نگاه مشروعیت محور، آفت جریان اصولگرا در تعامل با مردم است

نگاه مشروعیت محور، آفت جریان اصولگرا در تعامل با مردم است

حشمت الله فلاحت پیشه استاد دانشگاه و نماینده دوره۷ و ۸ می گوید: جریان اصولگرایی یک جریان سنتی و محافظه کار است به سختی تغییر در آن شکل می گیرد، به ویژه آنکه در این جریان افرادی حضور دارند که معتقد به نگاه مشروعیت محور و نه نگاه مقبولیت محور هستند و این موضوع آفت جریان اصولگرایی در تعامل با مردم است.

وی افزود: «این افراد معتقدند مشروعیت از ناحیه ای خارج از حوزه مردمی شکل می گیرد و لزومی ندارد که جریان اصولگرا به سمت اصلاح سیاست های خود پیش برود. لذا مشاهده می شود برخی از بزرگان این جریان عملا هیچ اعتقادی به همسویی و تعامل با مردم ندارند و معتقدند این جریان باید به جای اینکه از ذائقه مردم تغییر بپذیرد، ذائقه های مردمی را تغییر دهد. لذا جریان اصولگرایی همواره برای ارتباط با مردم با مشکل مواجه شده است و در زمینه بازسازی هم با این مشکل مواجه است.»

متاسفانه همان تغییر ناپذیری و حتی تعدیل ناپذیری سیاست ها در جریان اصولگرا در حوزه نخبگانی هم وجود دارد به صورتی که خیلی از نخبگان در جریان اصولگرا عملا با مرگ بازنشسته می شوند؛ یعنی اعتقادی به جوان گرایی در حوزه سیاسی ندارند. من معتقدم جریان اصولگرایی تا زمانی که به این نتیجه نرسد که بخشی از این جریان به خصوص افراطیون آنها آفت این جریان هستند در بازسازی خود برای انتخابات آینده دچار مشکل خواهند بود.

وی ادامه داد: «از سوی دیگر بخشی از این جریان با همان نگاه افراطی اصلا اعتقادی به شکل گیری فضای انتخاباتی ندارند؛ بلکه اعتقاد آنها مهندسی انتخابات است. به همین دلیل به جای آنکه بر روی نخبگانی که در حوزه عمومی تاثیرگذار هستند کار کنند و یا به سمت تعاملات انتخاباتی پیش بروند بیشتر بر روی شاخص هایی مانند رد صلاحیت های انتخاباتی و مهندسی انتخابات حساب باز کردند؛ در حالی که فضای انتخاباتی آینده فضایی نیست که بتوان روی این گونه مسائل حساب باز کرد.»

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.