«همه با هم برابرند اما برخی برابرترند؟!»

«همه با هم برابرند اما برخی برابرترند؟!»

هر چند عدالت جویی و آزادی خواهی قدمتی به درازای خلقت انسان دارند اما شاید بتوان انقلاب کبیر فرانسه( ۱۷۸۹ میلادی- ۱۱۶۷ شمسی) را نقطه ی پایانی بر حاکمیت میل و سلیقه فردی در اداره ی جامعه دانست. پس از این انقلاب به تدریج سلایق و خواسته های شخصی در اداره ی جامعه به حاشیه رفتند و قانون به جای رفتارهای کدخدا منشی و فردی نشست و همه به عنوان شهروند در برابر قانون از حقوق برابر برخوردار شدند و کسی را بر کسی برتری نبود. کشور و هر آنچه در آن بود ملک مشاع تلقی شد و نظام سیاسی برخاسته از رای مردم و مبتنی بر تفکیک قوا( مجریه – مقننه – قضائیه) سعی کرد اسب سرکش قدرت را مهار کند . در این میان قوه ی قضائیه به عنوان شاقول و حل وفصل کننده ی اختلافات جایگاهی بخصوص یافت و به عنوان نهادی مستقل، هیچ کس یارای مقاومت در برابر حکمش نیافت.

علی رغم سابقه ی تاریخی و تاکید تعالیم عالیه ی اسلام، در ایران صد سال است که مردم با انقلاب مشروطه(۱۲۸۵ شمسی – ۱۹۰۷ میلادی) و نیز انقلاب اسلامی ( ۱۳۵۷شمسی – ۱۹۷۹ میلادی) برای آزادی، عدالت،برابری و حکومت قانون از بذل جان خود دریغ نکرده اند و مجاهدت های بسیار نموده اند. شعارمحوری مردم در سال ۵۷»استقلال، آزادی جمهوری اسلامی» بود. شعاری که متاسفانه امروز تلاش می شود از جانب برخی پر مدعا در سطوح مختلف، خواسته و ناخواسته؛ به حاشیه رانده شود . برخی آزادی خواهی را افساد طلبی معنا می کنند و دیگرانی حاکمیت مردم را « صوری – تزئینی» فرض می کنند و دیگرانی همه را برابر می دانند اما برخی را برابرتر و ….

جدای از مباحث تئوریک، خبر مورد اشاره از چند دیدگاه قابل نقد و بررسی است:

یکم: حرمت امامزاده و نقش متولی!

بدون شک ضرب المثلهای کهن هر قوم و ملتی ریشه در تجارب گرانبهایی دارد که در طول هزاران سال بدست آمده است. آقایانی که خود را متولی همه چیز می دانند چگونه به راحتی با حکم صادر شده ی ( ولو به غلط) دستگاه قضایی می جنگند که متعلق به همین نظام است. آیا هیچ می دانید تحلیل رفتار شما در ستیز با قانون، از جانب اکثریتی که از آن با خبر می شوند چه اثرات غیر قابل جبرانی – در کوتاه مدت و دراز مدت – بر نگاه آنها در خصوص اجرا و حرمت قانون در جمهوری اسلامی دارد؟ آیا معنا و مفهوم رفتار خود در جلوگیری از اجرای حکم قانونی را می فهمید؟آیا باور ندارید که دوره ی رفتارهای فردی و خودسرانه گذشته و همه باید تن به اجرای قانونی بدهند که بیش از صد سال برای آن جان فشانی ها شده است؟ آنان که مدعی حراست از جمهوری اسلامی هستند کم هزینه ترین اقدام تن دادن به قانون و اجرای بدون تنازل آن است و بس.

دوم :آیا همه با هم برابرند یا برخی برابرترند!

مسئولین محترم دستگاه قضا! ایا اگر چنین شرایطی برای یک فرد عادی و بی پناه پیش می آمد به راحتی از خیر اجرای حکم می گذشتید؟ به یادتان می آورم برخورد علی(ع) را با قاضی پرونده ی اختلافی ایشان با آن مرد مسیحی را! آنجا که قاضی علی را با عنوان حکومتی خطاب قرار می دهد و علی به او عتاب می کند که شما به عنوان قاضی باید حتی در نحوه ی خطاب قرار دادن طرفین، عدالت را رعایت کنی! پس چگونه است اجرای حکم توقیف خودرو یک فرد که باید از همه مقید تر به قانون باشد! در کمتر از چند دقیقه متوقف می شود؟ عزیزان ملاحظه دارند که تنها حکم توقیف خودرو صادر شده است و نه خود فرد! نکند خدای نکرده برخی برابرترند؟

سوم: اندکی صبر باید…

آقایان که همه را به صبر دعوت می کنند اگر به حکم اعتراض داشتند لازم به آن همه آمدو شد خیابانی نبود! مثل همه ی بندگان خدا کمی صبر می کردند، روز بعد امکان تظلم خواهی و رفع توقیف وجود داشت. آیا نیاز به ایجاد این همه بدبینی – نسبت به سیستمی که مدعی حراست از آن هستید- ، ایجاد ترافیک، توقیف غیر قانونی دوربین یک شهروند و … وجود داشت؟

چهارم: افراد در چهارچوب قانون یا قانون در قامت افراد؟!

به نظر می رسد قانون پدیده ای است که مهمترین کارکرد آن کنترل رفتارهای افراد به ویژه صاحبان قدرت است.افراد اعم از غنی و ضعیف، چاق و لاغر همه و همه باید در چهارچوبه ی قانون قرار گیرند نه این که افراد هر چقدر درشت قامت تر و صاحب جلال و جبروت بیشتر بودند قانون برای آنان فراخ تر باشد. قانون به عنوان پدیده ای جدید در زندگی بشر امروز، مهار کننده ی قدرت است.

اگر کسی و یا کسانی، دغدغه ی حفظ و افزایش نفوذ واقتدار جمهوری اسلامی در دل ها را دارند؛ ابتدایی ترین اصل تن دادن همه به اجرای بدون تنازل و تبعیض قانون به عنوان مهمترین محور است. انسان، اسلام، اخلاق و همه ی انبیا و مصلحان تبعیض را نپذیرفته اند. انسان به حکم انسان بودن شیفته ی آزادی، عدالت و راستی و نیکویی است.

نویسنده :رضا مهرداد

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.