همه چیز درباره موفق ترین تیم ایرانی مسابقات جهانی UCMAS

مریم عارفی پور

12-01_12-24-04 مسابقات محاسبات سریع ذهنی (UCMAS) هر ساله در یکی از کشورهای جهان برگزار می شود و از کشور ما همواره شرکت کنندگانی وارد این مسابقات می شوند که در بین آنها، نیشابوری ها هم حضور دارند و دو سال متوالی است که حضور نیشابوری ها در این مسابقات به چشم می خورد.

نماینده ی نیشابور در این مسابقات، خانه ریاضیات است و مربی سخت کوش و با انگیزه ای که سرپرستی و آموزش تیم روشندلان نیشابور را برعهده دارد، زهرا انتظاری است.

 

شرکت کنندگان نیشابوری این دوره از مسابقات ۵ نفر بودند که ۴ نفر از آن ها روشندل اند. درپی گزارش های پیشین خیام نامه از این مسابقات و موفقیت دانش آموزان شهرمان، بر آن شدیم از مربی و دانش آموزان افتخارآفرین شهرمان بیش تر بدانیم.

یکی از این دانش آموزان، که تنها عضو غیرروشندل تیم نیشابور و یکی از افتخارآفرینان این تیم بود، علی سلیمانی است؛ دانش آموز کلاس پنجم، که ۱۱ سال سن دارد و تنها شرکت کننده نیشابوری است که از نعمت بینایی برخوردار است.

15-1علی با بیان این که دومین بار است که در مسابقات UCMAS  شرکت می کند گفت: سه سال برای کسب آمادگی  شرکت در مسابقات تمرین کردم.

او گفت: با شرکت در کلاس های UCMAS  این توانایی را در خود تقویت کردم. سال گذشته هم در این مسابقه شرکت کردم و در مسابقات کشوری رتبه کسب کردم، اما به علت بالا بودن هزینه ی سفر به هندوستان و اقامت، نتوانستم در مسابقات جهانی شرکت کنم.

علی سلیمانی در پاسخ به سوال خبرنگار خیام نامه مبنی بر تاثیر این توانایی بر یادگیری دیگر مطالب گفت: یادگیری این توانایی، قطعا در سرعت محاسبات ریاضی موثر است و بحث علاقه ی دانش آموزان نباید فراموش شود، در نهایت محاسبات پیچیده تر ریاضی را با کمک چرتکه و با سرعت زیادی می توانم انجام دهم.

زهرا انتطاری، مربی پرتلاش خانه ریاضیات درباره نحوه ی شرکت دانش آموزان نیشابوری در این مسابقه، گفت: آقای هوایی مدیر مدرسه ی نابینایان و ناشنوایان به سال ۹۲ هستند. در همان سال استارت کار نابینایان زده شد و در طی دو سال اول فعالیت در این حوزه، حمایت همه جانبه از طرح و مخصوصا من به عنوان مدرس داشتند.

وی ادامه داد: آقای طلایی، رییس خانه ریاضیات نیشابور نیز، در ابتدای امر پیشنهاد دهنده ی اجرای این طرح در نیشابورند و حمایت های زیادی در این زمینه داشتند.

انتظاری هزینه ی حضور هر دانش آموز در این مسابقات را ۲ میلیون دانست و گفت: همراهی خانواده ها یکی از عوامل موفقیت بچه ها در این مسابقه است.

شرکت کنندگان نابینا در این مسابقه علت موفقیت خود را تمرین و تکرار دانستند و یکی از آنها گفت: یادگیری این مهارت، تاثیر زیادی بر سرعت عمل در حل مسائل ریاضی داشته و کمک زیادی به تسهیل درک مطالب دارد.

والدین یکی از روشندلان ادامه داد: اعتماد به نفس بچه ها بالا رفته و از این که می توانند میان هم سالانشان حرفی برای گفتن داشته باشند، خوش حال اند.

وی ادامه داد: از آنجا که روشندلان از نعمت بینایی محروم اند، یادگیری مطالب برای آنها سخت تر از کودکان عادی است و نیازمند تمرین بیشتری هستند. هر ترم یادگیری این مهارت برای کودکان عادی ۱۶ جلسه است این در حالی است که برای نابینایان بیش از ۵۰ جلسه به طول انجامیده است.

این ۴ نابینای عزیز امید روزی را دارند که نگاه یکسانی بین معلولی و افراد سالم وجود داشته باشد. یکی از آنها گفت: به امید روزی که من و دوستان بتوانیم در مدرسه هم آزادانه از چرتکه به جای افزار در خیلی از موارد استفاده کنیم و دائما نگران گم شدن مهره ها و جانخوردن آنها نباشیم و دستمان درد نگیرد.

انتظاری، مربی سخت کوش این دانش آموزان درباره ی انگیزه ی خود گفت: آموزش به کودکان نابینا خصوصا UCMAS  را خیلی دوست دارم و چیزی که در ابتدای کار باعث ایجاد انگیزه در من شد، این بود که می دیدم بچه ها چقدر خوب با چرتکه جمع و تفریق یاد می گیرند، در حالی که قبل از آن با حساب افزار این کار خیلی سخت بود و یادگیری را کند می کرد.

وی ادامه داد: من با پشتیبانی آقای هوایی مدیر دبستان شقایق این هدف بزرگ را دنبال می کردیم که بتوانیم آموزش ucmas را تا اندازه ای جایگزین حساب افزار کنیم تا تمام نابینایان بتوانند از این آموزش بهره ببرند.

وی همچنین گفت: از همراهی نماینده ی محترم شهرمان دکتر گرمابی، اداره آموزش و پرورش نیشابور و آقای قوامی نژاد،  سازمان آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی، سرکار خانم توکلی هم نهایت سپاس گذاری را دارم که با پیام های تبریک خود ما را مورد لطف قرار داده اند و  در جهت ایاب و ذهاب و مکان مناسب جهت اسکان بچه ها در مشهد و تهران، این تیم موفق را همراهی کردند، و از دیگر مدرسین خانه ریاضیات خانم ها هواخواه، حشمتی، شادمهری، قلعه حسنی، جلال آبادی، محیط آبادی و دیگر عزیزان و خیرینی که ما را یاری نمودند، قدردانی می کنم.

انتطاری ادامه داد: خواهش من از مدیران عزیز این است که با درایت خاص خود اهمیت تلاش سه ساله ی تنها تیم موفق ucmas روشندلان جهان را درک کنند.  دلیل پافشاری ما، اهمیت این آموزش است. امیدوارم بتوانیم از این پس در محیطی آرام به نابینایان آموزش دهیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.