همه نامزدهای فرمانداری نیشابور

entekhab-farman-darبه اعتقاد برخی تحلیل گران، عدم دوراندیشی دستگاه سیاسی استان و فقدان تعامل میان بدنه اجتماعی حامیان دولت در شهرستان و فرماندار پیشین از سویی و پیش بردن موازی گزینه هایی از میان حامیان معتدل دولت که پیش از این امکان هماهنگی و اجماع حول آن ها وجود داشت، از طرف فرماندار سابق و حامیان دولت و نیروهای سیاسی در شهرستان از سوی دیگر، تنها ثمره اش تعدد غیرضروری نامزدهای این سمت است. تا جایی که حتی هواداران احمدی نژاد هم، که این روزها به دنبال دعوت از رییس دولت سابق برای حضور در نیشابور هستند، به دنبال صید ماهی مقصود از این فضا بوده و بازی دوگانه یکی از نمایندگان مجلس را هم برای تکمیل راهکار خود مورد استفاده قرار می دهند.

 

نامزدهای فرمانداری چه کسانی هستند؟

حامیان آن ها کیستند؟

در روزهای گذشته دست کم هشت نام برای تصدی سمت فرمانداری نیشابور در فضای عمومی شهر دهان به دهان می گردند. رضا غرویان، علیرضا صانعی، محمود رضائیان، محمد مهدی مروج الشریعه، احسان ارکانی، علی دشتی و حسین عابدی هشت گزینه ای هستند که یا رسما برای این سمت معرفی شده و در حال طی کردن مراحل تایید خود هستند یا از سوی افراد و گروه های سیاسی با اهداف مختلف مطرح شده و بر سر زبان ها افتاده اند.

در مورد سوابق و گرایش های سیاسی این افراد نیز مطالب ضد و نقیض و گاه توام با مطالب کذب در کانال های اطلاع رسانی مجازی منتشر شده است. اما واقعا گزینه های فرمانداری نیشابور چه کسانی هستند و از سوی چه افراد یا گروه هایی حمایت می شوند؟ این سوالی است که خیام نامه می کوشد تا آن جا که به اطلاعات مطمئن دسترسی دارد، به آن پاسخ دهد.

در یک هفته ای که از اعلام رفتن فرماندار مظفری می گذرد، گروه های مختلفی وارد رایزنی در خصوص جانشین او شده اند. مظفری، خود، دست کم سه گزینه را برای فرمانداری معرفی کرده است. گفته می شود محمود رضاییان، رضا غرویان و حسین عابدی از اولویت های اعلامی از سوی فرماندار سابق هستند و شواهد حاکی از آن است که پرونده این سه تن زودتر از دیگران در وزارت کشور به جریان افتاده است. از سوی دیگر حامیان دولت در نیشابور هم اگر چه این گزینه ها را رد نمی کنند اما خود نیز مستقلا وارد رایزنی با برخی افراد شده اند. مروج الشریعه و صانعی از گزینه های با سابقه بالای اجرایی هستند که همزمان از سوی این گروه مورد گفت و گو قرار گرفته اند. آن طور که گزارش های رسیده به خیام نامه حاکی است، حامیان دولت از انتصاب شیبانی به عنوان سرپرست فرمانداری استقبال کرده و به انتصاب او به عنوان فرماندار هم ابراز تمایل کرده اند.

از سوی دیگر یکی از دو نماینده نیشابور در مجلس هم، با وجود این که قبلا هر دو نماینده اعلام کرده بودند که گزینه معرفی نخواهند کرد و تنها به اعلام ملاک ها اکتفا می کنند، به دنبال معرفی گزینه خود است. برخی از حامیان چنارانی در دررود و بخش زبرخان از حمایت وی از علی دشتی، عضو هیات رسیدگی به تخلفات اداری وزارت کشور خبر داده اند و برخی حامیان دولت سابق در نیشابور و هوادار جبهه پایداری هم مدعی شده اند که گزینه مطلوب آنان، یعنی احسان ارکانی، از حمایت این نماینده مجلس برخوردار است.

حمید گرمابی دیگر نماینده نیشابور اما خود مستقیما از گزینه ای اعلام حمایت نکرده اما نزدیکان او می گویند که این نماینده مجلس معتقد است گزینه توانمند و ترجیحا بومی که مورد قبول جریان های معتدل و حامی دولت در نیشابور باشد، در شرایط فعلی برای نیشابور به ترین انتخاب ممکن است.

برخی منابع آگاه هم از رایزنی های منتقدان دولت با مروی برای حمایت او از گزینه اصولگرا خبر می دهند. این گفته ها با توجه به قرابت سببی این نماینده سابق نیشابور در مجلس با وزیر کشور دور از واقعیت به نظر نمی رسد.

سوابق نامزدها چیست؟

رضا غرویان: حامیان دولت با فرماندار پیشین در دو نقطه به اشتراک می رسند. یکی از آن ها رضا غرویان است. برادر سه شهید و پزشکی که در کارنامه اش مدیریت بهداشت و درمان نیشابور و معاونت پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم به چشم می خورد. او متخصص بیهوشی است و برای انتخابات گذشته مجلس نیز از سوی حامیان دولت برای نامزدی در انتخابات مورد رایزنی قرار گرفت که نهایتا ورود به این عرصه را به خاطر ملاحظات شخصی نپذیرفت. غرویان در حال حاضر به کار طبابت مشغول است.

علیرضا صانعی: او را انتخاب نخست حامیان دولت در نیشابور عنوان کرده اند. صانعی که مهندس شیمی است، سال ها در سمت های اجرایی متعدد از جمله معاون سازمان جهاد کشاورزی استان فعالیت کرده است. او شهردار نیشابور در سال های ابتدایی دهه هشتاد بوده و کارنامه موفق او در آن دوران باعث شده است، هر بار که مساله انتخاب شهردار نیشابور مطرح می شود، نامی از او هم بر سر زبان ها بیفتد. او نیز عضو خانواده شهدا و خود دارای سوابق ایثارگری است. میان او و غرویان مناسبات دوستانه قدیمی وجود دارد.

سعید شیبانی: معاون فرماندار نیشابور و سرپرست فعلی فرمانداری است که نظر مثبتی در میان حامیان دولت به او وجود دارد. او از زمان دولت اصلاحات، بخشدار و نیروی وزارت کشور بوده اما در دوران فرمانداری هاشمی در دولت احمدی نژاد به حاشیه رانده شده بود. شیبانی کارشناس ارشد علوم سیاسی است.

محمد مهدی مروج الشریعه: حامیان دولت پیش از دیگران به سراغ او رفتند ولی گویا وی افراد دیگری را به آن ها پیشنهاد کرده و از جمله حمایت خود را از صانعی اعلام کرده است. مروج الشریعه که پیش از این مدیر منطقه ویژه سرخس بوده است، در حال حاضر معاون استاندار خراسان رضوی است. وی در انتخابات دوره های چهارم و پنجم نیز برای نمایندگی مجلس از حوزه انتخابیه نیشابور نامزد شده بود.

محمود رضاییان: آخرین فرماندار دولت خاتمی در نیشابور که در سال نخست دولت احمدی نژاد هم در این سمت بود اما پس از آن جای خود را به رشید اعرابی داد تا به تهران باز گردد. او در زمان مدیرعاملی مظفری در بانک شهر، معاونت او را بر عهده گرفت و یکی از گزینه هایی است که از سوی مظفری برای سمت فرمانداری معرفی شده است. رضاییان در انتخابات مجلس هشتم و پس از ان که ستاد او رسما فعال شده و صلاحیت او هم مورد تایید قرار گرفته شده بود، در هفته آخر از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد و سبحانی نیا برای ورود به مجلس هشتم یکی از رقیبان اصلی خود را از سر راه برداشت.

علی دشتی: او اگر چه به اصلاح طلبان نزدیک ارزیابی می شود، اما اخیرا زمزمه هایی در خصوص اعلام نام او از سوی هاجر چنارانی برای این سمت شنیده می شود. دشتی دانش آموخته  دکترای حقوق عمومی از دانشگاه ای شهید بهشتی و علامه طباطبایی تهران است و یکی از کسانی بود که در هیات رسیدگی به تخلفات اداری وزارت کشور رای به برکناری شهردار پیشین نیشابور از سمت ش داد. او اصالتا دررودی است.

احسان ارکانی: حامیان احمدی نژاد نام او را مطرح کرده اند و حتی مدعی شده اند هاجر چنارانی در خارج از شهرستان پیگیر کار اوست. ارکانی که در دولت احمدی نژاد معاونت استانداری خراسان رضوی را هم تجربه کرده است، در حال حاضر مدیر نمایشگاه مشهد است. گفته می شود وی مناسبات نزدیکی با حامیان جبهه پایداری در مشهد دارد و از این رو مورد حمایت هواداران تندروها در نیشابور هم قرار گرفته است. اگر چه حمایت چنارانی از او را برخی تحلیل گران در راستای حفظ پایگاه رای چنارانی در میان دوستان سیاسی سابق اش ارزیابی می کنند تا گزینه ای جدی برای فرماندار شدن.

حسین عابدی: او نیز از گزینه های مورد تایید فرماندار پیشین بوده است. اما گفته می شود با مطرح شدن نامزدهایی مانند صانعی و غرویان، خود نیز متمایل به حمایت از این دو است که اگر چه به لحاظ سیاسی مواضع متفاوتی با آنان دارد، اما به سبب ارتباطات دیرین با این دو نامزد حامیان دولت احتمال انتصاب او اگر نه منتفی، دست کم کمرنگ شده است. حسین عابدی برادر شهیدان عابدی است.

در نهایت باید گفت، اگر چه دولت تصمیم آخر و حرف نهایی را برای انتصاب فرماندار شهرستان می زند، اما حساسیت های سیاسی خاص در نیشابور از سویی و انتظار نیروهای سیاسی از دولت برای تعامل بیش تر با هم فکران ش، آن هم در سال آخر دولت یازدهم، موضوع این انتصاب را از فضای اداری صرف خارج کرده است. تاثیرات شخص فرماندار بر فضای مدیریتی و سیاسی شهرستان موضوعی است که باعث می شود همواره انتصاب به این سمت مورد توجه و دقت فعالان سیاسی باشد. باید دید دود سفید از ساختمان فرمانداری نیشابور به هوا می رود یا ساختمان سفید استنانداری در مشهد که این روزها رفت و آمد ها به آن زیاد شده است؟ شاید هم معادلات دور از همه این بازی ها در تهران و در محافلی رقم بخورد که کم تر خبری از آن به رسانه ها و افکار عمومی درز می کند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.