واکنش نماینده نیشابور نسبت به لغو سخنرانی نایب ‌رئیس مجلس: این اقدامات جایگاه مجلس را زیر سوال می برد

 

16نماینده نیشابور در مجلس و عضو فراکسیون امید با اشاره به لغو برنامه سخنرانی نایب رییس مجلس در مشهد گفت: ایشان ممنوعیّتی برای انجام سخنرانی ندارند و چنانچه نائب رییس مجلس نتواند در جمعی محدود، مشخّص و در فضای بسته سخنرانی کند، آزادی بیان زیر سوال می‌رود.

حمید گرمابی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این مراسم با موضوع اربعین با مدعوین مشخص، در فضایی بسته که سخنران آن آقای مطهری، نایب رییس مجلس بوده است نباید لغو می‌شد، مگراین که دادستان اعلام کنند مشکل خاصی بوده و افکار عمومی را در جریان دلایل آن بگذارند، در غیر این صورت این اقدام، جایگاه مجلس را نیز زیر سوال می‌برد.

وی تصریح کرد: زمانی که مجوّزهای لازم برای برگزاری یک مراسم اخذ می‌شود، نباید مراسم لغو شود، مگر اینکه شرایط خاص و موارد اضطراری وجود داشته باشد.

نماینده مردم نیشابور در مجلس افزود: چنانچه دادستانی با دیدگاه خود و استناد به یک ماده قانونی این کار را انجام داده‌ باشد ، به نظر می‌رسد این عمل در چارچوب قانون انجام نشده باشد. اگر احساس کرده باشند که ممکن است ناآرامی و یا مشکل امنیتی به وجود بیاید، در این صورت می‌بایست مستندات قانونی را ارائه کنند. در غیر این صورت نباید هیچ وقت هیچ برنامه‌ی سخنرانی برگزار شود چرا که این تصوّر همیشه وجود دارد که ممکن است مشکلی به وجود بیاید.

این عضو فراکسیون امید با اشاره به مسئله‌ی کنسرت‌ها و سخنرانی اخیر علی مطهری تصریح کرد: باید مشخص شود برای اجرای یک مراسم چه مجوزهایی لازم است، و در صورت اخذ مجوزهای لازم برنامه‌ها نباید این‌گونه و در آخرین روز لغو شود. اگر دادستان محترم فکر می‌کنند نیاز به قوانینی جدید است، در قالب لایحه‌ای آن را به مجلس ارائه کنند و چنانچه تصویب شد اجرا می‌شود، در غیر این صورت برخوردهای این‌چنینی اثرات معکوس خواهد داشت.

وی ادامه داد: این که عدّه‌ای از مشتاقان نظام و انقلاب که تفکری متفاوت دارند همیشه با مشکلات بر هم زدن برنامه‌های قانونی‌شان مواجه باشند دل‌زدگی از سیستم را به وجود می‌آورد و این موضوع برای کشور اسلامی‌مان که شعار دموکراسی و مردم سالاری دینی را دارد خوشایند نیست.

گرمابی خاطرنشان کرد: دشمنان زیادی در خارج از کشور داریم که منتظر کوچکترین مسائل هستند تا آن را در رسانه‌های خود بزرگ و افکارجهانی را علیه کشورمان تحریک کنند.

وی با بیان اینکه امیدوارم هرچه سریع‌تر به زمانی برسیم که همه‌ی ابعاد قانونی برای همه روشن و شفّاف باشد و اگر اقدامی قانونی است همه آن را قانونی بدانیم و برداشت و عملکردمان از قانون شفّاف و یکسان باشد، تصریح کرد: این که در یک نظام اسلامی، عده‌ای کاری قانونی را غیرقانونی بدانند، به اعتبار بین‌المللی کشور آسیب زده و در داخل نیز نارضایتی ایجاد خواهد کرد.

گفتنی است یکشنبه گذشته و همزمان با اربعین حسینی قرار بود علی مطهری، نایب رییس مجلس، در همین رابطه در مشهد سخنرانی داشته باشد که به دستور دادستان مشهد این برنامه با حضور نیروی انتظامی در محل برگزاری لغو شد. استاندار خراسان رضوی می گوید که برای این سخنرانی مجوز صادر شده بود! وزیر کشور هم از تشکیل یک کمیته بررسی در این زمینه و نیز ارسال نامه ای به رییس قوه قضائیه خبر داد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.