هشدار به اعضای محترم شورای شهر: واقعه را قبل از وقوع علاج کنید!

Untitledنامه وارده

جعفر محمدی

 

شهرداری ، موسسه ای که بخش عمده ی هزینه های آن به طور مستقیم توسط شهروندان همان شهر تامین می گردد. شهروندانی که در موقعیت فعلی کشور از نطر وضعیت مالی  در تنگنای شدیدی قرار دارند و توان پرداخت حتی عوارض اندک خود(عوارضی چون خودرو، کسب، نوسازی و…) را به شهرداری ندارند. در چنین شرایطی هزینه هایی بر بدنه این موسسه تحمیل می گردد که هیچ توازنی با درآمد حاصله ندارد. برای واکاوی چرایی این مشکل نوشته ی زیر تقدیم شما خوانندگان خوب خیام نامه می شود.

ضمن احترام به اعضای محترم شورا که در قیام و قعودهای خود منافع مردم و شهروندان را در نظر گرفته و می گیرند؛ معتقدم شورای چهارم از بدو شروع کار، با انتخاب های خود سر ستیز برداشت و مردم که موکلین آنها بودند هیچ گاه متوجه نشدند که چرا چنین برخوردهائی صورت می گیرد و اعضای محترم شورا به دنبال کدام هدف هستند: منافع شخصی، مادی، معنوی و یا منافع شهر وشهروندان.

آن چه از خروجی رفتارها و تصمیمات شورا پیداست این است که منافع و انتظارات شهر و شهروندان در این مدت تامین نشده  است؛ منافع معنوی آقایان هم که برکسی جز خودشان و خدایشان معلوم نیست. حال اگر منظور برخی اعضای محترم تامین منافع مادی و شخصی بوده است، که هر دو منتخب شهرداری؛ آنان را به هدف شان رسانده اند! چه انتخاب شهردار اول که در سال ۹۲ ظرف مدت ۶ماه؛ ۶۵ میلیون تومان اضافه از بودجه مصوب شان برای شورا پرداخت کرد و در سال۹۳؛ بودجه ۲۸۷ میلیونی شورا را غیرقانونی به ۶۲۵میلیون تومان افزایش داد! در سال۹۴ هم بودجه غیر قانونی ۶۷۵ میلیونی! برای شورا مصوب کرد. پس چه اشکالی در رسیدن به این هدف اعضاء شورا وجود داشته که دست به تغییر زده و یا می زنند؟

انتخاب دوم آنان هم که بدون درخواست شورا پول به حساب شان واریز می کند و دریافتی شورا ازهمان بودجه مصوب غیر قانونی؛ تا کنون ۲۷۹میلیون تومان شده  است. باعنایت به دستور العمل تنظیم بودجه شهرداری ها؛ پرداخت اعتبار شورای شهر باید متناسب با درصد درآمد کسب شده شهرداری باشد، در حالی که بودجه شهرداری در شش ماهه نخست ۲۴% محقق شده است چگونه شورا ۴۱% اعتبار خود را از شهرداری اخذ نموده است؟

در حال حاضر متأسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح در شهرداری و صرف هزینه های غیر ضرور که مغایر با اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم می باشد، شهرداری به ورطه ورشسکستگی نزدیک شده و شورا هم بدون توجه به گزارشات مالی ارسالی از سوی شهرداری و تذکرات شفاهی (شهروندان و همکاران مجموعه) و تذکرات کتبی (ارباب جراید )؛ بعد از گذشت چند ماه! درخواست حضور شهردار محترم در صحن شورا جهت رفع ابهام را ارایه نموده است. البته ایشان هم بعد از سفر خارج کشور انشاءالله در آینده ای نزدیک  با حضور در شورا رفع ابهام خواهند نمود.

در اینجا روی سخنم با شورا ی محترم است که شاید امربه معروف کردن این حقیر؛ در آینده که زمانی کوتاه برایشان باقی مانده است؛ تصمیماتی بهتر و به دور از حاشیه سازی اتخاذ نمایند:

شما شهرداری انتخاب نمودید که می دانستید اطلاعات ش از وضع موجود شهرداری چقدر است (درآمد ، هزینه ، بدهی هاو…)! در جلسه اخذ برنامه های ایشان؛ وقتی از افزایش سه برابری بودجه  سخنی به میان آوردند، عکس العمل شما با توجه به وضع اقتصادی کشور چه بود؟ آیا تحقیق کردید که در زمان تصدی پست شهرداری در شهرهای اسفراین و سبزوار؛ ایشان در استانداری (به عنوان قائم مقام شورای شهر) چقدر به عدم رعایت اصول قانونی در کارها شناخته می شده اند؟! و آیا این مدیریت با اوضاع اقتصادی و رکود، فعلی و ارتقاء سطح شعور اجتماعی مردم، مدیریت اجرائی وموفقی خواهد بود؟ آیا از رفتار شهردار بعد ازتصدی ایشان در شهرداری بجنورد در دور اول  که اتفاقاً کاملاً هم در دسترس هست؛ حتی با یک تماس تلفنی جویا شدید؟ سئوال کردید ایشان در دور دوم چه مدت شهردار بجنورد بودند و به چه علت از این سمت خاتمه خدمت دادند؟ در شورای شهر چگونه عضوی بوده وفعالیت شان به چه شکل بوده است؟ آیا عملکرد ایشان را با وعده های قبل از انتخاب شدن مقایسه کرده اید؟ اگر تناقض حرف با عمل (البته بعد از چند ماه) ابهام برای تان ایجاد نموده است، آیا می دانید هزینه ی این رفع ابهام برای  شما و در حقیقت شهروندان چقدر بوده است؟ به تعدادی از آن ها اشاره می کنم:

– روزی ۱۱میلیون تومان جریمه وام بانک شهر؛ آیا نمی شد از محل وام بانک کشاورزی قسط آنرا پرداخت نمود تا مشمول این جریمه سنگین نشود.

– ماهی حدود ۲۰ میلیون تومان جریمه عدم پرداخت کسورات حقوقی (سازمان تأمین اجتماعی، دارائی، بازنشستگی و…) از ابتدای سال، به نحوی که در مهرماه تأمین اجتماعی از قبول دیسکت اطلاعات بیمه شدگان خودداری نموده که مشکلاتی برای کارگران شهرداری بوجود آورده است.

– برگشت زدن چک های صادره شهرداری از سوی بانک شهر وملی با مبالغ پایین که حتی بعضی از آنها مبلغ شان از کارمزد برگشتی آن کمتر است.

– استخدام نیروهای جدید که عمدتا از اقوام آشنایان و همکاران سابق شان در مشهد (که کاش متخصص بودند و کارائی مناسبی برای شهرداری داشتند) و وابستگان به افراد صاحب نفوذ شهر هستند.

– انجام کارهای عمرانی غیر ضرور که در موقعیت فعلی نه توجیه اقتصادی دارد و نه مشکلی اساسی از شهروندان حل می کنند.

– عملیاتی کردن پروژه هائی که در طرح تفصیلی و بودجه مصوبه ندارد و به تصویب شورا نرسیده است (احداث بوستان های بزرگ، اجرای بلوارهای خارج از محدوده طرح، از جمله تملک اراضی جهت اجرای بلوار صد متری در زمین هایی که سازمان میراث فرهنگی اجازه هیچ گونه فعالیتی را به مالکان نمی دهد و اتفاقاً در مسیر روستای زادگاه شهردار است) باچه هدفی دنبال می شود و آیا شک برانگیز نیست؟!

– جابه جائی و انتصاب های غیر کارشناسی شده و استفاده از نیروهای بازنشسته که مشخص نیست چه هدفی را دنبال می کند.

به عنوان یک شهروند هشدار می دهم که شهردار محترم برای دریافت وام از بانک های مختلف تلاش های زیادی را آغاز نموده اند! با توجه به وضع موجود و شرایط اقتصادی؛ این بدهی ها هم در آینده شامل جرایم سنگینی خواهد شد و در این صورت شهرداری به موسسه ای ورشکسته تبدیل خواهد شد.

در خاتمه اگر قصد خدمت و جبران گذشته خود را دارید عاجزانه خواهشمندم با اقدامی ضربتی و عاجل از اقدامات متضررانه ایشان جلوگیری نمایید.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.