هیات رییسه شورای شهر زیر و رو شد

ائتلاف های پنهانی، انتخابات پنهانی

هیات رییسه شورای شهر زیر و رو شد

انتخاب پنهانی

هیئت رییسه اول چهارمین دوره شورای شهر در آغاز دومین سال فعالیت خود سه شنبه گذشته غافلگیر شد و در انتخاباتی که بر خلاف تاکید قانون شوراها پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد، کلیه کرسی های خود را به گروه جدید واگذار کرد.

سه شنبه گذشته و در حالی که خبرنگاران خود را برای حضور در جلسه علنی شورا که یکی از دستورکارهای آن انتخاب هیئت رییسه برای یک سال دیگر بود، آماده می شدند، به آن ها اعلام گردید که این جلسه به صورت غیر علنی برگزار می شود. این درحالی بود که موضوع انتخاب هیات رییسه که خود با رای مخفی اعضا صورت می گیرد، چندان مساله حساسی به حساب نمی آمد که مردم را نسبت به اخبار آن نامحرم تلقی نمایند.

ائتلاف های پنهانی

خبرنگاران منتظر اعلام خبری از داخل تالار شورای شهر در محوطه باغ ملی منتظر مانده بودند، درحالی که برخی از آن ها که با احتمال عدم تغییر جدی در هیئت رییسه محل را هم ترک کرده بودند، با خروج اولین عضو شورا از سالن هیئت رئیسه از او در مورد چند و چون تغییرات سوال کردند که پاسخ این عضو شورا حاکی از نادرست بودن پیش بینی حتی برخی از اعضای خود شورا بود. خلاصه خبر این بود که هیات رییسه دوره چهارم شورای شهر نیشابور در دومین سال خود با تغییرات کامل مواجه شد.

بر اساس اعلام این عضو شورای شهر، آقایان محمد صالح آبادی، محمد صایب نیا، حسن پارسا جایگزین آقایان محمدکاظم صادقی، علی جدی، حسن شاملی در سمت های رییس شورا، منشی و خزانه دار آن شدند و آقای احمد همت آبادی هم جای خود را به خانم ثمانه سکاکی داد تا از این پس یک خانم نایب رییس شورا باشد.

پیش بینی هیئت رییسه قبلی بر اساس قول و قرار هایی که با برخی اعضای شورا گذاشته و حتی احدی از اعضا برای رای به آنها سوگند یاد کرده بود! این بود که رییس و نایب رییس شورا درسمت خود ابقا خواهند شد. کاندیدا نشدن خزانه دار قبلی می توانست حاکی از توافق میان چهار عضو هیات رییسه قبلی (صادقی، همت آبادی، شاملی، جدی) برای اضافه کردن عضوی جدید (پارسا) به ائتلاف شان باشد تا با وجود مظاهر اقبالی با شش رای تنها نیاز به یک رای دیگر داشته باشند. در حالی که کسب یک رای چندان دور از انتظار نبود، نتیجه دور از توقعات صادقی و همت آبادی رقم خورد. چرا که محمدرضا صالح‌آبادی توانست با هفت رای جایگزین محمدکاظم صادقی با شش رای در سمت ریاست شورا و ثمانه سکاکی با هشت رای جایگزین احمد همت‌آبادی با پنج رای در سمت نایب رئیسی شورا شود.

شریعتمدار، هوشمند، حسینی قاضی که شانس چندانی برای انتخاب خود در هیات رییسه قایل نبودند، ترجیح دادند با کاندیدا کردن صالح آبادی و سکاکی ائتلافی پنج نفره را تشکیل دهند تا برای تصاحب کرسی ریاست و نایب رییس شورا نیاز به دو رای دیگر داشته یاشند.

به این ترتیب تعیین سرنوشت کرسی ها به رای صائب نیا، پارسا و کاشفی وابسته بود و این سه عضو دست برنده آرا را در میان ۱۳رای موجود در اختیار داشتند. سه رایی که قطعا دو تا از آن ها به ائتلاف کسانی پیوست (شریعتمدار، سکاکی، هوشمند، صالح آبادی و حسینی قاضی) که از آن ها با عنوان نزدیکان یک نماینده مجلس نام برده می شود. انتخاب صائب نیا به عنوان سخنگو و منشی در رقابت با حسن شاملی گویای این است که یکی از دو رای سرنوشت ساز می تواند توسط این روحانی عضو شورا به آن گروه داده شده باشد. و نهایتا از میان لیلا کاشفی و حسن پارسا هم یک رای سرنوشت ساز دیگر به آن گروه داده شده است.

همه این تحلیل در صورتی درست است که اعضای دو ائتلاف ۵نفره شورا به قول و قرارها و تعهدات و لابی هایی که قبل از انتخابات هیئت رییسه از آن صحبت می شد پایبند مانده باشند.

در هرصورت در پایان این رای گیری مخفی و پنهانی محمد صائب‌نیا که تنها کاندیدای سمت منشی شورا بود با هشت رای مثبت و پنج رای سفید در این سمت قرار گرفت که پیش از این علی جدی عهده‌دار آن بود که کاندیدا نشد.

از طرف دیگر برای سمت خزانه‌داری جز حسن پارسا، کسی وسط میدان انتخابات نیامد و او با ۱۰ رای مثبت و سه رای سفید بر این صندلی نشست که در اولین سال عمر شورای چهارم حسن شاملی بر آن ‌نشسته بود که حاضر به کاندیداتوری نشد.

بخش پنجم تغییرات مربوط به سخنگویی بود، سمتی که حسن شاملی با «شش» رای آن را به صائب‌نیا با «هفت» رای واگذار کرد.

از هفته آتی انتخابات داخلی کمیسیون‌ها آغاز می‌شود که تغییرات در برخی کمیسیون‌ها محتمل است. در همین حال برخی رایزنی ها از احتمال تلاش ائتلاف برنده انتخابات هیات رییسه برای تغییر شهردار حکایت دارد. موضوعی که رییس جدید شورا آن را رد کرده است. محمد صالح آبادی در این مورد به خبرنگاران گفت: نه خیر! آقای شهردار دارند کارشان را می کنند و هیچ صحبتی از تغییر ایشان نیست.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.