همچون کتابی که دوست نداری آن را پس بدهی! ( کلبه کتاب )

مهدی کاکولی

درود و وقت شما به خیر! بعد از مدت ها این هفته نوبت به من رسید که با این ستون در نشریه خیام نامه از کلبه کتاب کلیدر در خدمتتان باشم. یک کتاب با عنوان «نویسنده شدن» انتخاب کرده ام که اگر هم قصد نویسنده شدن ندارید می توانید نگاهی به آن بیندازید. بخش هایی از این کتاب را برایتان انتخاب کرده ام که خیلی ربطی به نویسندگی ندارد! توضیح اضافه ممنوع. برویم بخوانیم:

نخوت خرَد

هیچ نخوتی مثل نخوت خرَد نیست و یکی از خطرهای مطالعه ی فنون داستان نویسی به صورت خشک و رسمی این است که، توهم عقل را که مهم ترین عضو و عامل در نوشتن است تثبیت می کند. البته نقش و وظایف عقل ضروری اما به هرحال ثانویه است؛ آن ها قبل و بعد از دوره ی فشرده نوشتن به میان می آیند. درمی یابید که اگر نتوانید مهار خرد خود را در این دوره به دست بگیرید تا ابد به شما راه حل های کاذب ارائه خواهد داد.

جایگزین کردن عادت های قدیمی

عادت های قدیمی قوی و حسودند. اگر هشیاری مبنی بر نقشه های تازه دریافت کنند به راحتی کنار نخواهند رفت. آن ها با ظرافت و قدرتِ ترغیب بالا برای بقا خواهند جنگید و اگر کاملا از بیخ و بن به آن ها حمله شود زهر خود را خوهند ریخت. بعد از چند روز تلاش فوق العاده پارسایانه هرجور دلیلی خواهید یافت که چرا روش جدید برای شما خوب نیست، چرا باید آن را در جهت تطابق با این یا آن عادت قدیمی تغییر دهید و یا در عمل آن را به کل کنار بگذارید.

عادت و محدودیت های  دید

فرد نابغه در تمام روز سرزندگی و شدت علاقه ای را که یک کودک حساس در دنیای وسعت یابنده ی پیرامونش حس می کند تداوم می بخشد. خیلی از ما این حساسیت را به خوبی تا دوران نوجوانی حفظ می کنیم؛ تعداد کمی از مردان و زنان بالغ آن قدر نیکبخت هستند که بتوانند این حساسیت را در زندگی روزمره شان حفظ  کنند. بیش تر ما حتی در دوران جوانی، تنها به تناوب نسبیت به جهان اطراف خود هوشیار هستیم و لحظاتی که افراد بالغ با قوای حسی بیدارشان می بینند، حس می کنند و می شنوند با گذر سال ها نادر و نادرتر می شود. تعداد زیادی از ما درحالی که مشکلات دست و پای مان را بسته، این ور و آن ور می رویم، با چشمان بسته از میان روزهای زندگی مان می گذریم، در حالی که تمام توجه مان معطوف به موضوعاتی جزئی و بی اهمیت است. شخص روان رنجورِ حقیقی ممکن است به قدری غرق در مشکلی باشد که در عمق وجود او دفن شده که نتواند به شما بگوید آن چه درباره اش تعمق می کند چیست؛ نشانه ی این روان رنجوری، بی تاثیر بودن او در جهان واقعی است. ما آدم های عادی می گذاریم به قدری ایزوله ی عادت ها شویم که جز رویدادهای به راستی چشمگیر، چیزهای معدودی می توانند به فکر و ذهن مان رخنه کنند. این کسالت باری در درک و دریافت ما از جهان –که همگی با بزدلی تسلیمش می شویم- خطری واقعی برای یک نویسنده است.

*** نویسنده شدن/ دروتیا برند/ آرش محمدولی/ کتاب پارسه۱۴۴صفحه/ ۱۴۰۰۰تومان

تفنگها بی ادبانه حرف میزنند

نمی دانم اسم «رسول پیره» را شنیده اید یا مثل من بار اول است می شنوید! نشر چشمه به تازگی یک کتاب از ایشان منتشر کرده به نام «تسکین». به همین بهانه شعری از جناب سیدرسول پیره انتخاب کردم که امیدوارم خوشتان بیاید:

بعد از انگشتِ اشاره  تو/ به دغدغه‌هامان پی بردیم/ به سالخوردگیِ درختان و به صندلیِ لهستانی/ که نشسته است گوشه باغ!/ ساعتِ بازنشسته را گذاشتیم و/ بهاری که بر بازویت شکوفه داده بود/  از خانه بیرون رفتیم/ و غربت آن‌قدر بزرگ بود/ که در آن خانه ساختیم/ به آوازِ پرندگانِ کوچک رفته بودم/ تا آن‌که مهربان‌تر باشی/ اما این‌جا مردان/ تفنگ‌هاشان را/ بیش از پسران‌شان دوست دارند/ تفنگ‌ها بی ادبانه حرف می‌زنند/ در رادیو/ در پنجره خانه‌ها و هر جا که دل‌شان بخواهد/ اما من نمی‌خواستم تو را از دست بدهم/ چون کتابی که از کتابخانه به امانت گرفته‌ای/ ولی دوست نداری آن را پس بدهی

تازه ها

*آموزش علیه آموزش/ عبدالعظیم کریمی/ نشر قدیانی/ ۲۵۶ص/ ۱۵۰۰۰تومان
6-2

 

*این است مذهب من/ مهاتما گاندی/ باقر موسوی زنجانی/ جامی، مصدق/ ۱۴۴صفحه/ ۱۰۰۰۰تومان

 

6-1

 

*شش گشت و گذار در جنگل های روایت/ امبرتو اکو/ علیرضا سیف الدینی/ نگاه/ ۲۰۰ص/ ۱۴۰۰۰تومان

*برگ هایی در باد/ آدونیس/ محبوبه افشاری/ نیماژ/ ۱۳۶ص/ ۱۲۰۰۰تومان

 

6-3

 

*گزینه اشعار اکبر اکسیر/ انتشارات مروارید/ ۲۲۲ص/ ۱۶۰۰۰تومان

 

6-8

 

*تاج و تخت شیشه ای/ ساراجی ماس/ ساره ارزانی، بهداد احمدی/ بهداد/ رمان نوجوان/۲ جلدی/ ۳۴۶۰۰تومان

 

6-7

 

*موسیقی برای آفتاب پرست ها/ ترومن کاپوتی/ بهنرگ رجبی/ چشمه/ ۱۶۲ص/ ۱۳۰۰۰تومان

*ستاره ها را بشمار/ لوئیس لوری/ پروین علی پور/ افق/ رمان نوجوان/ ۱۴۴ص/ ۷۵۰۰ تومان

 

6-5

 

*شصت سال عاشقی/ زندگی پوری سلطانی و مرتضی کیوان/ روزنه/ ۱۳۴ص جیبی/ ۸۰۰۰تومان

 

6-6

 

درباره ی این کتابِ آخری و ماجرای غم انگیز زندگی پوری و مرتضی مطالب مفصلی توی کانال تلگرام کلبه کتاب کلیدر به نشانی @klidar گذاشتیم که می توانید پیدا کنید و بخوانید و کمی حالتان گرفته شود! همه روزه با تازه ترین های دنیای کتاب در همین کانال، ما را دنبال کنید. تا دیداری دیگر شاد باشید و مانا و خوانا!

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.