نگرانی بهداشت از افزایش  مصرف انواع سم توسط زنان و نوجوانان

 

147183_368معاون بهداشتی علوم پزشکی نیشابور با ابراز نگرانی از مصرف بی رویه و افزایش گرایش به محصولات دخانی به ویژه قلیان در برخی از محافل خانوادگی از سوی نوجوانان، جوانان و زنان افزود: متاسفانه این موضوع به یکی از بزرگترین دغدغه متولیان سلامت تبدیل شده است.

دکتر محمد رضا تقوی با اظهار تاسف از افزایش گرایش خانواده ها به مواد دخانی، گفت: با همکاری نهادهای ذیربط تعداد ۳۰۰۰ قلیان در سال گذشته جمع آوری و معدوم گردید و از ابتدای سال جاری نیز تا کنون ۱۰۰۰ عدد قلیان جمع آوری شده که در هفته بدون دخانیات معدوم خواهد شد.

وی افزود:  آلودگی تنباکوهای معطر به ترکیبات سرطان زایی همچون بنزن و فلزات سنگین قطعی است.

وی از نگرانی تازه ای در باره این تنباکوها نیز پرده برداشت. تقوی گفت:   نگران کننده تر از آن، این است که که آلودگی تنباکوها حین آماده سازی به برخی از مواد روانگردان دغدغه جدیدی را به وجود آورده است.

معاون بهداشتی علوم پزشکی نیشابوربا بیان این که میزان دود در هر وعده معادل ۸۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار است، ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات از سوی مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی با عنوان «قلیان ، سمی برای سلامت خانواده» نامگذاری شده است.

هرساله به مناسبت سالروز جهانی بدون دخانیات ( ۳۱ ماه می ، مصادف با ۱۰ خرداد ) و هفته ملی بدون دخانیات (۴الی۱۰خرداد) اقدامات و فعالیت هایی جهت ارتقاء سطح آگاهی عمومی بین نسل جوان و نوجوان و زنان کشور که هدف اصلی تولید کننده محصولات دخانی هستند انجام می پذیرد.

هپاتیت و سل تحفه قلیان

در همین زمینه، سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزه نیز گفت: تبخال، هپاتیت B و سل تحفه قلیان است.

دکتر عصمت تقی آبادی در اظهاراتی به مناسبت روز ملی بدون دخانیات، گفت : خانواده ها با مصرف قلیان در مراکز تفریحی به صورت غیرمستقیم کودکان و نوجوانان را به مصرف این ماده دخانی تشویق می کنند و دست به دست چرخاندن قلیان را نوعی صمیمیت بیشتر معرفی می کنند در حالی که بیماری های تبخال، هپاتیت B و سل از طریق شیلنگ قلیان منتقل می شود.

وی افزود: این باور که قلیان کم خطر تر از سیگار شناخته شود، اشتباه است. مضرات استفاده از قلیان به مراتب بیشتر از سیگار است و تنباکو حدود چهار هزار ماده شیمیایی خطرناک ایجاد می کند که سرطان زایی ۸۰ نوع از این نوع مواد به اثبات رسیده است. سه ماده اصلی قطران (ماده سرطان زا)، مونوکسید کربن (عامل مرگ خاموش) و همچنین نیکوتین (ماده اعتیادآور) که در سیگار است در قلیان هم وجود دارد به این ترتیب افراد به تدریج با مصرف این ماده دخانی به آن اعتیاد پیدا می کنند و در صورت عدم مصرف به سردرد، پرخاشگری و عدم تمرکز دچار می شوند.

دکتر تقی آبادی افزود : ضمن اینکه توتون های میوه ای که با گرایش جوانان و نوجوانان به قلیان استفاده می شود، گاهی همین توتون های کپک زده انبار هاست که با این روش بوی نامطبوع آنها گرفته می شود و اسانس ها و مواد آروماتیکی که برای مطبوع سازی آنها استفاده می شود همگی مواد شیمیایی هستند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.