همین چیزهای فرعی چه قدر آدم کشی و خشونت به بار آورده است! ( کلبه کتاب )

ریحانه مهربانی

با درود و وقت بخیر به همراهان و دنبال کنندگان کلبه کتاب! ستون معرفی کتاب این هفته با معرفی رمان تازه ی نشر آموت به نام «زندگی دوم» از اس.جی.واتسون و «نوشته های سیاسی» وُلتر در خدمت شماست. اگر هم می خواهید از تازه های کتاب باخبر شوید به کانال تلگرام ما به نشانی @klidar سر بزنید و خودتان نیز می توانید معرفی کتاب هایی را که خوانده اید برایمان بفرستید تا در کانال منتشر شود.

زندگی دوم

رمان زندگی دوم داستان جولیاست که به ظاهر، زندگی خوبی دارد اما هنگامی که متوجه می‌شود خواهرش در حمله فرد ناشناسی به قتل رسیده‌است، می‌خواهد هرطور شده به علت آن پی ببرد. پس از مدتی، زمانی که تصور می‌کند پلیس موفق نشده سرنخی پیدا کند تصمیم می‌گیرد خودش وارد عمل شود. درهمین رابطه سعی می‌کند با هویت خواهرش وارد سایت‌های اینترتی شود که خواهرش به آن ها سر می‌زده است، اما همه ما رازهایی داریم که … .

این رمان در زمان انتشار در انگلستان مورد استقبال قابل توجه نشریات انگلیس قرار گرفته است. از جمله روزنامه ساندی تایمز که آن را اثری جذاب، خیره‌کننده و پر دلهره معرفی کرده و روزنامه دیلی میرور نیز از آن به عنوان اثری دارای پرداخت داستانی حیرت‌انگیز و به نهایت گیرا که رفته‌رفته هولناک می‌شود یاد کرده است.

در بخشی از کتاب آمده است:

« از سر پیچ وارد خیابان خودمان می شوم. چند خانه آن طرف تر، اتومبیل پلیس پارک شده است. با این حال می بینم که در ورودی خانه ما باز است. شروع می کنم به دویدن و ذهنم به کل از همه چیز خالی می شود؛ جز این که باید هر طور شده پسرم را ببینم. تازه زمانی که پایم را توی خانه و داخل آشپزخانه می گذارم، می ایستم و می بینم که هیو درست جلو رویم ایستاده است. او با زنی که لباس فرم پوشیده صحبت می کند. زن به عمد قیافه ای کاملا متفاوت به خودش گرفته است، و هیو هم هر وقت که می خواهد خبر ناگواری بدهد چنین قیافه ای پیدا می کند. قفسه سینه ام می گیرد و صدای فریاد خودم را می شنوم؛ گویی در خواب هستم. می گویم: «کانر کجاست؟ هیو! پسرمان کجاست؟» ولی او جواب نمی دهد…»

ولتر

می رسیم به کتاب بعدی که «نوشته های سیاسی ولتر» نام دارد و به تازگی انتشارات روزبهان در ۱۲۲ صفحه ی قطع جیبی باترجمه ی سیداحسان حسینی منتشرش کرده است. برایتان دو بخش کوتاه از این کتاب را برگزیده ام که البته درنظر بگیرید که متن قدیمی است و شاید شما هم مثل من با آن موافق نباشید. ولی برای دانستن نگاه تاریخی نسبت به زنان بد نیست با هم بخوانیم!

جنس نر عموما کمی کمتر از ماده عمر می کند. او به نسبت بلندقدتر است؛ قدرتش تقریبا همیشه بیشتر است، چالاک تر است و با داشتن اعضای قوی تر قادر به تمرکز بیشتر است. تمام هنرها توسط او و نه به دست زن خلق شده است. باید توجه کرد که این نه شور تخیل بلکه تعمق همراه با پشتکار و ترکیب ایده ها بوده که موجب خلق هنرهایی مثل انواع ماشین ها، باروت، چاپ، ساعت سازی و غیره شده است.

بشر تنها موجودی است که می داند باید بمیرد و آن را فقط از طریق تجربه در می یابد. کودکی که تنها در جزیره  ای متروک بزرگ شده، بیشتر از یک گیاه یا گوجه از آن خبر ندارد و از آن آگاه نیست. مرد برجسته ای نوشته است که بدن انسان تا زمان پیری همچون میوه ای کال است و لحظه ی مرگ، زمان رسیدن است. گندیدگی و مشتی خاکستر، عجب رسیدنی! مغز این فیلسوف کال است چه حرف های عجیب و غریبی! مرض نوگویی تولید چه حرف های عجیب و غریبی که نمی کند؟

مشغله های اصلی نوع ما مسکن، خوراک و پوشاک است؛ بقیه همه فرعی اند. همین چیزهای فرعی چه قدر آدم کشی و خشونت به بار آورده است!

***

… حرفه هایی  وجود دارند که انسان درستکار را به شیاد تبدیل می کنند و او را به رغم میلش بی آن که خود بفهمد به دروغ و حقه بازی عادت می دهند و چشم بندی بر او می زنند که از فرط سود جویی و غرور، وضعیت خود را ضایع کند و بی احساس گناه، نوع انسانی را در اعماق حماقت کورکورانه ای غرق کند.

زنان که بی وقفه درکار تربیت فرزندان و محدود به وظایف خانگی اند از این مشاغل که طبیعت انسانی را فاسد می کنند برکنارند. آن ها ملایم تر از مردان اند.

برای دور جنایات بزرگ، عوامل جسمانی با عوامل اخلاقی درهم می آمیزند. خون زنان لطیف تر است. آن ها مشروب های قوی -که خوی ستیزه گری را بیدار می کنند – زیاد دوست ندارند.

دلیل واضحش این است که در میان هر هزار محکوم عدالت، در میان هر هزار آدمکش اعدامی به زحمت چهار زن پیدا می کنید. گمان نمی کنم که در آسیا حتی دو زن باشند که به مجازات اعدام در ملاعام محکوم شده باشند. به نظر می رسد آداب و رسوم ما جنس نر را خیلی شرور کرده است

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.