همایشی در میانه‌ی پویش نارنجی با رویکرد عدالت جنسیتی

در هم اندیشی روسا و مشاوران امور زنان و خانواده‌ی دانشگاه های علوم پزشکی منطقه۹ عنوان شد: زنان به گذشته بازنمی گردند

فروغ خراشادی- نخستین نشست هم اندیشی روسا و مشاوران امور زنان و خانواده‌ی دانشگاه های منطقه نهم آمایش آموزش عالی سلامت کشور، به میزبانی نیشابور برگزار شد.

دکتر ساره محمدی، مشاور وزیر بهداشت در امور زنان و خانواده، خانم دکتر بابایی، رییس اداره ی مامایی وزارت بهداشت، دکتر علی حسینی، رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت و نماینده ی تام الاختیار بهداشت منطقه ۹ و فرشته سلجوقی، مدیر کل اموز زنان استان خراسان رضوی، همچنین روسای علوم پزشکی سبزوار، تربت حیدریه، و اسفراین در این همایش شرکت داشتند.

در نشست تخصصی یادشده که صبح روز دوازدهم آذرماه، در سالن همایش وکنفرانس بیمارستان  ۲۲بهمن سامان یافت، رییس علوم پزشکی نیشابور سخنانش را با یک پرسش آغاز کرد: آیا زن مکمل مرد است یا زنان مکمل مردان هستند؟ دکتر عظیمی نژاد سپس برای پاسخ به این سوال، با ارجاع دادن به متون مذهبی به این نکته توجه داد که زنان نیمی از جامعه هستند و در همه ی زمینه ها، نقش و حضورشان مکمل مردان است.

این دانشیار ژنتیک پزشکی دانشگاه نیشابور، در حوزه های مختلف اجتماعی از تحصیل تا کار به نقش زنان اشاره کرد و علاوه بر جایگاه اجتماعی، موقعیت سیاسی زنان را هم مهم دانست و افزود: در بحث توسعه ی سیاسی، جایگاه زنان را اگر در انتخابات نادیده بگیریم، و سهم آن ها را حذف کنیم، ممکن است مشروعیت آن انتخابات زیر سوال برود.

توجه به سلامت و بهداشت زنان، یکی از شاخص های عدالت جنسیتی

ریاست دانشگاه علوم پزشکی نیشابور با بیان اصل های ۱۰، ۲۰ و ۲۱ قانون، عنوان کرد: بر مبنای ماده‌ی ۱۰۱ از برنامه ششم توسعه، کلیه ی دستگاه های اجرایی موظند بر اساس اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله، رویکرد عدالت جنسیتی در برنامه ها و طرح های خود را رعایت کنند و در این زمینه شاخص هایی را مد نظر بگیرند که یکی از آن ها، ارتقای سطح سلامت و بهداشت زنان است و در ردیف وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لحاظ شده است.

عظیمی نژاد ضمن یادآوری حضور تاثیر گذار و شمار چشمگیر مدیران و معاونان زن در دانشگاه علوم پزشکی نیشابور عنوان کرد که هدف اصلی برنامه ی ششم توسعه، بهره مندی از سرمایه ی زنان در جامعه است و در همین راستا با  تشکیل کارگروه اجرایی ماده۱۰۱ و  پی گیری و دریافت برنامه های اجرایی، پایش مستمر و تبادل افکار، دبیرخانه ی مرجع به رصد جامع مفاد قانونی سلامت زنان و خانواده می پردازد.

در همین راستا، با تکیه بر تجربیات بین المللی و فرهنگ ملی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیشابور درباره ی ضرورت یا عدم ضرورت تک جنسیتی بودن کادر پزشکی در بخش زنان و زایمان پرسش هایی مطرح کرد و پاسخ آن را منوط به بررسی بیشتر در عرصه‌ی ملی و متناسب با شرایط جامعه دانست.

در ادامه ی جلسه، نماینده ی تام الاختیار بهداشت منطقه۹ به موضوع زنان و انرژی خُلقی- عاطفی آنان پرداخت و به نقش مادر بودن و اهمیت حفظ تعادل بین اشتغال با وظایف به گفته ی وی ” همسری” و “مادری” اشاره کرد و گفت: باید به نیاز های جدی مان برگردیم نه تقلید از الگوهای غیر متناسب با فرهنگ خودمان؛ در کشور ما مدیریت خانواده با زن است و به این نقش باید توجه بیشتری شود.

نقش های امروزی به گذشته بازگشت نمی کند

دکتر محمدی، مشاور قاضی زاده ی هاشمی در امور زنان که به دلیل تاخیر پرواز، دیرتر به جلسه رسیده بود، پس از سخنان دکتر حسینی، سخنانش را با نقدی ظریف به گفته های سخنران پیش از خود، آغاز کرد: به دلیل شرایط متفاوت فیزیولوژیکی و نقش های متفاوت در خانواده، ممکن است نگاه عده ای این باشد که زنان آسیب پذیرترند یا به رغم تحصیلات و توانایی انجام کار، باید در خانه بمانند؛ اما لازم است نگاه چند بعدی به زنان داشته باشیم. این متخصص قلب و عروق بیان کرد: اگر چه نقش های سنتی وجود دارد، اما مدرنیته خودش را به ما تحمیل کرده است و احتمالا نقش های امروزی به گذشته بازگشت نمی کند. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: ما در پذیرش نقش ها بار بیشتری بر دوش زنان نهاده ایم و سال هاست زنان دوشادوش مردان و بیش از آنها کار می کنند اما به لحاظ فرهنگی به آن جایی نرسیده ایم که به پسران خود آموزش دهیم در کنار همسران خود باشند و زنان را زیر بار خانواده و کارهای بیرون تنها نگذارند.

دکتر محمدی در ادامه به تببین برنامه های راهبردی دفتر مشاور وزیر پرداخت که در راستای هنجارهای اجتماعی و تقسیم وظایف، تبیین فرهنگی و دینی، برنامه ریزی و حمایت طلبی و هماهنگی در تصمیم سازی و بازخوردها، در خصوص اجرای ماده ی ۱۰۱ برنامه ی ششم توسعه تقسیم بندی شده بود.

وی به نقل از دکتر هاشمی، وزیر بهداشت از همکارانش خواست که در دفاتر را باز بگذارند تا  دانشجویان بتوانند بدون دغدغه حرف هایشان را بزنند و همین مساله گامی باشد در راستای پیش گیری از آسیب و حمایت از آسیب دیدگان؛ چرا که برقراری ارتباط باصاحبان فرایند ناظر بر نظام سلامت و اتخاذ تدابیر مناسب جهت ارتقای این حوزه، گام اول است.

وی همچنین از تشکیل شورای توانمند سازی زنان و ارتقای سلامت خانواده گفت که با سیاست گذاری و برنامه ریزی در راستای راهبردهای کلان حوزه ی سلامت زنان و با رویکرد مشارکت در زیر ساخت های تشکیلاتی و منابع اقتصادی به تدوین پروتکل های لازم خواهد پرداخت.

مشاور امور زنان وزیر بهداشت از دیگر راهبردهای شورای توانمندسازی را، تبیین سبک مناسب زندگی، افزایش مهارت ها، کشف زمینه های بزه و آشنایی با حقوق قانونی-شهروندی زنان و ملموس نمودن مصادیق سلامت با فرهنگ سازی برشمرد.

فرهنگ ما زن را در معرض خطر قرار می دهد

در بخشش تخصصی این همایش، دکتر نیره امینی ثانی، عضو هیأت علمی گروه آمار و اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، از اولویت های سلامت زنان گفت. وی با اشاره به تغییر سبک زندگی امروزی، از فاکتورهایی چون سلامت روان، سطح رفاه و میزان خشونت به عنوان عوامل تاثیر گذار بر سلامت بانوان یاد کرد و به بحث غربالگری در زمینه های مختلف حوزه ی سلامت بانوان توجه داد.

دکتر امینی ضمن اشاره به فرهنگ و زبان متکثر در جامعه ی ایرانی، موضوع تفاوت جنسیتی در دریافت درمان و خدمات پزشکی را مطرح  و بیان کرد: فرهنگ ما زن را در معرض خطر قرار می دهد چون یک زن در هر سنی، باید وظایف چندگانه ی همسری، مادری و دختری را انجام دهد؛ مثلا زنی ۷۰ ساله ناچار است از مادر ۹۰ ساله اش مراقبت کند، همزمان با بیماری های مربوط به سالخوردگی مواجه باشد؛ در عین حال مادر خانواده و احتمالا هنوز همسر هم هست.

این اپیدمیولوژیست بیان کرد: ما تنها در برخی زمینه ها برنامه ی موفق داشته ایم و برای بیماری های در حال افزایش، مانند سرطان دهانه ی رحم، برنامه ی مدون و غربالگری نداشته ایم.

او در پایان سخنانش پیشنهاد داد که وزارت بهداشت برای سرطان پستان به عنوان مهمترین سرطان زنان در ایران، همچنین سرویس های خدماتی برای زنان ناتوان و سالخورده، برنامه ی سازمان یافته داشته باشد.

تصویب قانون بدون بررسی تبعات

همایش «زنان- سلامت» که در میانه ی دوره ی ۱۶ روزه‌ی پویش نارنجی (پویش جهانی محو خشونت علیه زنان) سامان یافته بود، از حضور یک سخنران دیگر، بهره برد؛ فرشته سلجوقی از امید برای تصویب لایحه ی «تامین امنیت زنان در برابر خشونت» یاد کرد که اگر به امضای رئیس قوه‌ی قضائیه برسد، برای تصویب راهی مجلس خواهد شد؛ از جمله مسائل دیگری که مدیر کل امور زنان خراسان رضوی مورد توجه قرار داد، انتقاد از طرح افزایش مرخصی زایمان به ۶ و سپس ۹ ماه بود که بدون بررسی تبعات آن تصویب شد و موجب اخراج ۴۰۰هزار زن در بخش خصوصی گردید. وی سخنانش را با ذکر مساله ای کلیدی به پایان برد: نقش سواد زنان در سلامت خودشان و خانواده، نقشی اساسی ست و باید مورد توجه قرار گیرد.

 

پس از این نشست علمی، برنامه ای در خصوص سلامت زنان و خانواده در سالن همایش های فرمانداری برگزار شد. این همایش که در ادامه ی همایش صبح  و با حضور همان سخنرانان به انجام رسید، تنها تفاوتش با برنامه ی صبح، جنبه ی عمومی و غیر تخصصی‌اش بود و البته حضور گروه های مختلف بانوان نیشابور نیز در آن قابل تامل بود. فرماندار شیبانی در این همایش ضمن اشاره به اهمیت پیش گیری قبل از آسیب، بیان کرد: نیمی از نیم میلیون جمعیت شهرستان را زنان تشکیل می دهند و طبق آمار، این نیمه ی جمعیت، در همه ی بخش ها از کشاورزی تا آموزش، درمان و سیاست، موفق و فوق العاده ظاهر شده اند. وی ادامه داد: اگر سلامت این نیمه ی فعال به خطر بیفتد، هزینه ی کلانی برای خودشان و جامعه خواهد داشت پس توجه به سلامت و پیش گیری از آسیب های اجتماعی، مساله ای پر اهمیت است.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.