هراس از شکست در انتخابات مجلس و مایه گذاشتن از بسیج

دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه ۷ اسفند ۹۴ برگزار خواهد شد

85_dd88هر چند که در نگاهی، جریان های سیاسی ایران تعریف چندان مشخصی ندارند اما باز هم موضع گیری های مشخصی از سوی دو جناح فکری موجود، در قبال انتخابات قابل تشخیص است.

اصول گرایان که پس از انتخابات ریاست جمهوری گذشته و از دست دادن تسلط همه جانبه خود بر مسندهای حکومتی کشور، اینک جایگاه اجتماعی خود را، به ویژه پس از به ثمر رسیدن مذاکرات هسته ای، به شدت در خطر دیده اند، در تلاش هستند به هر نحوی که شده، جایگاه از دست رفته خود را باز یابند.

بر همین اساس با این که به ظاهر، هنوز تا زمان آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی مجلس در ۲۹ بهمن ماه فرصت باقی است، اما اقتدارگرایان تمام توان خود را صرف از میدان به در بردن اصلاح طلبان و شریک سیاسی آنها، یعنی اعتدال گرایان، کرده اند.

آیت الله موحدی کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، در خطبه های نماز جمعه ۲۹ آبان ماه گفت: «بسیجیان حواس شان جمع باشد! نکند مجلسی مانند مجلس ششم بر سر کار بیاید که خون به دل رهبر انقلاب کردند… بسیج باید جریان‌ها را خوب بشناسد و به مردم معرفی کند.»

این برداشت از کارکرد یک نیروی ذاتا نظامی، آن هم در چهارچوب یک نظام مردم سالار قابل درک نیست.

جدا از این مطلب که هزینه کردن از جایگاه رهبری، برای مقاصد جناحی اصول گرایان، امری روزمره و عادی شده است، این سخن وی به عنوان دبیر کل یکی از گروه های بزرگ و شاخص اصول گرایی، می تواند از یک سو زنگ خطری بزرگ برای نگاه دموکراتیک به انقلاب اسلامی و انتخابات  و از سویی نشان دهنده اضطراب آنها از نتیجه انتخابات پیش روی مجلس باشد.

امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی  همواره نسبت به خطر های عظیم ورود قوای مسلح به مسائل انتخاباتی و مسائل سیاسی و جناحی هشدار داده و گروه گرایی نیروهای مسلح و ورود آنها را به احزاب و دستجات سیاسی بر خلاف رسالت آنان که پاسداری از تمامیت ارضی، منافع ملی و کیان کشور است دانسته است. (وبسایت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی)

حمید انصاری؛ قائم‌ مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی، در اظهار نظری در همین رابطه از ایشان نقل می کند:  (شما نیروهای مسلح) اگر وارد (سیاست) بشوید، بالاخره به هم خواهید زد خودتان را و بالاخره در مقابل هم خواهید ایستاد و نظام را به هم خواهید زد و اسلام را تضعیف خواهید کرد.

گذشته از همه این ها، مصادره بسیج به عنوان یک نیروی مردمی و متعلق به آحاد ملت با هررنگ و تعلق سیاسی، و در واقع سو استفاده از احساسات بسیجیان و دلبستگی آنان به نظام، هرچند ممکن است به پیروزی کوتاه مدت یک جریان سیاسی کمک کند، اما هزینه های آن در بلند مدت برای کشور و نظام، بنا به تجارب گذشته کاری ناپسند و دور از عقلانیت به حساب می آید.

لذا اگر اظهار نظر آقای موحدی کرمانی درباره  ترغیب و تحریک بسیج به عنوان یک نیروی نظامی، برای جلوگیری از ورود یک جریان سیاسی به انتخابات مجلس، غیر قانونی و خطری برای ماهیت جمهوری اسلامی و همدلی ملت و دولت ارزیابی شود، سخنی به گزاف نیست.

البته این راهبرد انتخاباتی اصول گرایان، روشی تازه و بدیع نیست و نمونه هایی از آن در گذشته بارها مشاهده شده است. این جریان فکری، از نفوذ خود بر بسیج برای پیروزی در انتخابات، نه به عنوان آخرین حربه که به عنوان در دسترس ترین گزینه ممکن بهره می برد. این مساله با توجه به جایگاه نسبتا ضعیف آنها در میان افکار اجتماعی و هراس از شکست در یک رقابت عادلانه و قانونی، مساله چندان عجیبی هم نیست.

در حالی که اصلاح طلبان و اعتدال گرایان، پس از تجربه موفق اتحاد در انتخابات ریاست جمهوری، به آرامی و البته با برنامه مشخص، مهیای شرکت در انتخابات می شوند، چنین اظهار نظرهایی، چیزی جز عیان شدن هراس اصول گرایان از شکست سنگین در انتخابات پیش رو نیست.

در کنار قیل و قال انتخاباتی اصول گرایان، استراتژی ائتلاف اصلاح طلبی– اعتدال گرایی، رصد کردن عاقلانه و هوشمندانه شرایط نامزدهای موجود و رایزنی با آنها و ترغیب گزینه هایی است که به دلایل مختلف فعلا تمایلی به حضور به عنوان کاندیدای مجلس ندارند. این استراتژی باعث خواهد شد از یک طرف با بررسی همه جانبه شرایط، ضریب موفقیت در انتخابات را بالا ببرند و از طرفی زمینه ظهور و حضور چهره های جدید، در قالب یک فرآیند عقلانی، فراهم شود.

آرامش اصلاح طلبان و هراس اصول گرایان، توصیف روشنی از اتفاقات سیاسی این روزها است و به نظر نگارنده اظهار نظرهای این روزهای شخصیت ها و گروه ها بر اساس همین دیدگاه قابل بررسی و تحلیل است.

در نوشته های آتی، مصداق های به روز و  بیشتری از موضع گیری ها و تحولات را، حول محور این تحلیل بررسی خواهیم کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.