نگاهی به خوانده نشدن پیام وزیر ارشاد در مراسم روز عطار

یک فنجان «جسارت ِ مدنی» لطفاً!

نگاهی به خوانده نشدن پیام وزیر ارشاد در مراسم روز عطار

۱- روبسپیر؛ انقلابی ِ فرانسوی در هنگامه ی شعله کشیدن آتش انقلاب، فریاد می زد باید شهروندان جسارت مدنی داشته باشند. ساختار ِ فاسد نظام حاکم، ایجاب می کرد شهروندان با بهره مندی از مؤلفه ی جسارت مدنی، به مقابله با خطاها برخاسته و حقوق خویش را مطالبه کنند. جسارت مدنی، بازنمودی نوین از همان سخن ِ مالک اشتر نخعی است که خطاب به خوارج گفت با شمشیرهای کج ِ عربی، راست تان خواهم ساخت. حتّی در دوران حاکمیّت ِ قانون که سیستم زمامداری جامعه نه بر مبنای ِ شخص بلکه بر اساس نهاد ِ تقنین قوام یافته، باز هم این شهروندان هستند که باید با جسارت و جدّیّت، حقوق خویش را طلب نمایند. مفهوم ِ شهروند بر گوهر ِ حق، بنا شده و کاخ حقوق شهروندی نیز جز بر بنیان ِ حق و مطالبه ی جسورانه ی آن نمی تواند قرار گیرد.

 

۲- کشورها را از نظرگاهی فرمالیستی می توان به دو دسته ری کشورهای تک   بافت و مرکّب تقسیم کرد. هریک از این دسته   بندی   ها نیز می توانند زیرمجموعه   هایی متنّوع را سامان بخشند.

ایران از جمله کشورهایی است که به آنان صفت «تک بافت» اطلاق می شود. کشورهای تک   بافت به فراخور ِ حال خویش می توانند ساده یا پیچیده باشند. در کشورهای تک بافت ِساده، یگانگی سیاسی و اداری توسّط دولت مرکزی محقّق شده و همه چیز به وسیله ی قدرت مرکزی اداره می گردد. در مقابل، الگویی پیچیده از کشورهای تک بافت سیستم های عدم تراکم، عدم تمرکز، وحدت انضمامی و منطقه گرایی را پیشنهاد می کند.

در روش عدم تمرکز (تمرکززدایی ِ اداری) از سوی قانون گذار مرکزی به نهادهای محلّی ، اختیارات ویژه ای داده می شود تا اختیار تصمیم گیری های اداری در محل را داشته باشد یا خود بتواند به وسیله ی عوامل اجرایی اش آن را اجرا نماید. بنابراین عدم تمرکز، تقسیمات سرزمینی متفاوتی از قدرت را درون دولت، بین نهادهای مرکزی (ملّی) و نهادهای غیرمرکزی (منطقه ای، استانی یا محلّی) مورد تأکید قرار می دهد. در روش عدم تمرکز، گونه ای تفویض ِ انتقال ِ قدرت بر مبنای سیستم تفویض ِ اختیار (Devolution) اتّفاق افتاده و لایه ای میانی، بین حکومت مرکزی و حکومت محلّی پدیدار خواهد شد. از جمله مزایای بهره بردن از سیستم عدم تمرکز و تفویض ِ اختیار می توان به چهارگانه ی زیر اشاره کرد :

الف) نهادهای محلّی به دلیل شناخت افزون تر از اقلیم و بافت های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در تأمین فرصت ها برای شهروندان در راستای مشارکتی همه جانبه از توانایی افزون تری نسبت به حکومت مرکزی برخوردارند.

ب) رابطه ی نهادهای محلّی و شهروندان به یکدیگر نزدیک تر خواهد بود.

ج) تصمیمات نهادهای محلّی برای شهروندان ِ محل به جهت نزدیک تر بودن ذهنی و عینی، مشروع تر و پذیرفتنی تر از تصمیمات ِ سیستم مرکزی جلوه خواهد نمود.

د) عدم تمرکز با توزیع ِ قدرت حکومتی و ایجاد شبکه ای از مهارسازی و توزان، آزادی را تضمین خواهند نمود. به عبارت دیگر، نهادهای محلّی، همان گونه که حکومت مرکزی را کنترل و مهار می-نمایند، یکدیگر را نیز کنترل و مهار خواهند کرد.

۳- انتصاب فرماندار ِ ویژه همراه با تفویض اختیارات ِ وزیر کشور و استاندار به ایشان، گامی بلند در پیش بُرد ِ توسعه ای همه جانبه برای نیشابور ِ ویران شده در هشت سال محنت آلود ِ دولت های نهم و بعد از نهم و تمرکززدایی از کلان شهرها تلقّی می شود و امید است که ثمرات این تفویض اختیار نیز از قوّه به فعل درآید. امّا باید توجّه داشت صِرف تفویض ِ اختیار به خودی خود کاری از پیش نخواهد برد. مطالبه ی حقوق توسّط شهروندان ِ جسور می تواند گامی بزرگ در تکمیل ِ این فرآیند باشد. در این راستا عدم ِ خوانش ِ پیام ِ وزیر محترم فرهنگ و ارشاد توسّط جناب آقای فرماندار در روز بزرگداشت ِ شیخ ِ بزرگوار حضرت فریدالدّین عطّار به دلیل تبعیض در حضور ِ وزیر برای مراسم بزرگداشت خواجه ی شیراز و شیخ و حکیم ِ نیشابور، حرکتی درست و نیک ارزیابی می شود. عدم تمرکز، صرفاً با تفویض ِ اختیار محقّق نشده و بایستی پای ِامکان های توسعه که در کلان شهرها متمرکز شده اند را به دیگر شهرها باز کرد. مطالبه ی حضور وزیر در مراسمی این چنین، یکی از امکان های توسعه است.

ن. : حال که جناب ِ فرماندار ِ ویژه و محبوب، از پیوستگان به کمپین ِ جسارت ِ مدنی است، از این پس می توان با گردنی افراشته تر سایر حقوق شهروندی مندرج در فصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در این سال ها نادیده انگاشته می شد را مطالبه کرد و در راستای اجرایی ساختن شان، گام برداشت.

نوشته شده توسط : سعید رضادوست

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “نگاهی به خوانده نشدن پیام وزیر ارشاد در مراسم روز عطار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.