هشداری که جدی گرفته شد ( راه یابی اثر گرافیست جوان نیشابوری به جشنواره آمریکایی Alef )

 

فروغ خراشادی/ «خطرات انقراض حیات » و « کمپوت زندگی » عنوان دو پوستر ایرانی راه یافته به جشنواره جهانی «الف Alef( Americas Latino Eco Festival) » است که در شهر دنور ایالت کلرادو امریکا برگزار می شود. خالق آثار، سروش عالمی هنرمند جوان نیشابوری است.

راه یابی این دو پوستر به جشنواره ی مزبور، موضوع گفت و گوی «خیام نامه» با عالمی جوان است و او از چگونگی شکل گیری و طراحی پوستر و گزینش آثار برای جشنواره ی شکل گرفته در ینگه ی دنیا بگوید.

او که با جشنواره ی « الف» از راه فراخوان در سایت resistart.ir آشنا شده است، سه پوستر مرتبط  با مساله ی کمبود آب را به دبیرخانه ی این جشنواره ایمیل کرده است و پس از یک ماه، آن ها هم به او اطلاع داده اند که از بین ۶۳ شرکت کننده و ۱۰۰ اثر، دو کار از سه اثرش راهی این جشنواره شده است.

سروش عالمی می گوید : ایده ی اثر اول که یک بطری شیشه ای است وجوانه ای درونش رشد کرده است، از زندگی فست فودی–کنسروی معاصر گرفته شده و همانطور که از نام پوستر (کمپوت زندگی) پیداست، یادآور این  است که در آینده ای نه چندان دور، انسان برای تامین اکسیژن، آب، خاک حاصلخیز و هر آن چه به حیات وابسته است، ناچار به تهیه ی آن ها فقط به صورت کنسروی می شود.

ایده ی پوستر دوم از  نشانه ی «tidy man» گرفته شده است؛ این علامت که اکثرا بر روی کارتن های بسته بندی دیده می شود به  این معنا است که پس از مصرف ماده ی مورد نظر، درون سطل زباله انداخته شود. در گرافیک، حرکت معکوس می تواند معنی یک تصویر را به کلی تغییر دهد؛ چنانچه این نشانه ی گرافیکی با یک ضرب در بر روی بسته بندی مواد قرار گیرد، به معنای این است که در سطل آشغال نیندازید. در پوستر مورد گفتگو هم، «قطره آب» به درون سطل زباله انداخته می شود و تنها با یک ضربدر معنی و مفهوم  آن عوض شده است و پیشگیری از هدر رفت آب را نشان می دهد.

به طور کلی، پس زمینه این پوسترها به صورت تلفیقی و از درآمیختن چند نشانه به دست آمده است.

از سروش درباره ی پیشینه ی کارش در حوزه ی گرافیک می پرسم، می گوید گرافیک را در نیشابور فراگرفته و در این شهر بالیده است؛ اگر چه زاده ی مشهد است، اما با افتخار خود را نیشابوری می داند. او در حال حاضر دوره ی کارشناسی ارشد عکاسی را در موسسه ی آموزش عالی نیما در محمودآباد می گذراند و ۷ سال سابقه ی فعالیت در حوزه ی گرافیک دارد.

او به نسبت سن ش، نمایشگاه های زیادی را تجربه کرده است: نمایشگاه گروهی عکس «ایران من»، نمایشگاه گروهی عکس در گرافیک «دیافراگم»، نمایشگاه گروهی پوستر، نشانه و تایپوگرافی دانشجویی، نمایشگاه و جشنواره «مهرِ آب»، نمایشگاه و جشنواره« انسان، سودمندی، زمین» با همکاری انجمن صنفی طراحان گرافیک و شهرداری تهران، نمایشگاه و جشنواره دهمین دوره سوگواره هنر عاشورایی، جشنواره جوان دوره بیست و دوم و در نهایت جشنواره ی «الف»

عالمی طراحی نشانه ی  کتاب «خلوت خشت» مجموعه عکس های معماری قدیمی نیشابور (عکاس: الهه عبدا… آبادی) به سفارش سازمان فرهنگی شهرداری نیشابور را هم در کارنامه دارد. پوستر روز ملی عطار در سال ۱۳۹۵ هم  از دیگر کارهای اوست.

در پایان از همکاری اش با مجله اینترنتی « اسرارنامه» نیز می گوید.

می گویم حسابی سرت شلوغ است و با توجه به جوانی ات، حوزه های متنوعی را تجربه کرده ای! می گوید همه را مدیون اساتیدم هستم و شروع می کند به نام بردن از آن ها:

اساتیدم خانم آرزو صائب نجار، آقای کریم اسکندری، خانم سونیا اربابیان و در پایان با لبخندی اضافه می کند: البته آقای پدر (محمدرضا عالمی)

قبل از پایان صحبت، نگاهی دیگر به رزومه اش می اندازم، می گویم طبیعت و آب، حفظ میراث و نقش انسان در اکثرکارها و نمایشگاه ها یی که شرکت کرده ای، دیده می شود؛ انتخاب است یا اتفاق؟

قبل از پاسخ لبخند می زند، دستی به موهایش می کشد، چشم هایش را ریز می کند و پس از کمی مکث می گوید: با توجه به اهمیت موضوع، کمبود آب آشامیدنی، من هم به نوبه ی خودم با توجه به رسالت هنر، سعی کردم در مورد این موضوع، پوسترهایی طراحی کنم. راهیابی آثارم به جشنواره از آن جهت برایم مهم است که اعلام خبرش، مردم را درباره ی بحران آب در کشور و به خصوص شهرمان به فکر وا دارد و دست اندرکاران امر را به تفکر! اگر چه این، یک مساله ی جهانی است، اما الگوی مصرف در کشور ما نسبت به جهان متفاوت است و بیم آن می رود در آینده ای نه چندان دور، واقعیت زندگی ما بر پوستر «کمپوت زندگی» منطبق شود.

حرف های ش جای بحث  ندارد؛ از سر تعهد هنرمندانه است و همدلی مرا هم به شدت بر می انگیزد. به او تبریک می گویم. عالمی جوان می رود، من می مانم و طرح پوسترهایش با یک دنیا علامت سوال درباره ی «خطرات انقراض حیات»…

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.