که در سال های اخیر راه اندازی شده، این شهر جهت انتقال و برگزاری نمایشگاه کتاب ناشران ایران انتخاب گردید.

وی  به کارگیری تمام ظرفیت استان جهت تحقق این را به عنوان انتظار مدیران استان از رسانه ها دانست و افزود: باید اتفاق بزرگ پایتختی کتاب نیشابور را که انعکاس خوبی که درسطح ملی داشت اما متاسفانه در سطح استانی مهجور ماند، برجسته کنیم.

سرابی تاکید کرد : نمایشگاه کتاب در مشهد نه تنها  تعطیل نشده است بلکه برگزاری آن قطعی است با این تفاوت که امسال نمایشگاه کتاب مشهد با مختصات ملی به نیشابور منتقل شده و مشهد برگزار کننده نمایشگاهی با مختصات بین المللی می باشد.

سرابی همچنین  در رابطه با طرح این سوال که باتوجه به این که ۱۷ دوره نمایشگاه کتاب ناشران در مشهد برگزار شده است و چرا هجدهمین دوره آن در نیشابور می باشد اظهار داشت: این دلیل نمی شود. چرا که امسال ۲۶ اُمین دوره مسابقات بین المللی قرآن هم که هر سال در تهران برگزارمی شده است، به دلیل پایتختی کتاب جهان اسلام در مشهد برگزار می شود. مسئولین و مردم تهران نه تنها اعتراضی به این مساله نداشته بلکه درراستای تحقق این امر به مسئولین و مدیران مشهد یاری می رسانند.

نیشابور هم با توجه افتخار پایتختی کتاب ایران محق برگزاری‌ نمایشگاه کتاب ایران می باشد .

وی تاکید کرد: این که تاکنون تجربه ای دراین زمینه در نیشابور نبوده است نه تنها توجیه پذیر نیست بلکه میزبانی بسیار خوب نیشابور در اردیبهشت ۹۵ در همایش علم ‌و عرفان با حضور ۷۰ مهمان خارجی که با کیفیتی به مراتب بالاتر از سال های قبل درمشهد، نشان دهنده توانمندی این شهرستان می باشد.

سرپرست فرمانداری: برگزاری نمایشگاه حق طبیعی پایتخت کتاب ایران است نه تضییع حق مشهد

سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری نیشابور نیز در این باره گفت: این که نمایشگاه کتاب ناشران ایران امسال در نیشابور برگزار می شود، نباید به عنوان تضییع حق دیگران مطرح گردد، بلکه این حق طبیعی‌ و انتظار طبیعی این شهرستان به عنوان پایتخت کتاب ایران است.

شیبانی با اشاره به مطالب برخی رسانه در راستای نقد به این موضوع گفت: آن را به فال نیک میگیریم که علاقه مندانی به فرهنگ و کتاب اینچنین حساسیت نشان داده اند و این نشان از علاقمندی آنها دارد. در رابطه با مشهد و توانمندی خوب آن مخصوصا با توجه به انتخاب ش بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، هیچ شک و شبهه ای نیست اما این موضوع منافی توانایی ها و ظرفیت های نیشابور و دیگر شهرستانهای استان نیست .

وی افزود: نیشابور نیاز به معرفی ندارد. از لحاظ فرهنگی، هنری، ادبی از لحاظ جغرافیایی و‌ نزدیکی به مشهد و همچنین از لحاظ طبیعی دارای ظرفیت های بسیار خوبی است که علاوه بر آن افتخار پایتختی کتاب ایران درسال ۹۵ را دارا می باشد.

سرپرست فرمانداری شهرستان تاکید کرد: این که تمام امکانات استان همواره در مشهد متمرکز باشد درست نیست و در کنار مزایای آن، مطمئنا این تمرکز معایبی هم دارد.

نیشابور نماینده ایران برای پایتختی کتاب جهان است

عباس کرخی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد نیشابور نیز در این جلسه گفت: طی نامه ای که از یونسکو دریافت کرده ایم، اگر چه «آتن» به عنوان پایتخت کتاب جهان انتخاب شده اما نیشابور نماینده ایران در این جشنواره سالانه جهانی است.

کرخی افزود: نیشابور شناسنامه ی فرهنگی کشور است و یکی از ۴ شهر باقیمانده خراسان بزرگ.

وی از اصحاب رسانه و مسئولان استان دعوت کرد تا دریک ‌اردوی یک روزه به نیشابور آمده و از محل برگزاری نمایشگاه دیدن کنند تا نگرانی های آن ها در مورد جایگاه و کیفیت برگزاری نمایشگاه برطرف گردد.

گفتنی است این نمایشگاه از تاریخ یکشنبه ۹ آبان ماه تا ۱۴ آبان  در نیشابور برگزار خواهد شدد.

ناشران و رسانه ها به جای مخالفت، بر نمایشگاه ناشران جهان اسلام متمرکز شوند

همچنین در راستای برگزاری نمایشگاه گفتگویی داشتیم به سیدعلی حسینی‌ نماینده اسبق نیشابور که اکنون نماینده رئیس جمهور در نهاد کتاب خانه های کشور است.

حسینی به خیام نامه گفت: این ایده از سال ۸۷ مطرح گردید. وزارت ارشاد نمایشگاه های بزرگ را صرفا در مراکز استان ها برگزار می کرد. زمانی هم که بنده مسئولیت مدیریت ارشاد استان سمنان را به عهده داشتم نمایشگاه بجای سمنان در شهرستان شاهرود برگزار شد .

پیشنهاد برگزاری نمایشگاه ملی در نیشابور نیز زمانی که بنده سمت نمایندگی نیشابور در مجلس را داشتم مطرح گردید. این موضوع به نتیجه نرسید اما سال گذشته که نیشابور عنوان پایتختی کتاب ایران را کسب کرد ، مدیران شهرستان از جمله سرپرست اداره ارشاد پیگیر  امر برگزاری نمایشگاه کتاب در نیشابور شدند که با عنایت پروردگار، تلاش مسئولین نیشابور و همکاری وزیر ارشاد، معاون فرهنگی ارشاد، استاندار خراسان و مدیر کل ارشاد استان تحقق یافت .

وی در ادامه گفت: تعدادی از ناشران درمشهد و چند تن از نمایندگان مشهد دراین موضوع ابراز مخالفت کرده اند که توصیه می کنیم بجای ابراز مخالفت برای تحقق این امر مهم ، توجه خود را به برگزاری نمایشگاه بین المللی ناشران کتاب جهان اسلام در مشهد معطوف دارند تا آن برنامه هم با کیفیت و جایگاه درخور خود به انجام برسد.

حسینی استقبال مردم نیشابور از برگزاری این نمایشگاه را مشتاقانه و بی نظیر پیش بینی کرد ‌و عنوان کرد: با توجه به این که درمدت برگزاری نمایشگاه علاوه بر فروش و مطالعه کتاب، برنامه های فرهنگی هنری دیگه از جمله نقد کتاب، نکوداشت بزرگان و مشاهیر شهرستان و مراسم آیین و ‌نوا را خواهیم داشت، از تمام مردم جهت انجام هرچه بهتر این برنامه ها دعوت به همکاری می کنم.

گرمابی: تمرکز گرایی آفت رشد شهرستان های کشور است

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس نیز  در گفت و گو با خیام نامه  در رابطه با این موضوع اظهار داشت: تمرکززدایی هدف اصلی انتقال نمایشگاه کتاب مشهد به نیشابور است.

گرمابی با اشاره به مشکل بزرگ کشور ما یعنی تمرکزگرایی تصریح کرد: این علاقه‌ای که برخی برای برگزاری این‌گونه رویدادها در مرکز کشور و مراکز استان‌ها دارند باعث عدم رشد در دیگر شهرهای کشور شده است.

نماینده نیشابور و فیروزه گفت: با توجه به ظرفیت بالای نیشابور ، این انتقال دلایل بسیار محکمی داشته و دارد. نیشابور این شهر تاریخی، فرهنگی و مذهبی به‌عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شده است و این افتخار بسیار بزرگی است که بسیاری از شهرها به دنبال آن بوده و هستند.

وی  با تشکر از مسؤولان برای این تصمیم درست افزود: بنده با نمایندگان همکار در سایر شهر ها تماس خواهم گرفت و و حمایت انها را هم جلب خواهم کرد، نمایندگان نیشابور باقدرت پشت برگزاری این نمایشگاه خواهند بود.

هاجر چنارانی دیگر نماینده نیشابور و فیروزه  نیز با اشاره به مباحث مطرح‌شده اخیر در موضوع انتقال نمایشگاه کتاب مشهد، انتخاب نیشابور به‌عنوان یکی از ۱۲ شهر توریستی کشور را از ظرفیت‌های فرهنگی استان خراسان رضوی نام برد و ادامه داد: استفاده از ظرفیت گردشگری نیشابور نیاز ناشران است، ناشران می‌توانند از حجم قابل‌توجه گردشگر خارجی و داخلی نیشابور برای فروش آثار باکیفیت خود استفاده کنند.

وی با اشاره به انتقادهای برخی نسبت به آماده نبودن زیرساخت‌های برگزاری این نمایشگاه در نیشابور خاطرنشان کرد: نیشابور هرساله میزبان تعداد زیادی از جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی است و اندیشمندان بسیار زیادی به این شهر آمده‌اند و مطمئن هستم میزبان خوبی برای این نمایشگاه خواهیم بود

وی در پایان تأکید کرد: نیشابور در حال تلاش برای کسب عنوان  پایتختی  کتاب جهان است و انتظار داریم آینده‌نگری در صحبت‌های مسؤولان نمود داشته باشد و این فرصت تاریخی را با صحبت‌های خود از استان نگیرند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.