همزمان با تشکیل اولین همایش پویش ملی مبارزه با سرطان در نیشابور صورت گرفت:

هشدارها و توصیه ها در خصوص افزایش نگران کننده مبتلایان به سرطان معده و ریه
احسان سلیمانی/ همایش پویش ملی مبارزه با سرطان، ۱۵ بهمن ماه همزمان با روز جهانی سرطان در سالن تربیت نیشابور برگزار شد. همچنین روز سه شنبه نیز نشست خبری در این خصوص در سالن جلسات دانشکده علوم پزشکی تشکیل شد.
در این نشست، شایعات موجود در خصوص نقش پارازیت های ماهواره ای و همچنین حادثه انفجار قطار نیشابور در ابتلا به سرطان نه رد و نه تأیید شد و تصریح گردیدکه این مسئله باید از منظرعلمی بررسی و اعلام نظر شود.
قائم مقام دانشکده علوم پزشکی نیشابور در این نشست ، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری سرطان را در نیشابور، بالاتر از متوسط کشوری دانست وآن را بیشتر از مرگ و میرهای ناشی از سوانح اعلام کرد و افزود: برآنیم تا در فضاهای مجازی اطلاع رسانی کنیم، چرا که سهم هر فرد در کاهش سرطان با کسب آگاهی نسبت به آن و انتقال دانسته های خود به دیگران بین ۵۰ تا ۷۰ درصد می باشد.
دکتر ظهیر مظلومینژاد با بیان اینکه سرطان با خودمراقبتی و درمان، قابل پیشگیری و بهبودی است، تاکید کرد: به عنوان مثال ترس از ابتلا به سرطان سینه بسیار زیاد است و آمار مبتلایان آن نیز بیش از دیگر سرطان ها است ، اما مرگ و میر ناشی از این سرطان بسیار پایین می باشد. ما معتقدیم که ۸۰ درصد سرطانها قابل شناسایی و درمان است ،زیرا ۳۰ درصد این بیماریها ارتباط مستقیم با تغذیه دارند و ۸۰ درصد بیماران سرطان ریه نیز افراد سیگاری هستند.
وی با اشاره به افزایش سرطان مری و معده در نیشابور گفت: درصدد خرید دستگاههای آندوسکوپی و کولونوسکوپی برای افزایش تیم فوق تخصص گوارش در شهر هستیم چون سرطان معده در نیشابور سلامت مردم را تهدید میکند و نیشابور پیشتاز این بیماری پس از اردبیل است.
دکتر خیری نیز در این نشست اظهار کرد: سرطان معده به طور معمول بیش از ۲۵ درصد آمار مبتلایان به سرطان را در نیشابور شامل می شود و از سال ۸۴ تا ۹۲، ۷۷۰ نفر در شهرستان به این دلیل فوت کرده اند. همچنین میزان دیگر فوتی ها در همین مدت در سرطان ریه ۴۸۰ نفر، سرطان مری ۱۸۵ نفر و سرطان سینه ۶۰ نفر بوده است.
وی با بیان اینکه نباید تصور کرد که سرطان فقط برای سنین بالا می باشد، ادامه داد: ۷۸ درصد سن ابتلا به سرطانها متعلق به سنین ۴۵ سال به بالا است و ۱۲ درصد نیز به سنین زیر چهل سال اختصاص دارد.
خیری خاطرنشان کرد: میزان سرطان های شناسایی شده از سال ۹۰ تا ۹۳، ۲۹ درصد سرطانهای پستان ، ۱۶ درصد معده ، ۱۲ درصد پوست ، ۱۱ درصد روده بزرگ ، ۱۰ درصد مری و ۲۳ درصد سایر سرطانها می باشد. همچنین در این مدت ثابت شده ابتلا به سرطان در مردان بسیار بیشتر است و به عنوان نمونه در سه سال اخیر ۵۰ مورد سرطان معده در آقایان و تنها ۱۸ مورد در خانم های شناسایی شده است.
مدیرگروه مبارزه با بیماریهای دانشکده علوم پزشکی نیشابور هم در این جلسه گفت: هدف اصلی طرح نظام مراقبت بیماران سرطانی جلوگیری از شیوع سرطان در جامعه و مساعدت به بیمار و خانواده او و افزایش امید در ایشان و این که باور کند سرطان پایان زندگی نیست و رواندرمانی اعضای خانواده بیماران سرطانی، است.
دکتر محمد آذینی افزود: متاسفانه بیشتر بیماران دیرهنگام به پزشک مراجعه میکنند در حالی که باید در صورت هر گونه بروز علائم غیرعادی و یا بیماری درمان را جدی بگیرند. از سویی متأسفانه سرطان در مراحل اولیه با بیماری های گوارشی اشتباه می شود و علائم اولیه اغلب سرطان ها مشابه دیگر بیماری ها است، از این رو ممکن است تشخیص بیماری سرطان طولانی باشد، زیرا بعضی سرطانها دیرتر علائم خود را بروز می دهند.
در این نشست با توصیه بر پرهیز از مصرف زیاد گوشتهای فرآوری شده، فس فودها و سوسیس و کالباس توصیه شد: از آنجاکه میزان مصرف چای در کشور ما زیاد است، باید دانست چای میتواند جلوی سرطان را بگیرد به شرط اینکه دم کشیده باشد نه جوشیده، زیراچای جوشیده سرطانزا است. چای را باید با دمای پایینتر نوشید چرا که چای لبسوز سبب سوختن سلولهای سنگفرشی مخاط دهان شده و زمینه سرطان را فراهم میکند. همچنین مردم ما عادت دارند که نان برشته بخرند بی توجه به اینکه سوختههای نان که در معرض اشعه است نوعی ماده سمی تولید میکند که سرطان مری و معده را افزایش میدهد. همچنین غذاهایی که بوی دود میگیرد و ماهی نمک سود شده هم میتواند سرطانزا باشد.
همچنین به گزارش سایت خبری فضل نیوز، دکتر مریم دلاوری با بیان اینکه با یافتن بعضی از علایم در بدن باید به پزشک مراجعه کرد، اظهار داشت: در صورت وجود توده در هر جایی از بدن، تغییر در یک خال پوستی، زخمی که بهبود نمییابد، سرفه یا گرفتگی صدا به طور مداوم، سوء هاضمه یا اختلال در بلع به طور مداوم، تهوع یا سرفه خونآلود، تغییر در عادات طبیعی روده مانند اسهال یا یبوست بطور دایم، وجود هرگونه خون در ادرار یا مدفوع و هر خونریزی غیر طبیعی واژینال و ترشحات غیر طبیعی دهانه رحم، کاهش وزن غیر قابل توجیه و بیاشتهایی غیر قابل توجیه باید به پزشک مراجعه کرد.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی نیشابور ضمن اشاره به اینکه ۳۵ درصد سرطانها مانند سیستم گوارش، پستان و پروستات با رژیم غذایی در ارتباط هستند، عنوان کرد: باید در رژیمهای غذایی مصرف میوه و سبزیجات و غذاهای حاوی فیبر بگنجانیم و از مصرف غذاهای پرچربی خودداری کنیم. همچنین مصرف الکل در ایجاد بسیاری از سرطانهای دهان، گلو، حنجره، مری، کبد و لوزالمعده نقش دارد و تماس خیلی زیاد با نور خورشید هم سرطان زا است.
وی خاطرنشان کرد: مهمترین عوامل جلوگیری از ابتلا به سرطان روده، رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی است و میشود روزانه با چند دقیقه بالا و پایین پریدن یا هفتهای ۳ بار پیادهروی به سلامتی رودههای خود کمک کنید .

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.