هیمالیانوردی که پرچم نیشابور را در قله لنین بالا برد . رکورد صعود  به چهار قله بالای ۷۰۰۰ متر جهان در یک سال به نام نوروزی

26علی رضا نوروزی پدیده  کوهنوردی  نیشابور  با صعود به قله لنین رکورد صعود ۴ قله کمونیزم، کورژنفسکایا، خانتانگری و لنین را شکست.

علیرضا نوروزی که پروژه قلل ۷۰۰۰ متری را از سال گذشته آغاز کرده‌، سال گذشته با صعود انفرادی قلل کمونیزم و کورژنفسکایا و امسال با صعود قلل خانتانگری و لنین تنها ایرانی است که طی مدت زمان اندک یک ‌ساله ۴ قله ۷۰۰۰ منطقه پامیر را به اتمام رسانده‌است.

محمد ابراهیم امینی  افزود: «لنین» نخستین قله ۷۰۰۰ متری بوده که در شوروی سابق در سال ۱۸۷۱ کشف گردید و به نام کاشف آن کنستانتین کافمن نامگذاری شد و بعدها در سال ۱۹۲۸ بعد از انقلاب روسیه و نخستین رهبر اتحاد کمونیستی شوروی به نام ولادیمیر لنین تغییر نام داد. ابتدا این گونه تصور می شد که لنین بلندترین قله منطقه باشد، تا زمانی که قله کمونیزم (۷۴۹۵ متر) واقع در ۶۰ مایلی جنوب غربی آن در سال ۱۹۳۳ صعود گردید که ارتفاع آن ۳۰۰ متر از قله لنین بیشتر بود.

بنا بر اعلام اداره ورزش و جوانان شهرستان این کوهنورد  با توجه به شرایط نامساعد قله پوبدا (پنجمین قله این پروژه) از نظر بارش های نامنظم و سنگین نتوانست در برنامه زمان‌بندی اعلام شده صعودبه روی قله پوبدا را به سرانجام برساند.

مراسم استقبال وتجلیل ازاین  هیمالیانورد نیشابوری با حضور مسئولین ، ورزشکاران ومردم نیشابور روز چهارشنبه ۳مرداد ۹۵ ساعت ۳۰/۱۷ عصر در محل فرهنگسرای وکیلی نیشابور برگزار شد.

گفتنی است «لنین» نام قله ای در ارتفاعات پامیر و جزء ۵ قله مرتفع آنجا است.کمونیزم، کورژنفسکایا، پوبدا و خانتانگیری نام ۴ قله دیگر آن منطقه است که قله ۷۱۳۴ متری لنین در جنوب کشور قرقیزستان و در نزدیکی مرز تاجیکستان واقع شده، یخچال های عظیم این کوه بسیار شهرت داشته و یکی از منابع مهم آبی آن منطقه است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.